Odznaczenia dla trzebnickich lekarzy

862

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju transplantologii i medycyny rekonstrukcyjnej w Polsce, za osiągnięcia w rozwijaniu i propagowaniu zdobyczy nauki w dziedzinie transplantacji odznaczeni zostali: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – Jerzy Jabłecki, Złotym Krzyżem Zasługi: Adam Chełmoński i Adam Domanasiewicz, Srebrnym Krzyżem Zasługi: Ahmed Elsaftawy,  Janusz Kaczmarzyk, Leszek Kaczmarzyk,  Paweł Orzechowski, Maciej Paruzel i Zbigniew Sycz.

Za zasługi w realizowaniu nowatorskich procedur medycznych w transplantologii i medycynie rekonstrukcyjnej w Polsce Brązowe Krzyże Zasługi otrzymały: Aneta Arendarska-Maj, Hanna Maj, Marzena Mitman i  Ewa Piesiewicz.

[hidepost=0]– Osiągnięcia polskiej transplantologii są źródłem nadziei dla chorych i zachęcają do poszukiwania nowatorskich rozwiązań – podkreślał prezydent Bronisław Komorowski, który w czwartek odznaczył lekarzy zasłużonych dla transplantologii i medycyny rekonstrukcyjnej. Dodał, że jest dumny i cieszy się, że mógł odznaczyć zespół Szpitala św. Jadwigi w Trzebnicy. – Mojej Trzebnicy, mieście, stolicy powiatu, w którym się urodziłem – zaakcentował prezydent. – Bardzo się cieszę się, że został wyróżniony cały zespół. Do Pałacu Prezydenckiego zostali zaproszeni nie tylko najlepsi przedstawiciele zespołu, który osiągnął sukces, ale wszyscy, którzy się do tego sukcesu przyczynili. Bo zespół to nie tylko transplantolodzy, to także lekarze innych specjalności, ale też pielęgniarki, instrumentariuszki i rehabilitantki – powiedział nam prof. Jerzy Jabłecki. Od 2006 roku, kiedy w Polsce wykonano pierwszy przeszczep kończyny górnej, do chwili obecnej, polska medycyna za sprawą lekarzy chirurgów z Trzebnicy i Gliwic nie tylko włączyła się w najtrudniejszą i najbardziej spektakularną dziedzinę transplantologii, dostępną tylko w najwyżej cywilizowanych i najbogatszych krajach świata, ale także za sprawą ilości dokonanych przeszczepów i stopnia ich skomplikowania znajduje się w światowej czołówce. Jak podkreślił dr Adam Domanasiewicz, w Europie takie zabiegi dokonywane są tylko w Hiszpanii, Francji, Austrii i Turcji, a pojedyncze wykonano w Belgii, Niemczech, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Z ośmioma udanymi przeszczepami rąk Polska znajduje się dzięki osiągnięciom chirurgów z Trzebnicy na pierwszym miejscu. Jest też jednym z trzech krajów na świecie, w których wykonano przeszczepy całej kończyny górnej. I to już dwa. O jednym takim udanym przeszczepie poinformowali Niemcy i Hiszpanie. – Godne podkreślenia jest, że i w Polsce, nie w Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy innym uniwersyteckim mieście z olbrzymim zapleczem badawczym i klinikami, przeprowadza się takie operacje, tylko w tak małych szpitalach jak Gliwice i Trzebnica. To tu są zespoły, podejmujące się zadań, których boją się największe ośrodki badawcze i najbogatsze państwa – zaznaczył dr Adam Domanasiewicz.. Lekarze z Centrum Onkologii w Gliwicach w maju ubiegłego roku dokonali pierwszego w Polsce przeszczepu twarzy u 33-letniego mężczyzny, który przeżył poważny wypadek w pracy. Był to jednocześnie pierwszy na świecie przeszczep twarzy, ratujący życie. W grudniu ubiegłego roku gliwiccy specjaliści przeszczepili twarz 26-letniej kobiecie, która od ponad 20 lat cierpi na nerwiakowłókniakowatość .[/hidepost]

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here