Mediateka już w czerwcu

101

Nowy budynek biblioteki jest wznoszony przy ul. Żmigrodzkiej, tuż obok Zespołu Szkół i fitnessu. Z zewnątrz prezentuje się już okazale, wewnątrz zostały do wykonania już proste prace budowlane. Obecnie biblioteka znajduje się na piętrze budynku Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu. Pomieszczenia, które zajmuje są jednak stare i dość ciasne. Mimo to biblioteka działa bardzo aktywnie. Organizuje różne spotkania z czytelnikami, organizuje akcje, na przykład „Książka roku – Prusiczanie biorą się za czytanie”; zorganizowano również akcję podczas której znane prusickie osoby czytał dzieciom książki.

W nowym budynku czytelnicy mają doświadczyć zupełnie nowej jakości. Przypomnijmy, że w nowoczesnym obiekcie będzie sala konferencyjna na około 100 osób. Będą w niej organizowane spotkania autorskie, teatrzyki, konkursy czytelnicze, Dyskusyjny Klub Książki. Będzie również udostępniana stowarzyszeniom na różne imprezy, również Uniwersytetowi III Wieku na wykłady. Planuje się, że będą się w niej odbywać również sesje Rady Miejskiej.

Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu NOWej lub po zalogowaniu się na naszej stronie.

[hidepost=0]- W części głównej planujemy nie tylko tradycyjną wypożyczalnię, ale też kącik dla dzieci z grami edukacyjnymi i ze ściankami dla maluchów, dzięki którym będzie można urządzać zajęcia kreatywne – mówi Małgorzata Wojtyra, dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Prusicach. – Chcielibyśmy przeprowadzać podobne zajęcia jak rozwój i nauka poprzez zmysły, będziemy mieć worki tematyczne, na przykład worek straży pożarnej składający się z różnych przedmiotów związanych z pracą strażaków. Zależy nam na tym, aby przygotować ofertę dla różnych grup wiekowych – dodaje Dorota Olszańska, pracownik biblioteki. Poza wydzieloną salą konferencyjną pozostała przestrzeń ma być otwarta. Biblioteka ma tętnić życiem, cały czas ma się coś w niej dziać. Już teraz ustawiają się długie kolejki do korzystania z komputerów. W nowym obiekcie ma być więcej stanowisk z komputerami, tak aby chętni nie musieli czekać. Pomiędzy regałami z książkami będą ustawione pufy i siedziska, żeby spokojnie można było przejrzeć książki. Również kącik dla dzieci i kącik regionalny będą wyglądały zupełnie inaczej. – Obecnie mamy 2 tys. woluminów. Myślę, że także księgozbiór zostanie powiększony zarówno o tradycyjne książki papierowe jak i e-booki. Planujemy również zakup tak zwanych „czytaczy” i tabletów, które będą na wyposażeniu biblioteki. Teraz na bieżąco zakupujemy nowości i wymieniamy książki. Mamy nadzieję, że naszych 500 czytelników pozytywnie zaskoczymy. Dla nich wydłużymy również godziny otwarcia do godz. 19 lub 19.30. Na zmianach zyska również filia w Strupinie. Będzie otwarta 30 godzin w tygodniu – mówi Małgorzata Wojtyra i dodaje, że obecnie pracownicy opracowują nowe logo i nazwą mediateki. – W obecnej siedzibie biblioteki planujemy utworzyć cztery projekty informatyczne, nad którymi obecnie pracujemy. Zrobimy tu potężną serwerownię, a w jednym pomieszczeniu na piętrze już znajduje się projektowania kina – mówi burmistrz Prusic Igor Bandrowicz, który zaznacza, że na inwestycję gmina pozyskała sporo środków zewnętrznych: prawie milion złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i 300 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego. Jak dodaje burmistrz, ma nadzieje na kolejne 300 tys. zł dofinansowania. Blisko 1,3 mln zł tyle miasto otrzymało łącznie dofinansowania na mediatekę Ponad 500 osób jest obecnie zapisanych do Gminnej Publicznej Biblioteki w Prusicach. [/hidepost]

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here