Kto usunie pokruszony azbest ze śmietnika?

182

Z prośbą o interwencję zwróciła się do nas pani Janina, mieszkanka osiedla przy Bramie Trębaczy: – Niedaleko mojego bloku znajduje się śmietnik naszej wspólnoty. Wiem, że ten dach jest pokryty azbestem, śmietnik jest już zniszczony, a dach pokryty tym niebezpiecznym materiałem jest pokruszony. W trakcie większych porywów wiatru te drobne pyłki przenoszone są na nasze balkony. Sąsiadka zgłaszała ten problem do administratora i do gminy, gdzie dowiedziała się, że na usunięcie azbestu z tej powierzchni można czekać nawet do 2030 r.! Tyle ostatnio czasu w mediach mówiło się na temat szkodliwego działania azbestu, a my tutaj mamy go pod nosem. Czy rzeczywiście będziemy musieli czekać tak długo aż go ściągną, co z naszym zdrowiem? – pyta pani Janina.

Sprawę tego feralnego śmietnika zna Maciej Adamek, zarządca wspólnoty, który potwierdza, że sprawa była już zgłaszana. Pan Maciej sam próbował znaleźć specjalistyczną firmę, która zajęłaby się usunięciem popękanego dachu pokrytego azbestem ze śmietnika, tyle tylko, że żadna z firm nie chciała przyjąć tak niewielkiego zlecenia, ponieważ byłaby na nim stratna. – Porozmawiałem w gminie na ten temat i zgłosiłem nasz śmietnik do gminnego programu usuwania azbestu – dodaje zarządca wspólnoty.

Gmina zamierza jeszcze w tym roku wdrożyć gminny program usuwania azbestu, jak podaje wiceburmistrz Jerzy Trela, zadeklarowana przez mieszkańców ilość tego materiału do ściągnięcia wynosi 300 t, przy czym ponad 1000 t, to azbest zalegający na podwórkach w gminie. Niebawem powinien zostać rozpisany przetarg na to zadanie, firma, która zadeklaruje najkorzystniejszą stawkę, zajmie się usuwaniem azbestu. – Muszą to być fachowcy z uprawnieniami, ubrani w specjalistyczny kombinezon, posiadające odpowiednie folie. Ustalimy z mieszkańcami harmonogram ściągania. Będziemy przyjmować elementy konstrukcyjne zawierające azbest, czyli tzw. eternit oraz płyty azbestowo-betonowe. Po zdjęciu płyt zawierających azbest, po stronie właściciela będzie pokrycie dachu innym materiałem.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here