Znikają drzewa na trasie Oborniki Śl. – Wrocław

178

Jeżdżący codziennie drogą wojewódzką widzieli jak stopniowo wycinane są drzewa. Ci jednak, którzy po dłuższej przerwie wybrali się w podróż tą właśnie drogą musieli być bardzo zaskoczeni. Z okolic drogi zniknęły niemal wszystkie drzewa, które rosły w pobliżu. Ich brak jest najbardziej widoczny na odcinku drogi w okolicach Szewc, tuż przy wjeździe do Wrocławia, na wysokości stacji benzynowej. Jeszcze wczoraj prowadzone były wycinki między Obornikami a Golędzinowem. Służby wstrzymywały co chwilę ruch, a na ziemię spadały kolejne drzewa. Część drewna została już usunięta, inne leżą jeszcze wzdłuż drogi.

Jak zapewnia Krzysztof Kiniorski, rzecznik Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei, wszystkie drzewa są wycinane zgodnie z prawem: – Powodem wycinki drzew był ich stan. Stare topole, wysokie i wypróchniałe w środku stwarzały zagrożenie dla ruchu. Wycinka była prowadzona w oparciu o wnioski samorządów. Istniało realne zagrożenie, że zwłaszcza podczas silnych wiatrów lub ulew konary lub nawet całe drzewa zostaną powalone na drogę, co mogłoby doprowadzić do nieszczęścia. Dodam tylko, że właśnie dlatego, że w środku były spróchniałe, nie było możliwości ich przycięcia – tłumaczy rzecznik i dodaje, że na wycięcie każdego drzewa wydano stosowne pozwolenia, a na przeprowadzenie samej wycinki ogłoszono przetarg.

[hidepost=0]- Drewno jest środkiem trwałym, więc DSDiK musiało je zbyć. W tym wypadku mówimy o starych topolach, które nie przedstawiają sobą zbyt wielkiej wartości. Dlatego też wykonawca prac uprzątnie je i przejmie w ramach rozliczenia zlecenia. Sama wycinka prowadzona jest zgodnie ze sztuką, między innymi wysokości cięcia – wyjaśnia rzecznik. Krzysztof Kiniorski dodaje, że polskie przepisy są teraz bardzo precyzyjne jeśli chodzi o to, w jakiej odległości od drogi mogą być sadzone drzewa: – Nowo budowane drogi muszą spełniać określone parametry. Drzewa mogą rosnąć wzdłuż nich, ale minimum 2 metry od skraju drogi, przy czym skraj drogi nie jest tu rozumiany jako skraj asfaltu czy chodnika. Rolą zarządcy jest dbać o bezpieczeństwo na drodze i zapobiegać wypadkom. Drzewa nie atakują kierowców, ale należy je usuwać, kiedy ich stan zagraża poruszającym się po drogach ludziom i samochodom. Mogę jeszcze dodać, że podobna wycinka będzie jeszcze prowadzona w okolicach Strupiny. Nasze działania na pewno nie doprowadzą do wyniszczenia drzewostanu. W każdej wydanej decyzji o wycince drzewa jest również adnotacja, czy należy na nowo uzupełnić drzewostan – zapewnił Krzysztof Kiniorski. 106 tyle drzew zostanie w sumie wyciętych wzdłuż drogi Oborniki Śl. – Wrocław [/hidepost]

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here