Na 204 urodziny Fryderyka Chopina

69

Pierwsze w 2014 r. Wieczory Lisztowskie odbędą się w czwartek 20 lutego o godz. 18 w Pałacyku Starostwa Powiatowego na Leśnej w Trzebnicy, a następnego dnia, w piątek 21 II o godz. 18.30 w Saloniku Czterech Muz w Obornikach Śląskich.

Anna Lipiak urodziła się w 1992 r. w Zgorzelcu. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w swym rodzinnym mieście, w klasie Cezarego Kłosa. Od 2010 roku uczy się u Grzegorza Niemczuka (w 2011 r. był wykonawcą Wieczorów Lisztowskich), obecnie jako studentka trzeciego roku Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na Wydziale Artystycznym w Instytucie Muzyki w Cieszynie. Swoją edukację doskonaliła również na wielu kursach pianistycznych, pod kierunkiem wybitnych profesorów, m.in. – Andrzeja Jasińskiego, Aleksieja Orłowieckiego, Piotra Palecznego.

Jest już laureatką wielu konkursów fortepianowych – m. in. uzyskała pierwsze nagrody na XXIV Concorso Internazionale „Camillo Togni” Gussago (Brescia, Włochy – 2013), Międzynarodowym Konkursie „II Wiosenne Spotkania przy Fortepianie” (Kraków – 2013) i IX Międzynarodowym Konkursie Interpretacji (Ružomberok, Słowacja – 2012)oraz w XVI Grand Prix International et Rencontres Jeunes Talents (Montrond les Bains, Francja – 2013). Jej sukcesem jest udział w finale 45. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w grudniu 2013. Występowała w wielu miejscach w Polsce, a także w innych krajach: Czechy, Francja, Niemcy, Słowacja, Włochy.

W latach 2012 i 2013 otrzymała m. in. Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz Stypendium Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2006 r. była stypendystką Powiatowego Stowarzyszenia Wspierania Uzdolnionej Młodzieży w Zgorzelcu.

 Program koncertów Anny Lipiak

Wolfgang Amadeus Mozart – Wariacje D-dur KV 573 na temat Menueta Jean-Pierre`a Duporta oraz Sonata C-dur KV 330 (Allegro moderato. Andante cantabile. Allegretto). Fryderyk Chopin – Nokturn Es-dur op. 55 nr 2; Etiuda Ges-dur op. 10 nr 5;

po przerwie: Fryderyk Chopin – Ballada F-dur op. 38; 4 Mazurki op. 24: nr 1 g-moll, nr 2 C-dur i nr 3 As-dur, nr 4 b-moll; Aleksander Skriabin – Sonata (Sonata-Fantazja) gis-moll op.19 (Andante. Presto).

Słowo o muzyce – Juliusz Adamowski, prezes Towarzystwa im. Ferenca Liszta.

Koncerty są realizowane przy pomocy finansowej: Władz Samorządowych Województwa Dolnośląskiego, Powiatu Trzebnickiego, Gminy Oborniki Śląskie, Związku Artystów Wykonawców ST0ART.

Zapraszamy na koncerty pięknej, klasycznej muzyki fortepianowej!

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here