Szóstki kolarskie, jazda po nowej nawierzchni. Niespodzianki na kolarskim maratonie!

72

Organizatorzy maratonu, w związku z kanonizacją papieża Jana Pawła II (uroczystości przypadają na dzień 27 kwietnia), przygotowali specjalny medal z Jego wizerunkiem.

Rozmawiamy z Małgorzatą Pawlaczek  o: obowiązujących w tym roku dystansach, nowych kategoriach startowych, czyli o tym wszystkim, co powinien wiedzieć kolarz startujący w Żądle Szerszenia!

NOWa: – Od kiedy trwają zapisy, ilu uczestników zgłosiło się na chwilę obecną?

Małgorzata Pawlaczek: – Zapisy zostały uruchomione 2 kwietnia. Po trzech dniach zanotowaliśmy już ponad 400 zgłoszeń, dokładnie 402.

NOWa: – Wiemy, że trasa jest nieco zmodyfikowana, proszę powiedzieć na czym będą polegać zmiany i dlaczego zostały wprowadzone?

MP: – Trasy nie są jakoś szczególnie zmodyfikowane, natomiast w tym roku maraton rozegrany zostanie tylko na dwóch dystansach: 75 km i 150 km. Chcieliśmy zorganizować jednodniową imprezę ze względu na ważną dla wielu Polaków datę 27 kwietnia, dzień kanonizacji Jana Pawła II. Jedyną modyfikacją jest start ostry. Zawodnicy z bazy maratonu przy Szkole Podstawowej nr 2 wyjadą za motocyklistą, który przeprowadzi ich spokojnie i bezpiecznie przez miasto. Dopiero w Nowym Dworze nastąpi start ostry i od tego momentu będzie liczony czas.

Pewną „modyfikacją” jest również jakość nawierzchni. Chcieliśmy podziękować Zarządowi Dróg z Milicza, który wyremontował, dotąd fatalny odcinek szosy między Gruszeczką a Praczami. Ten fragment naszego maratonu przypominał wiosenne belgijskie i holenderskie klasyki, które rozgrywane są po bruku. Podziękowania należą się także Zarządowi Dróg z Trzebnicy, który każdego roku wspiera organizatorów, przygotowując trasy maratonu, łatając dziury, a niekiedy kładąc nawet całkiem nowy asfalt, z czego korzystają także mieszkańcy miejscowości, przez które przebiega Żądło Szerszenia.

NOWa: – Jaka jest wysokość opłat startowych? Do kiedy można się zapisywać? Czy obowiązuje limit zawodników?

MP: –  Zapisy zamykamy na około trzy dni przed maratonem. To pozwala przewidzieć ilość startujących, ułożyć grupy startowe, przygotować odpowiednią ilość numerów. Ze względów organizacyjnych ograniczyliśmy ilość zgłoszeń do 750 osób. Opłata startowa nie zmieniła się od ostatniego roku i wynosi 70 zł dla panów oraz 50 zł dla pań i zawodników, którzy ukończyli 70 lat.

NOWa: – Proszę wyjaśnić na czym będzie polegała wprowadzona kategoria szóstek kolarskich? Czy to będzie jedyna nowość?

MP: – Szóstki, to powrót do najlepszych tradycji kolarstwa – wyścigów drużynowych. Dopiero niedawno w zawodowym peletonie znów zaczęto je rozgrywać. To najlepszy sprawdzian kolarskich umiejętności i zgrania drużyny. Rozgrywane są poza klasyfikacją i mają być dla kolarzy formą przygotowania do drużynowego wyścigu Amber Road, która w sierpniu zostanie rozegrany w Gostyniu. Sześcioosobowe zespoły rywalizować będą na dystansie 75 km. Do mety dojechać musi przynajmniej pięciu zawodników. Zgodnie z zasadami rozgrywania takich wyścigów, nawet jeśli do mety dotrze cała szóstka, dla drużyny liczy się czas piątego kolarza.

