Kto przebuduje ulicę Teatralną? Najniższa oferta wynosi 1,3 mln złotych

46

Zgodnie ze specyfikacją, remont ulicy będzie podzielony na dwa etapy: w pierwszym wykonawca zajmie się odcinkiem ulicy od Polnej do Wojska Polskiego, drugi – odcinek od Wojska Polskiego do Prusickiej. Zadaniem wykonawcy będzie wymiana sieci kanalizacyjnej, nawierzchni, budowa chodników i zjazdów. Zgodnie z przetargiem, prace mają zakończyć się do końca sierpnia. W ubiegłym tygodniu komisja konkursowa otworzyła nadesłane na przetarg oferty. Do konkursu stanęły 4 firmy: ceny 3 firm wahały się w granicach 1,8 – 1,9 mln zł natomiast najkorzystniejszy wariant za wykonanie remontu zaproponowała firma Gębiak i Mikstacki z Krotoszyna – oferta tego przedsiębiorstwa wyniosła ponad 1,3 mln złotych.

Przypomnijmy, że w tegorocznym budżecie gmina przeznaczyła na to zadanie tylko 50 tys. zł, natomiast w uchwale do Wieloletniej Prognozy Finansowej, przeznacza się następujące środki: w 2015 r. – 239 tys. zł, a w 2016 r. – 2 mln 239 tys. zł.

Teraz komisja ma czas, żeby sprawdzić nadesłane oferty i wybrać najkorzystniejszą. Prawdopodobne jest, że przetarg wygra firma z Krotoszyna. Jeśli tak, to już w niedługim czasie należy spodziewać się rozpoczęcia remontu, a co za tym idzie, być może także i utrudnień komunikacyjnych. Wiele osób codziennie dojeżdża Teatralną, zawożąc dzieci do szkoły.

Zastanawiająca jest jednak inna kwestia – jak burmistrz zamierza wygospodarować pieniądze na remont tej ulicy? Zakładając, że wygra oferta zaproponowana przez Gębiak i Mikstacki, to skąd gmina weźmie brakujący prawie 1,3 mln zł? Czy i z jakich zaplanowanych zadań trzeba będzie zrezygnować, by przeprowadzić remont?

Burmistrz Marek Długozima w rozmowie z nami stwierdził, że ma środki przeznaczone na to zadanie i zapewnił, że żadna z planowanych inwestycji nie zostanie w tym roku zdjęta. Nasuwa się jednak kolejne pytanie: jeśli faktycznie burmistrz zamierza zrealizować wszystkie zadania ujęte w uchwale do budżetu i ma znacznie większe środki na sfinalizowanie remontu ulicy Teatralnej, to dlaczego nie zapisał ich w tegorocznym budżecie, nad którym głosowali radni?

Takie działania burmistrza pokazują nam radnym, że uchwała do budżetu nie jest stałym dokumentem, tylko takim, który można w dowolnej chwili zmienić. I pan burmistrz ma do nas, opozycji, pretensje o to, że nie chcemy głosować za taką uchwałą. Nie zdziwiłbym się, gdybyśmy otrzymali zaproszenie na kolejną nadzwyczajną sesję, na której będą wprowadzane zmiany do budżetu. Moim zdaniem, tak poważne zadania, dotyczące remontu czy budowy dróg, powinny być uchwalane przynajmniej na rok do przodu. I tak na marginesie dodam, że wcale nie byłoby to dziwne, gdybyśmy wchodząc na sesję, w drzwiach, otrzymali autopoprawkę do budżetu, tak żebyśmy dosłownie w ciągu kilku minut sprawdzili i policzyli wielostronicowe tabelki, a potem potulnie za nimi zagłosowali – skomentował radny Zenon Janiak.

1,3 mln zł
to przybliżona kwota, jaką w przetargu zaoferował jeden z oferentów. To najniższa cena.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here