I Rajd Strażacki za nami

174

Pomysłodawcą rajdu był Dariusz Zajączkowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Trzebnicy.

–  Pomysł chodził  mną od kilku lat.  Razem z kolegą Tomkiem Raduchowskim zaangażowaliśmy się w jego realizację i udało się nam wyruszyć. Założeniem było przejście w ciągu jednego dnia terenu powiatu w taki sposób, by odwiedzić wszystkie siedziby gmin. Chcieliśmy w ten sposób uczcić Święto Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Strażaka, który przypada zaraz na drugi dzień. Pierwotnie chcieliśmy zamknąć rajd w ciągu 24 godzin, wtedy obie daty zaistniałyby w czasie marszu, ale w trakcie wedrówki zmieniliśmy trochę założenia – powiedział Dariusz Zajączkowski.

Dziewięciu strażaków wyruszyło z Komendy w Trzebnicy 3 maja o godz. 6 rano. Ponadto jako reprezentant Starostwa Powiatowego w Trzebnicy towarzyszył im sekretarz Artur Kania. Gdy wychodzili z Trzebnicy w kierunku Zawoni padał deszcz. Do Zawoni szli asfaltową drogą, stamtąd przez Tarnowiec i Głuchów Górny udali się do Wiszni Małej, gdzie dotarli przed godz. 12. Dalej strażacy przez Mienice i Wilczyn poszli do Obornik Śląskich. Tutaj, po przejściu ponad 40 km większość uczestników rajdu zakończyła swój marsz. W dalszą trasę ruszyło tylko czterech strażaków.

Z Obornik Śląskich mieli udać się do Żmigrodu, ale gdy doszli do Budzicza, było już po godz. 20. Do tego warunki atmosferyczne pokrzyżowały trochę plany, a także zmęczenie i wilgoć dawały już o sobie znać. Postanowili więc ruszyć bezpośrednio do Prusic, gdzie dotarli przed godz. 21, a stamtąd do dopiero do Żmigrodu przez Ligotkę i Powidzko. I Strażacki Rajd Stolicami Gmin Powiatu Trzebnickiego zakończył się przed północą 3 maja pod siedzibą Urzędu Gminy w Żmigrodzie.

Trasę wybraliśmy taką, aby była jak najmniej uczęszczana. Opracowywaliśmy ją przez prawie 2 miesiące. W sumie przeszliśmy 75 km w 18 godzin, modyfikując lekko trasę. W rajdzie udział wzięło łącznie 13 strażaków, którzy szli na wybranych przez siebie etapach. Każdy przeszedł tyle, ile zamierzał i to jest jego osobisty sukces. Pełną trasę zaliczyło nas trzech. Prócz mnie jeszcze Michał i Tomasz Raduchowscy – dodaje Dariusz Zajączkowski.

Patronat nad I Strażackim Rajdem Stolicami Gmin Powiatu Trzebnickiego objął Starosta Powiatu Trzebnickiego Robert Adach oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Trzebnicy mł. bryg. Bogusław Brud.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here