Uczczono pamięć poległych bohaterów

69

Pierwsza część uroczystości miała miejsce przy rondzie Żołnierzy Wyklętych. Oficjalnie nadano imię temu miejscu, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 zaśpiewali kilka podniosłych pieśni, a jeden z nich wyrecytował wiersz. Przed wyruszeniem w pochodzie na Rynek, sanitariuszki i harcerze(reprezentanci grup rekonstrukcyjnych), złożyli swojemu dowódcy przysięgę przed walką, po której kibice Śląska Wrocław, obecni na uroczystości, wykrzyknęli: Cześć i chwała bohaterom!

W wyznaczonym miejscu na płycie Rynku przygotowano wcześniej scenę, na której wieczorem zabrzmiały pierwsze pieśni patriotyczne. Zanim jednak mogliśmy wysłuchać poruszających interpretacji twórczości z repertuaru Adama Kołakowskiego, w wykonaniu dziewcząt z VII LO we Wrocławiu, czy pieśni śpiewanych przez Igora Oksińskiego wraz z córką Karoliną, czy nawet rockowych brzmień w wykonaniu zespołu Cran (zmierzyli się z utworami  grup Depress i Forteca), mogliśmy być świadkami imponującej rekonstrukcji walk młodych partyzantów, którzy oddawali swoje życie w walce o wolną Ojczyznę. Sama rekonstrukcja z udziałem znakomitych grup, takich jak: Festung Breslau, GRH Osiemnasty Kołobrzeski,  GRH Warta z Poznania, Towarzystwo Historyczne im. Feliksa Pięty, prawdopodobnie nie udałoby się, gdyby nie praca i zaangażowanie dr Adama Domanasiewicza (pomysłodawcy i głównego organizatora trzebnickich obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych), a także pozostałych uczestników należących do Stowarzyszenia Trzebnickiej Jazdy Historycznej.

Więcej informacji podajemy w aktualnym wydaniu NOWej lub po zalogowaniu się na naszą stronę internetową.

[hidepost=0]Nie sposób teraz oddać atmosfery tego pokazu, warto jednak nadmienić, że mieszkańcy mogli obserwować ponadgodzinny pokaz walk grup partyzantów – określanych wówczas mianem dywersantów – z oddziałami NKWD. Rekonstruktorzy posiadali nie tylko właściwe umundurowanie i rekwizyty, ale także broń palną, czy niewielkie wojskowe samochody wojskowe typu willis. Inscenizacja podzielona była na dwie scenki, przez cały czas wydarzenia były komentowane przez jednego z organizatorów. Nie często się zdarza, by być świadkiem zbrojnych walk, ataków na siedzibę Rynku, który na czas inscenizacji stał się siedzibą NKWD. To był świetny pokaz lekcji historii, zwłaszcza dla młodzieży, która mogła zaobserwować i spróbować sobie wyobrazić atmosferę tamtych lat. Zanim odbył się pokaz rekonstrukcyjny, prof. Włodzimierz Suleja wygłosił krótki referat, przybliżający nieco wydarzenia z okresu wojennej Polski, które doprowadziły do powstania powojennego podziemia niepodległościowego. Na koniec uczczono uroczystym apelem pamięć o poległych żołnierzach, sanitariuszach i łączniczkach . Zwieńczeniem uroczystości był koncert pieśni patriotycznych, a po nim Msza święta w trzebnickiej bazylice.[/hidepost]

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here