Przybywa sezonowych miejsc w pracy

71

Niewesołe są też wieści dotyczące kondycji wielkich pracodawców w regionie. Poza zakładami mięsnymi Tarczyński S.A z Ujeźdźca Wielkiego, które obecnie są w trakcie rozbudowy i prawdopodobnie jeszcze w tym roku przyjmą ok. 50 pracowników, duże firmy nie zapowiadają zwiększenia zatrudnienia.

Jesienią ub. roku w siemianickim TechniSacie były zwolnienia grupowe, a obecnie nie ma nowych ofert pracy. Podobnie trudno o pracę w trzebnickiej fabryce wózków inwalidzkich Rehapola.

Nieznany jest dalszy los wrocławskiej fabryki sprzętu AGD Fagor Mastecook, w której pracuje wielu mieszkańców Zawoni i miejscowości z południowej części powiatu. Hiszpańska firma otrzymała zastrzyk finansowy z siostrzanej spółki z Francji, który pozwoli jej utrzymać produkcję – a tym samym i zatrudnienie – przez kolejne miesiące, ale inwestora strategicznego nie ma, a wrocławski sąd ogłosił niedawno upadłość zakładu.

Nieco lepiej powinno się dziać w trzebnickim handlu: prawdopodobnie w przyszłym roku kilkadziesiąt osób znajdzie pracę w nowo budowanych sklepach sieciowych.

Optymistycznie jednak na rynek zatrudnienia w powiecie trzebnickim patrzy dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Trzebnicy Łukasz Szymczak: – To prawda, ale to w zeszłym roku w zimie mieliśmy wzrost bezrobocia, tymczasem obecnie maleje ono, bo już w lutym zanotowaliśmy 15,3 proc. – stwierdził dyrektor, dodając, że na taką sytuację ma wpływ lekka zima, sprzyjająca zatrudnieniu w budownictwie, a budownictwo „pociągnie” za sobą koniunkturę w innych dziedzinach.

Jak wyjaśnił dyrektor Szymczak, to nie wielkie firmy decydują o wielkości zatrudnienia lub bezrobocia. Około 80 proc. miejsc pracy tworzą małe zakłady, zatrudniające do 10 osób. Są one najbardziej zagrożone w czasie dekoniunktury, ale także najbardziej elastyczne.

Obecnie powiat trzebnicki pod względem stopy bezrobocia zajmuje czwarte miejsce w tzw. podregionie wrocławskim, skupiającym osiem powiatów dawnego województwa wrocławskiego, bez samego miasta. Wyższa stopa bezrobocia jest w powiatach: wołowskim (21,6 proc.), milickim (18,2 proc.), strzelińskim (18 proc.), oleśnickim (16 proc.). Łatwiej o pracę w powiecie wrocławskim ziemskim (5,3-proc. stopa bezrobocia), średzkim i oławskim (w obu -13,5 proc), a więc w powiatach, w których rozwój gospodarczy stymuluje bliskość autostrady A-4.

Współczynnik bezrobocia nie stosuje się dla gminy, ale do celów statystycznych wyliczany jest tzw. wskaźnik aktywności zawodowej – stosunek aktywnych zawodowo do ogółu mieszkańców. Dla gminy Żmigród wynosi on 6,6 proc., dla Obornik Śl. – 4 proc., dla Trzebnicy – 4,5 proc., dla Wiszni Małej – 3,7 proc., dla Zawoni 5,2 proc., a dla Prusic 5,4 proc. Jak widać, im dalej od Wrocławia tym współczynnik bezrobocia jest większy.

Uważam, że rozwój szeroko pojętego budownictwa, nie tylko mieszkaniowego, ale inwestycje drogowe, także budowa s-5 czy infrastrukturalne, ożywiają koniunkturę. A przy takiej zimie, jaka mamy obecnie, wszelkie prace na zewnątrz można prowadzić bez szczególnych kosztów – powiedział dyrektor. – Generalnie, jeśli chodzi o bezrobocie, a właściwie zatrudnienie, to występuje cykl koniunkturalny. Bezrobocie zaczyna spadać pod koniec marca, na początku kwietnia.

Jednak mimo sezonowego ożywienia mamy do czynienia z rynkiem pracodawcy. O tym, że pracy jest mniej na rynku niż chętnych do jej podjęcia, świadczą propozycje zatrudnienia złożone w Powiatowym Urzędzie Pracy. Gros z nich, to tak zwane oferty zamknięte. – Obecnie to jest reguła. Pracodawca zgłaszając do nas tzw. zamkniętą ofertę, prosi urząd pracy o przeprowadzenie wstępnej rekrutacji. Po prostu ze względów ekonomicznych nie chce poświęcać czasu na rozmowy z osobami, które się do tej pracy absolutnie nie nadają, bo nie mają potrzebnego wykształcenia lub doświadczenia. On swoje potrzeby profiluje i to my szukamy odpowiadających mu pracowników. Gdy znajdziemy jakąś liczbę odpowiadających zapotrzebowaniu kandydatów, są oni kierowani do pracodawcy. Dopiero wtedy kandydaci dowiadują się, kto zgłosił ofertę – wyjaśnia dyrektor urzędu pracy.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here