Biała Sobota w przychodni

209

Sporym zainteresowaniem w sobotę cieszyły się badania słuchu, w kierunku osteoporozy oraz komputerowe badanie wzroku. W gabinecie zabiegowym chętnym mierzony był poziom cukru i ciśnienie krwi. Wykonywano też badania EKG,  których wyniki konsultował lekarz.

Dzięki wsparciu fundacji DKMS od 2 do 26 kwietnia prowadzimy akcję ” Wspólnie przeciw Białaczce”. Chętni mogą w ramach tej akcji stać się potencjalnymi dawcami szpiku kostnego. W dzień trwania ” Białej soboty” , jak również w każdy inny dzień przez najbliższe 2 tygodnie można się zgłosić do naszej przychodni, do gabinetu zabiegowego by stać się uczestnikiem akcji – powiedziała nam Anna Imielska, prezes TCM „Zdrój”.

Każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18-55 rokiem życia może zostać dawcą szpiku. W  celu określenia antygenów cech zgodności tkankowej wystarczy pobrać do przebadania wymaz z błony śluzowej, z wewnętrznej strony policzka. Dawcą zostanie ten pacjent, który posiada te same cechy zgodności tkankowej, co pacjent cierpiący na raka krwi. Wówczas niezbędne będą dodatkowe badania lekarskie.

Przy wsparciu Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjne Programy Walki z Rakiem rozmawiano z pacjentkami o  tym, jak ważne są systematyczne badania cytologiczne,oraz samobadanie piersi. Położne z przychodni przygotowały stosowne warsztaty, jak również wiele materiałów edukacyjnych. Wszystkie chętne panie, między 25-59 rokiem życia, mogą udać się na bezpłatne badania cytologiczne. Niezbędny jest dowód tożsamości z  PESEL-em oraz aktualne ubezpieczenie. Bezpłatne badanie jest wykonywane raz na 3 lata.

Dzięki instruktorom udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej zainteresowani mogli brać udział w warsztatach, które omawiały takie sprawy, jak aspekty prawne udzielania pierwszej pomocy czy ćwiczenia związane z wykonywaniem podstawowych zabiegów resuscytacyjnych.

Dzięki wsparciu strażaków z PSP w Trzebnicy wszyscy zainteresowani brali udział w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy w wypadkach komunikacyjnych.

Pamiętajmy, że pierwsza pomoc przedmedyczna, to często jedyna szansa na przeżycie dla osób poszkodowanych. Zadaniem osoby udzielającej pomocy jest utrzymanie przy życiu poszkodowanego i niedopuszczenie do powstania dalszych powikłań do momentu przyjazdu karetki pogotowia – informuje Anna Imielska.

Dla rodziców oczekujących  na potomstwo przygotowane były zajęcia masażu Shantala oraz chustonoszenia. Do dyspozycji pacjentów były również zabiegi z zakresu fizyko -, hydro –  i kinezyterapii. Konsultacje prowadził lekarz specjalista medycyny fizykalnej i balneologii. Największym powodzeniem cieszyły się oczywiści zabiegi masażu suchego.

Poza  wykładami, warsztatami, konsultacjami i zabiegami na terenie TCM ” Zdrój” pacjenci mogli skorzystać z zabiegów w Trzebnickim Parku Wodnym. Fizjoterapeuci prowadzili tam zajęcia rehabilitacji w wodzie oraz rehabilitacji w sali gimnastycznej ” Zdrowe Plecy”.

Niestety ze względu na brzydką pogodę byliśmy zmuszeni na odwołanie otwartych warsztatów Nordic Walking. Ale już dziś zapraszamy wszystkich chętnych, bez względu na wiek oraz kondycję fizyczną na warsztaty, które przełożyliśmy na dzień 12 kwietnia. Spotykamy się na Placu Pielgrzymkowym o godz. 13 – dodaje pani Anna.

Łącznie we wszystkich zajęciach uczestniczyło ponad 240 pacjentów.

Bardzo dziękuję wszystkim pracownikom przychodni zaangażowanych w akcję, lekarzom specjalistom za przyjmowanie pacjentów  społecznie – nieodpłatnie . Głownie dr Włodarczykowi- kardiologowi, oraz dr. Pastuszkowi- laryngologowi, którzy skonsultowali o wiele więcej pacjentów i poświęcili na to o wiele więcej czasu, niż było to zaplanowane – mówi pani prezes, i dodaje:

Dziękuję również ratownikom medycznym oraz strażakom PSP w Trzebnicy za fachowo przeprowadzony kurs pierwszej pomocy przedmedycznej oraz  zaprezentowanie zachowań, które powinny mieć miejsce podczas udzielania pomocy  w zdarzeniach komunikacyjnych.

Kolejna ” Biała sobota” już na jesień.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here