Budowa placu zabaw. Skąd gmina weźmie brakujące 200 tys. zł?

121

We wtorek, 4 lutego w Urzędzie Miejskim odbyło się otwarcie ofert na realizację inwestycji pn. „Budowa placu zabaw – Brama Trębaczy”. Zadanie to obejmuje m.in.: montaż bezpiecznej nawierzchni z piasku płukanego, nawierzchni trawiastej z dowozem humusu, ogrodzenia stalowego z 2 furtkami i bramą, a także zasadzenie jedenastu drzew o wysokości do dwóch metrów oraz 670 sztuk krzewów i 1165 sztuk bylin. W ramach zadania jest także montaż różnego rodzaju urządzeń zabawowych takich jak: karuzela – pająk, huśtawka – bocianie gniazdo czy huśtawka wahadłowa.

W otwarciu ofert udział wzięły 4 firmy: JUL-DOM Przemysław Mazurkiewicz ze Szczecina, który zaoferował realizację zadania za kwotę 387 tys. 450 zł, Free Kids s.c. A. Gąsiorek, Z. Andruszewski z Trzęsowic (gmina Zawonia), za kwotę 256 tys. 494,11 zł, SPES CITY Sp. z o.o. S.K.A. z miejscowości Wysoka, za 358 tys. 202,99 zł oraz „CHEM-MONTAŻ” Sp. z o.o. z Brzegu Dolnego, za 342 tys. 582,06 zł.

Jak widać z powyższego zestawienia, najniższą zaoferowaną kwotę za wykonanie tej inwestycji złożyła firma z Trzęsowic.  Można więc przypuszczać, że właśnie onazostanie wybrana.

Przypomnijmy, że 11 lipca 2011 r. burmistrz Marek Długozima spotkał się z mieszkańcami osiedla przy ulicach: Wałowa, Słoneczna i Brama Trębaczy, tuż przy starym i nieużytkowanym boisku do gry w piłkę nożną. Celem było ustalenie warunków powstania ogrodzonego placu zabaw. Burmistrz miał dwie propozycje zagospodarowania tego terenu.

Pierwsza z nich to urządzenie w tym miejscu placu zabaw w ramach akcji „100 placów zabaw na 100-lecie firmy Nivea”. Z okazji jubileuszu marki Nivea, firma wówczas postanowiła ufundować i wybudować sto placów zabaw na terenie całej Polski. Organizator zobowiązał się do sfinansowania zakupu i montażu urządzeń na terenach przygotowanych i przekazanych przez samorządy lokalne. Niestety osiedle to nie uzyskało w konkursie odpowiedniej ilości głosów, aby plac zabaw powstał ze środków firmy.

 

[hidepost=0]Jednak burmistrz Marek Długozima obiecał, że nawet jeśli Trzebnica nie znajdzie się pośród 100 wybranych przez Niveę miejscowości, to w 2012 roku wybuduje plac zabaw za pieniądze gminne. Jedynym problemem, jaki utrudniał realizację tego projektu był fakt, iż część boiska, na którym miał powstać nowy plac zabaw należy do gminy, a część do spółdzielni mieszkaniowej. Burmistrz powiedział jednak mieszkańcom, że porozmawia w tej sprawie z prezesem i postara się o to, aby spółdzielnia wydzierżawiła gminie ten teren bezpłatnie na 10 lat. Gdy pod koniec ubiegłego roku skontaktowaliśmy się z prezesem Spółdzielni Mieszkaniowo – Lokatorskiej w Trzebnicy, usłyszeliśmy, że burmistrz wówczas jeszcze nie kontaktował się z nimi w tej sprawie, ale byli otwarci i czekali na krok burmistrza. Dziś już wiadomo, że tamtego terminu nie udało się dotrzymać, ale plac zabaw powstanie. Na razie jeszcze nie wiadomo tylko kiedy dokładnie. Na razie wyłoniony został wykonawca, a gmina Trzebnica, w budżecie na 2014 r. zapisała, że na realizację zadania zamierza przeznaczyć środki w wysokości… 50 tys. zł. Tymczasem najniższa oferta jest o ponad 200 tys zł wyższa. Tak więc już wiadomo, że burmistrz musi wprowadzić zmiany do budżetu i znaleźć gdzieś, czyli np. zabrać z innego zadania, brakujące 200 tys. złotych. Tymczasem burmistrz, już teraz informuje, że lada moment rozpoczną się prace, które mają zakończyć się jeszcze w tym roku. Czy tak będzie? Przekonamy się o tym już niebawem. Prawdopodobnie 256 494,11 zł będzie kosztował plac zabaw, który powstanie na niezagospodarowanym boisku osiedla Brama Trębaczy. [/hidepost]

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here