Czy warto ubezpieczyć mieszkanie?

78

Skorzystanie z proponowanego przez bank ubezpieczenia mieszkania finansowanego za pomocą kredytu hipotecznego pozwala kredytobiorcy zaoszczędzić – jakże cenny w XXI wieku – czas. Nie musi tracić go na wyszukiwanie i porównywanie ofert poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki pośrednictwu banku, który proponuje skorzystanie z polisy „zaprzyjaźnionego” TU, na pewno zyskuje na wygodzie – w końcu wszystko ma wręcz podane na tacy, wystarczy tylko kilka podpisów na umowie i sprawa załatwiona. Ponadto często otrzymuje różnego rodzaju zniżki dotyczące kosztów kredytu (np. obniżenie marży lub prowizji za jego udzielenie). Tylko, czy to na pewno oznacza, że zapłaci mniej?

Gotowe rozwiązania, jakimi są własne propozycje banków w zakresie ubezpieczenia nieruchomości, będących zabezpieczeniem spłaty udzielanych kredytów mieszkaniowych, nie zawsze okazują się najtańszymi. Przede wszystkim wybór, jaki rzeczywiście pozostawia się kredytobiorcy, ogranicza się zwykle do dwóch-trzech wariantów ubezpieczeniowych, których cena pozostawia wiele do życzenia. Porównując wysokość składek ubezpieczeń mienia od ognia i innych zdarzeń losowych oferowanych w bankach, otrzymujemy średnią wartość ok 240 zł rocznie przy 40-letniej nieruchomości z rynku wtórnego we Wrocławiu, o metrażu 45 m.kw. Jeśli właściciel mieszkania skorzystałby z polisy wybranej samodzielnie, rezygnując z usług pośrednictwa kredytodawcy, mógłby liczyć na roczną oszczędność rzędu średnio 60 zł.

Mimo że suma, jaka rocznie pozostawałaby w kieszeni kredytobiorcy, nie jest imponująca, uwagę zwrócić trzeba na fakt, że przytoczone średnie wyliczone zostały dla stosunkowo niewielkiego mieszkania z drugiej ręki. Jeśli w grę wchodzi lokal o większej powierzchni, kupowany bezpośrednio od dewelopera, różnica w cenie polis o identycznym zakresie ochrony będzie zdecydowanie bardziej odczuwalna dla portfela kredytobiorcy.

Co więc wybrać? Kredyt w pakiecie z ubezpieczeniem czy bez? O tym, co w ostatecznym rachunku okaże się tańsze, można dowiedzieć się, porównując poszczególne oferty kredytowe za pomocą internetowych narzędzi analitycznych, udostępnianych m.in. na portalu www.ehipoteka.com.pl.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here