Jan Paweł II oczami dzieci

573

Na dwa dni przed kanonizacją, w OOK odbył się wernisaż prac podopiecznych Bożeny Przybylskiej. Otwarcie wystawy prac dzieci to zawsze wielkie wydarzenie, ale tym razem okazja była wyjątkowa, a i sam temat bardo trudny. Jak opowiadała podczas wernisażu prowadząca zajęcia plastyczne Bożena Przybylska, dzieci miały wyjątkowo trudne zadanie. Większość z nich nie pamięta już Ojca Świętego, co więcej, urodziła się już po jego śmieci. Aby przybliżyć postać Jana Pawła II, instruktorka podczas zajęć opowiadała młodym artystom o tym kim był papież, z jakiej rodziny pochodził, co lubił, jak przebiegał jego pontyfikat. Prace powstawały na podstawie rozmów, opowiadań, albumów i  filmów jakie obejrzeli uczestnicy warsztatów.

Prace, których było naprawdę bardzo dużo i zajęły cały hol OOK są bardzo różnorodne, zarówno jeśli chodzi o technikę, jak i sposób przedstawienia papieża. Niektóre wykonano kredkami, inne pastelami i farbami. Jan Paweł II przedstawiony jest jako miła, uśmiechnięta osoba, otoczona dziećmi, zwierzętami, a także aniołami. Na wielu pracach jest wśród dziećmi, przytula je, bierze na kolana. Młodzi plastycy zapamiętali, że papież lubił góry – na niektórych malunkach Jan Paweł II spaceruje po górach. Na innych przedstawiony jest wśród zieleni. Kuba Rudnicki był bardzo dumny ze swojej pracy:

Namalowałem farbami i akwarelami papieża, który wysiada z helikoptera. Wiem, że papież dużo podróżował. Latał samolotami i helikopterami – mówił Kuba.

Podczas wernisażu młodzi artyści wykazali się również ogromną wiedzą na temat życia Jana Pawła II. Znali każdą odpowiedź na zadawane przez Bożenę Przybylska pytanie. Wiedzieli, w którym roku urodził się papież, jak się nazywał, co studiował, jak mieli na imię jego rodzice i rodzeństwo.

Gratuluję artystom, ich rodzicom i dziadkom takich talentów. Prace są naprawdę wyjątkowe. Doskonale pokazują, że papież kochał życie, dzieci i przyrodę. Młodzi artyści oddali dokładnie to, w jaki sposób zapamiętaliśmy papieża, który już za dwa będzie świętym – mówiła dy ektorka OOK Halina Muszak.

Po uroczystym otwarciu wystawy wszyscy dokładnie obejrzeli wszystkie prace. Dla autorów OOK przygotowało słodki poczęstunek i soczki. Wystawę chętnie oglądały również osoby, które w sobotę przyszły do OOK na koncert kapeli góralskiej „Ondraszki”.

Autorami prac, które jeszcze przez kilka tygodni będzie można oglądać w OOK są: Emilia Nahotko – 9 lat, Agata Ścisławska – 8 lat, Ola Forysiak – 8 lat, Martyna Jędrkowiak – 9 lat, Kuba Rudnicki – 8 lat, Adrianna Pluta – 8 lat, Kasia Olejniczak – 8 lat, Julia Laskowska – 11 lat, Kinga Szemiel – 9 lat, Martyna Mączka – 8 lat, Mateusz Szymik – 8 lat, Amelia Adamczyk – 9 lat, Bianka Barabaś – 9 lat, Marcel Koszyka – 9 lat, Marysia Chamara – 7 lat, Ania Olejniczak – 8 lat, Zuzia Stabiszewska – 8 lat, Łukasz Antkowiak – 9 lat, Michał Nehrebecki – 10 lat, Patrycja Liszka – 7 lat, Anna Nehrebecka – 10 lat, Klaudia Kwietniewska – 11 lat, Julia Laskowska – 11 lat, Krzysztof Olejniczak – 9 lat i Maja Stachera – 10 lat. Na wystawie są również prace o tematyce wiosennej. Ich autorkami są: Pola Rybałtowska – lat 6, Ola Zdaniak – lat 6 i Laura Jędrkowiak – lat 6,5.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here