Mistrzowie klawiatury

100

Mistrzowie klawiaturyZarówno SOFIA GULIAK, jak i KAROL RADZIWONOWICZ występowali już kilkakrotnie w naszych salkach koncertowych. Ale taka właśnie jest idea Wieczorów Lisztowskich: nawet w małych miejscowościach można (i należy) propagować wielką i piękną sztukę. Ważne, że istnieją chętni do prowadzenia takiej działalności, i tu trzeba wyrazić wielką wdzięczność dla założyciela i prezesa Towarzystwa im. Ferenca Liszta – prof. Juliusza Adamowskiego. Ważne, że są chętni do wyasygnowania, w sumie nie tak wielkich, środków na organizację koncertów. Przez wiele lat  czyniła to trzebnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa (istniał wtedy fundusz społeczno – wychowawczy), potem (niestety krótko) Gmina Trzebnica. Obecnie funkcję mecenasów przejęli: Gmina Oborniki Śląskie i Starostwo Powiatowe. Ważne, że w ciągu tych lat ukształtowało się i ciągle wzrasta grono słuchaczy i członków TiFL, których liczny udział w koncertach dowodzi, jak ważną i potrzebną jest taka właśnie forma przekazywania wartości kulturalnych. Podkreślić tu trzeba, że na Wieczory Lisztowskie przybywają chętni z całego powiatu trzebnickiego, a nawet spoza jego granic. I po czwarte bardzo ważna jest także organizacja koncertów dla młodzieży szkolnej. To znakomita okazja rozszerzania horyzontów kulturalnych naszych uczniów, dania jej szansy poznania wyjątkowej muzyki we wspaniałym wykonaniu.

W czwartek 13 marca o godz. 18.30 w Obornikach Śląskich wystąpi SOFIA GULIAK, rosyjska pianistka, jedna z najwybitniejszych na świecie, określana w recenzjach światowej prasy jako „La Grande dame du piano”, czy „Formidable artist”. Artystka, pochodząca z Kazania, występowała w najbardziej renomowanych salach koncertowych Europy, obu Ameryk i Azji (m. in  w Operze La Scala i w Sala Verdi w Mediolanie, Salle Cortot, Salle Gaveau i Salle Pleyel w Paryżu, Konzerthaus w Berlinie, Gewandhaus Lipsku, Kennedy-Center w Waszyngtonie, Hong Kong City Hall, Teatro Municipal w Rio de Janeiro).

Odniosła cały szereg prestiżowych sukcesów, m.in. w 2009 r.  I nagroda  w XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Leeds (Anglia), zwycięstwa w konkursach F. Busoniego we Włoszech i W. Kapella w USA. Jest także laureatką II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Liszta we Wrocławiu w 2002 roku.

Program obornickiego koncertu Sofii Guliak obejmuje następujące utwory:

Bach-Busoni – Chaconne; César Franck – Preludium, Chorał i Fuga, a po przerwie: Fryderyk Chopin –  Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op.22; Ferenc Liszt – 2 Consolation: nr 2 E-dur, nr 3 Des-dur; Siergiej Rachmaninow -2 Momenty muzyczne op.16: nr 3 h-moll, nr 4 e-moll.

 

W piątek 14 marca gościć będziemy w Trzebnicy wybitnego  i wszechstronnego pianistę KAROLA RADZIWONOWICZA. Najpierw o godz. 12.30 wraz  Juliuszem Adamowskim poprowadzi muzyczną lekcję dla młodzieży, a wieczorem o godz.18 zagra jubileuszowy recital.

Karol Radziwonowicz wykształcenie muzyczne pobierał w w Polsce i USA. Od wielu lat prowadzi ożywioną działalność artystyczną, koncertując ze znanymi orkiestrami symfonicznymi, dając recitale solowe na całym świecie i biorąc udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych. Brał udział m.in. w inauguracji Roku Chopinowskiego w  Belgii; wystąpił z recitalem z okazji roku I. J. Paderewskiego w sali koncertowej UNESCO w Paryżu; grał utwory Chopina w Wielkiej Sali Koncertowej w „Zakazanym Mieście” w Pekinie, Festspielehaus w Salzburgu, w Konserwatorim Moskiewskim  i w Pałacu Ermitaż w St. Petersburgu; uczestniczył w wykonaniu „Błękitnej Rapsodii” G. Gershwina w Concertgebouw w Amsterdamie; grał utwory W.A. Mozarta w Berlińskiej Filharmonii  i  „Fantazję Polską” I. J. Paderewskiego w Carnegie Hall, w Nowym Jorku.

Jako jedyny pianista na świecie, nagrał wszystkie fortepianowe dzieła I. J. Paderewskiego, a także wszystkie utwory Fryderyka Chopina na fortepian z orkiestrą w wersji kameralnej. Nagrał także utwory największego polskiego kompozytora dla NASA. Były one odtwarzane podczas misji kosmicznej „Endeavour” na stacji orbitalnej, w 200 rocznicę urodzin Chopina w  lutym 2010 roku.

 

Program trzebnickiego koncertu:

Fryderyk Chopin – Andante spianato i Polonez Es-dur op. 22; Impromptu Fis-dur op. 36; 2 Etiudy op 10: nr 3 E-dur, nr 12 c-moll; IV Ballada f-moll op. 52. Po przerwie: Ferenc Liszt  –  II Ballada h-moll; Transkrypcja pieśni F. Chopina „Życzenie”;  III Consolation Des-dur; Introdukcja i Polonez na tematy z opery „Purytanie” V. Belliniego;  XIII Rapsodia węgierska.

Stałych uczestników Wieczorów Lisztowskich serdecznie zapraszamy, natomiast wszystkich, których interesuje coś większego od codziennej popkultury,  gorąco namawiamy. Tych koncertów warto nie tylko posłuchać! Warto je przeżyć!

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here