Nowe oblicze dworca warte 5 mln złotych

66

Obornicki dworzec długo czekał na remont. Kilka lat temu przeszedł „odświeżenie” wewnątrz poczekalni, wyremontowano toalety, które teraz jednak są zamknięte. Po poprzednim remoncie szybko stał się brudny, okna były wybijane i brudne. Teraz wszystko ma się zmienić. PKP zdecydowało się wyremontować obiekt i co więcej, wyłoży na to pieniądze i to wcale niemałe.

Zgodnie z prawem, ogłoszono przetarg na wykonanie prac. Swoje oferty złożyło w nim siedem firm, a komisja przetargowa za najkorzystniejszą uznała propozycję Budobratex Sp. z o.o. z Legnicy.

Więcej przeczytasz po zalogowaniu

[hidepost=0]- Dworzec w Obornikach Śląskich został wybudowany w 1858 roku w stylu neoklasycystycznym, z elementami neoromańskimi. Podczas inwestycji zostanie on kompleksowo wyremontowany, oczywiście z poszanowaniem dla elementów zabytkowych. Poprawie ulegnie estetyka obiektu, komfort i bezpieczeństwo podróżnych. Elewacja wraz z detalami architektonicznym, zostanie poddana renowacji. Budynek zyska nową iluminację. Odtworzona zostanie pierwotna kolorystyka dworca, a także taras przylegający do południowej ściany budynku -mówi Bartłomiej Sarna, rzecznik PKP S.A. we Wrocławiu. Również wewnątrz dworzec odzyska swój blask.- W wysokiej części budynku, na parterze zostanie zlokalizowana część służąca obsłudze podróżnych oraz pomieszczenia komercyjne. Wyremontowany zostanie hol, gdzie pojawi się nowe oświetlenie, system informacji wizualnej, tablice z piktogramami oraz nowe ławki i kosze na śmieci. Będzie on pełnił jednocześnie funkcję poczekalni, dlatego zarezerwowano w nim miejsce na ustawienie bankomatu i maszyn vendingowych (sprzedających napoje i przekąski). Przy wyjściu z holu na perony znajdą się kasy biletowe, a po przeciwnej stronie dworcowe toalety, dostosowane także dla osób niepełnosprawnych. Powstanie również pomieszczenie dla matki z dzieckiem – zapowiada Bartłomiej Sarna. Rzecznik PKP SA potwierdza, że drugą część dworca, tę gdzie kiedyś mieściła się dyskoteka, zajmie Biblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza: – W części, gdzie dawniej mieściła się dworcowa restauracja i w łączniku na parterze będzie mieścić się biblioteka miejska: wypożyczalnia, czytelnia, pokój dziecięcy, stanowiska komputerowe, biura i zaplecze socjalne. Zajmie ona również część przebudowanych piwnic, gdzie powstanie sala konferencyjno-wystawowa. Dopełnieniem remontu będzie wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji, a także zamontowanie nowoczesnego systemu monitoringu. – Rewitalizację przejdzie położony przy dworcu park, gdzie odtworzone zostaną trejaże i grota skalna oraz pojawią się nowe lampy, ławki i kosze. Uporządkowana zostanie zieleń parkowa i powstaną nowe ścieżki oraz plac zabaw dla dzieci. Po drugiej stronie dworca powstanie miniparking, z miejscami dla osób niepełnosprawnych. Przy dworcu pojawią się także stojaki na rowery – dodaje Bartłomiej Sarna. Wygląda zatem na to, że obornicki dworzec będzie wyglądał jak na przedwojennych pocztówkach, kiedy to przypadały lata jego świetności. Oby tylko po zakończeniu remontu znaleźli się najemcy, którzy będą obsługiwali punkty komercyjne i toalety, bo z tym w ostatnim czasie były problemy. Przypomnijmy, że to właśnie z powodu braku „operatora” od dłuższego czasu nieczynna była toaleta. 5 mln zł tyle ma kosztować remont dworca 1858 rok wtedy wzniesiono budynek dworca PKP w Obornikach Śl. [/hidepost]

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here