Pusta kasa? Gmina za remonty zapłaci w przyszłym roku

70

Jak już informowaliśmy, gmina rozpisała przetargi na remonty dwóch ulic w mieście. Pierwszy z nich, dotyczy wymiany nawierzchni wraz z siecią kanalizacyjną i budową chodnika na ulicy Teatralnej (inwestycja zostanie przeprowadzona w dwóch etapach, a zakończy się jeszcze w sierpniu), który realizować będzie firma Gębiak i Mikstacki za kwotę ponad 1 mln 320 tys. złotych. Kolejna z drogowych inwestycji związana jest z kompleksowym remontem odcinka na ul. Wrocławskiej (tam również będzie wymieniany asfalt, budowany chodnik i skarpa). Prace zakończą się do września, a zgodnie z wynikami przetargu odpowiedzialnym za to zadanie będzie również firma Gębiak i Mikstacki sp.j. z Krotoszyna, która wykona przebudowę za kwotę 535 tys. zł. Problem jednak w tym, że gmina w tegorocznym budżecie nie zabezpieczyła takich sum za wykonanie zadania.

W przypadku pierwszej inwestycji limit środków wynosi 50 tys. zł, a w tym drugim przypadku gmina zarezerwowała środki w wysokości 115 tys. zł. Dlaczego nie zostały w obu przypadkach zaplanowane środki ?–  o to na sesji zapytał radny Janusz Szydłowski.

Obowiązuje swoboda zawierania umów, dlatego tak zostały one skonstruowane, że w tym roku będzie realizacja części płatności, a w 2015 roku kolejna płatność – wyjaśniła skarbnik Barbara Krokowska.

Trzeba przyznać, że to zawieranie umów z prywatnym przedsiębiorcą jest dosyć innowacyjnym i swego rodzaju… ryzykownym przedsięwzięciem. Jaką burmistrz Długozima ma gwarancję, że w zbliżających się wyborach samorządowych zostanie ponownie wybrany na włodarza gminy? Jeżeli przegra wybory, to jego ewentualny następca, będzie musiał pokryć pozostałą do spłaty kwotę, w ramach zakończonych inwestycji, niekoniecznie zgadzając się z prowadzeniem takiej polityki finansowej. Ponadto, jaką burmistrz ma gwarancję, że nowi radni (przypomnijmy, że w listopadzie odbędą się wybory – przyp. red.) przegłosują budżet, w którym zostaną zapisane niezapłacone kwoty, za inwestycje, które już zostały dawno wykonane? Nasuwa się też pytanie, jak na tę propozycję zareagowali wykonawcy, czy zanim przystąpili do przetargu zostali poinformowani o zamierzeniach burmistrza?

Dodajmy, że głosami koalicji: radnych z ugrupowania KW Marka Długozimy i Trzebnicy 2000 Plus, zmiany w budżecie zostały przyjęte.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here