Architektoniczny misz-masz na stawach

91

Mieszkaniec Opola, po przeczytaniu naszego artykułu o zakończonych inwestycjach napisał:  Oto mój komentarz do tekstu „Nowy parking za siedzibą starostwa”. Posyłam go, jako protest przeciw bezdusznemu niszczycielstwu i brakowi perspektywicznego, gospodarskiego myślenia. Szansą Trzebnicy jest być podwrocławską perełką!

Jestem miłośnikiem piękna starej Trzebnicy i bardzo boleję nad niszczycielskimi działaniami urzędników nie dbających o estetykę i logikę starych budowli. Zniszczona „szpecąca wiata” to była muszla koncertowa, usytuowana w taki sposób, aby jej naturalne otoczenie, przeciwległy stok wzniesienia i okoliczna roślinność dawały dobrą akustykę i odpowiedni spokój. Zabytkową muszlę koncertową należało odbudować, plac przed nią utwardzić z przeznaczeniem na parking w dni robocze, a w pogodne dni świąteczne ustawić na nim krzesełka i oddać uczniom pobliskiej szkoły muzycznej we władanie. Jakie to proste i nie barbarzyńskie. Ciekaw jestem co na działania urzędników powie wojewódzki konserwator zabytków we Wrocławiu? Na dobitkę zbudowano szpetną, konkurencyjną „muszlę koncertową” na grobli między stawami, z której nie da się korzystać bez sztucznego nagłośnienia, co potwierdzi każdy akustyk. Smutno mi, że nadal niszczymy mądry i piękny dorobek pokoleń,  już tyle bezmyślnych decyzji zmieniło na gorsze nasze otoczenie. Aż nie chcę myśleć co oznacza w zabytkowym, urokliwym i tajemniczym otoczeniu Trzebnicy Zdrój „nowy wydział komunikacji”!

Jak do treści listu odnosi się naczelnik wydziału inwestycyjnego w starostwie powiatowym i starosta? Jakie są kolejne plany zagospodarowania parkingu za siedzibą starostwa? Zachęcamy do lektury najnowszego numeru gazety, lub zalogowania na naszą stronę internetową.

[hidepost=0]Muszla będzie odtworzona Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu, podczas uporządkowywania terenu za siedzibą starostwa przy ulicy Leśnej 1, rozebrano jedną z przybudówek. – To była ruina; ta wiata składała się z elementów murowanych i drewnianych. Z uwagi na to, że przez wiele lat obiekt był nieremontowany, uległ degradacji technicznej i groził zawaleniem. W 2012 roku powiat zgłosił, a następnie uzyskał dokumentację projektową dotycząca rozbiórki tej wiaty. Był to pierwszy etap robót, a zgodnie z projektem elementy konstrukcyjne budowli, czyli głównie drewniane, zdobione elementy, zostały zabezpieczone w magazynie Domu Pomocy Społecznej w Rościsławiach, a potem zostaną odtworzone – wyjaśnia naczelnik wydziału inwestycyjno-technicznego Marek Rakowski. Niestety nie udało nam się odnaleźć dawnych zdjęć, czy pocztówek przedstawiających to miejsce. Rozmawiając z jednym ze znawców dawnych dziejów Trzebnicy dowiedzieliśmy się, że w czasach, gdy Trzebnica była miejscowością uzdrowiskową, ta przybudówka była pijalnią, wchodzącą w skład kompleksu sanatoryjnego. W przyszłości powiat zamierza ubiegać się o środki finansowe z zewnątrz, które zostaną przeznaczone na odtworzenie drewnianej wiaty. Projekt jest już gotowy: przy parkingu zostanie odtworzona zburzona budowla, w całości wykonana z drewna, po obu stronach będą postawione dwa pomieszczenia o powierzchni 90 mkw. każdy, a po środku ażurowa konstrukcja, przypominająca muszlę koncertową. Szacunkowa kwota inwestycji wyniesie 300 tys. zł. Na razie nie jest znane przeznaczenie budowli. W obecnej chwili starosta Robert Adach rozważa dwie koncepcje: albo do tego budynku przeniesie inkubator przedsiębiorczości, albo zrobiłby tam salę konferencyjno-wystawową. Architektoniczny zgrzyt W liście mężczyzna poruszył także problem nieładu architektonicznego w Trzebnicy. Zauważył, że obok zabytkowych budynków, powstają nowoczesne „potworki”, jak chociażby muszla koncertowa wybudowana w na grobli między stawami, a teraz także nowoczesny wydział architektury. Do tej ostatniej inwestycji odnosi się starosta, jej inwestor: – Otrzymaliśmy pozwolenie od wojewódzkiego konserwatora zabytków, który zaopiniował projekt. Poza tym, my tylko realizujemy przebudowę istniejącego budynku, który kiedyś ktoś postawił. Poruszony w liście temat jest ciekawy, choć nieco kontrowersyjny. A może w sprawie dawnych i obecnych trzebnickich amfiteatrów wypowiedzą się inni Czytelnicy, może zostanie zorganizowana debata publiczna. Zachęcamy do dyskusji.[/hidepost]

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here