Znaki prowadzące donikąd….

87

Być może większość ze spacerujących, albo tych, którzy idą na miasto w konkretnym celu, w ogóle nie zwraca uwagi na grupę znaków informacyjnych, rozmieszczonych w wybranych miejscach Trzebnicy. Te drogowskazy znajdują się między innymi na skrzyżowaniu ulic: Obrońców Pokoju z 1 Maja, Milickiej z Henryka Brodatego. Te same znaki zauważyliśmy też na wysokości zjazdu z obwodnicy do Trzebnicy (tuż za Będkowem).

Już jakiś czas temu naszą uwagę zwróciły – mocno już nieaktualne – tabliczki, które wskazywały drogę do lokali czy firm, których już dawno w tym miejscu nie ma! Bo jak wytłumaczyć takiemu przyjezdnemu, turyście, że lokal, do którego zmierza, jest dawno zamknięty, że już dawno go nie ma na danej ulicy?

Prosty przykład: sugerując się treścią jednego z tych drogowskazów (a znajdujemy się na ul. ks. Bochenka), chcemy zjeść coś ciepłego, udajemy się zatem w stronę ul. św. Jadwigi do pizzerii Plus. Idziemy do końca ulicy, rozglądamy się na lewo i prawo, co prawda pizzeria jest, ale nie Plus. Może przeoczyliśmy, dlatego zagajamy na ulicy przypadkowo napotkaną osobę. – Jaka pizzeria Plus? O takiej to nic nie wiem, ale za to tutaj w pobliżu jest inna pizzeria Palermo, może o nią chodzi? – odpowiada zagadnięty przez nas mieszkaniec. Gdy dopowiadamy, że chodzi nam właśnie o Plus, bo takie informacje wyczytaliśmy na tabliczce, kręci tylko głową i wzrusza ramionami.

Inny przykład nieaktualnej informacji, znajduje się tuż przy rondzie. Tam znak wskazuje kierunek w stronę ul. Wrocławskiej, gdzie rzekomo znajduje się sklep z rowerami. Sprawdzamy Wrocławską; i niestety znowu pudło.

Sprawdzenie tych tabliczek i zaktualizowanie pod kątem istniejących zakładów czy usług, nie powinno być ani przesadnie drogie, ani także czasochłonne. Zatem liczymy, że jak najszybciej z tabliczek znikną dawno nieistniejące zakłady.

Swoją drogą, zastanawiająca jest jedna rzecz. Na tych drogowskazach, oprócz tabliczek wskazujących kierunek do konkretnych lokali usługowych czy sklepów, znajduje się także podpowiedź, jak dojść do danego urzędu. Kto decydował o tym, jaki zakład czy sklep powinien pojawić się na tabliczce, czy była za to pobierana opłata? Czy ktoś będzie mógł wyjaśnić nam ten mechanizm umieszczania na tabliczkach informacji wskazujących drogę do sklepów?

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here