Czy to jedyna nowość w startach? Nie, zgodnie z regulaminem Pucharu Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych, a Żądło Szerszenia jest jedną z edycji tego cyklu, w tym roku wprowadzono kategorię M-7 i K-7, dla osób, które ukończyły 70 lat. Startuje ich dość dużo w maratonach, więc powinni ścigać się w swojej kategorii wiekowej.

Oczywiście na dystansie 150 km znów będziemy rozgrywać premię górską pod Prababkę, a czas najszybszego zawodnika, wraz z jego nazwiskiem, zapiszemy na tablicy, która stoi na szczycie naszej najsłynniejszej w okolicy „rowerowej góry”.

NOWa: – W jakich miejscach będą rozmieszczone  na trasie punkty żywieniowe i kontrolne?

MP: Lokalizacji punktów kontrolnych nie wyjawię, bo ich zadaniem jest monitorowanie przejazdu zawodników zgodnie z zaplanowaną trasą. Wprawdzie nie zdarzają się przypadki celowego skracania trasy, sporadycznie ktoś się pomyli i pojedzie inną drogą, ale skoro mamy rozgrywać maraton według najlepszych zasad, nie może zabraknąć również elementu kontroli. Sportowe emocje, duch rywalizacji niekiedy zaćmiewają racjonalne myślenie, nawet osobom na co dzień najbardziej racjonalnym.

Punkty żywnościowe będą dwa. Pierwszy za Sułowem, z którego korzystać będą zawodnicy dystansu mini i mega oraz w lesie między Bartkowem a Złotowem, już tylko dla zawodników rywalizujących na dystansie mega.

NOWa: – Na czym polega akcja „Bezpieczny rowerzysta”, kto jest jej pomysłodawcą? Czy to będzie jedyna akcja prowadzona podczas trzebnickiego maratonu?

MP: – „Bezpieczny rowerzysta” wpisuje się w ogólny trend edukowania rowerzystów, zarówno w zakresie przepisów o ruchu drogowym, jak i wyposażenia roweru w elementy, które zagwarantują widoczność na drodze. Nie jest to, niestety jedyny warunek bezpieczeństwa. Wielu kierowcom brakuje wyobraźni podczas wyprzedzania rowerzystów, zapominają, że są oni  także  pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i tak też należy ich traktować. Mimo, że są o wiele wolniejsi od samochodów.

Dzięki współpracującym z nami instytucjom i firmom, zapewnimy maratończykom, ich rodzinom, a także wszystkim zainteresowanym sportem mieszkańcom Trzebnicy trochę atrakcji. Będą stoiska znanych firm produkujących komponenty, akcesoria i odzież rowerową, a także same rowery. Będzie można testować kolarski sprzęt, albo kupić w atrakcyjnych cenach: markową, sportową odzież, odżywki i akcesoria .

Chcemy także, i jak na razie wszystko wskazuje na to, że uda nam się to uda, zaprosić na nasz maraton Łukasza Krasonia i dać  mu możliwość wystąpienia i zaprezentowania swojego przedsięwzięcia. Łukasz od dziecka porusza się na wózku, ponieważ cierpi na stwardnienie rozsiane. Nie przeszkadza mu to realizować swojego marzenia. W tym roku, podobnie jak rok temu, postanowił, na specjalnie skonstruowanym dla jego potrzeb rowerze przejechać Polskę z północy na południe. Poszukuje wolontariuszy, którzy pomogą mu wprowadzić ten pomysł w życie i przejadą z nim poszczególne odcinki trasy.

NOWa: – Dziękuję za rozmowę!

Limit miejsc: 750.
Zapisały się: 402 osoby.

Wysokość opłat startowych:
– 50 zł (panie i zawodnicy, którzy ukończyli 70 rok życia);
– 70 zł (panowie).

Dwa dystanse maratonu:
– 75 km (mini);
– 150 km (mega).

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here