Chcemy zagospodarować teren wzdłuż rzeki Widawy

715

Krzyżanowice to wieś znajdująca się w gminie Wisznia Mała. Wieś położona jest w pobliżu rzeki Widawy. Zabudowa zagrodowa, zwarta, sytuuje się głównie przy dwóch drogach powiatowych. Nowe budynki ma charakter podmiejskiej zabudowy willowej.

Obecnie w Krzyżanowicach mieszka ok. 650 osób, z czego 30% nie jest zameldowanych.

Krzyżanowice jednak oprócz nieustannego rozbudowywania się, cały czas się także rozwijają. Dzięki temu w ostatnich latach udało się zrealizować wiele istotnych przedsięwzięć, wśród których znajdują się m.in. przebudowa drogi (ul. Kamieńskiego) łączącej Krzyżanowice z Wrocławiem, remont ul. Głównej (odcinek od skrzyżowania do Psar w kierunku Cienina), w tym wybudowanie chodnika i zamontowanie barierek ochronnych, modernizacja Groty Matki Boskiej w Krzyżanowicach, wybudowanie i oddanie do użytku boiska wielofunkcyjnego orlik. W życie Krzyżanowic bardzo chętnie angażują się także mieszkańcy. W związku z tym biorą oni aktywny udział w Stowarzyszeniu „Odnowa Wsi”, uruchomiono internetową stronę Krzyżanowic, a także zarejestrowano Fundację działającą na rzecz mieszkańców – Fundacja „Krzyżanowice PLUS”.

Jak nas poinformowała Józefa Bebłocińska, sołtyska Krzyżanowic, w bieżącym roku zaplanowano rozpoczęcie budowy świetlicy wiejskiej.

Więcej przeczytasz po zalogowaniu się na stronie.

[hidepost=0]- Uzyskaliśmy również zapewnienie z Zarządu Dróg Powiatowych w Trzebnicy o przewidzianym na ten rok remoncie ul Głównej (odcinek między rzeką Widawą a skrzyżowaniem w kierunku Psar) – powiedziała pani sołtys, dodając: – W naszej miejscowości organizowany jest też konkurs „Najpiękniejsze Ogrody” co aktywizuje mieszkańców i zachęca ich do działania na rzecz miejscowości. Wiele inicjatyw realizowanych jest poprzez współdziałanie z mieszkańcami. Często doświadczenie zawodowe i wykształcenie mieszkańców wykorzystywane są do rozwiązywania bieżących problemów w naszej miejscowości (pomoc prawna, pomoc architektów i informatyków. Dzięki temu, że w Krzyżanowicach przez cały czas wiele się dzieje, jest to dobra okazja do tego, by miejscowość wypromować na zewnątrz. – Wybudowanie boiska orlik sprawiło, że nasza miejscowość jest bardzo często odwiedzana przez mieszkańców Wrocławia. W okresie letnim duża część mieszkańców korzysta z wypoczynku nad wodą. Wały wzdłuż rzeki są idealnym miejscem do częstych spacerów i do uprawiania nordic walkingu. Na terenie miejscowości znajduje się stadnina koni, co dodatkowo urozmaica atrakcyjność naszej miejscowości – powiedziała Józefa Bebłocińska. Pani sołtys poinformowała nas o tym, że obecnie najpilniejszą sprawą jest wybudowanie kanalizacji sanitarnej na terenie miejscowości. – Chcemy również zagospodarować teren wzdłuż rzeki Widawy, aby stał on się jeszcze bardziej atrakcyjny dla ludzi ceniących aktywny odpoczynek – dodaje pani Józefa. Ubiegłoroczny fundusz sołecki wynosił 19 tys. 994 zł i został przeznaczony na ogrodzenie boiska sportowego i postawienie tablicy informacyjnej w centrum miejscowości. Tegoroczny fundusz sołecki jest troszkę mniejszy i wynosi 16 tys.280 zł. W całości został przeznaczony na zagospodarowanie centrum miejscowości, a dokładniej na powstanie wysepki przy pętli autobusowej.[/hidepost]

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here