Modelarstwo – hobby dla cierpliwych

303
  • dużo czasu – wykonanie modelu jest czasochłonne. Składanie może trwać kilkanaście godzin, dni, tygodni, miesięcy lub kilku lat. Niektóre modele można budować nawet 8 lat. Wszystko po to, żeby złożyć idealnie każdy szczegół i położyć na szafie sklejony pociąg, śmigłowiec lub samolot sterowany. Praca modelarza przebiega etapami oraz wymaga systematyczności i determinacji. Zanim zasiądziesz za sterami, konieczna jest nauka pilotażu w domowych symulatorach lotu, gdzie używa się konsoli. Intuicyjne sterowanie pokrętłami i przyciskami sprawia wiele trudności, dlatego wymaga czasu.
  • szalonej dokładności – każdy model skład się z wielu, najdrobniejszych szczegółów. Początkujący modelarz zaczyna od najprostszych i mało skomplikowanych modeli, które składają się z kilku podstawowych elementów do złożenia. Z czasem, gdy osiąga większy poziom zręczności i sprawności, przechodzi do bardziej zaawansowanych i precyzyjniejszych konstrukcji. Na początku można zacząć od niedrogich zestawów modelarskich do samodzielnego złożenia i pomalowania w skalach (1:72, 1:48, 1:35), np. czołgów sterowanych. Potem profesjonalnie składać samoloty, śmigłowce, łodzie, motory i modele RC, czyli sterowane radiowo.
  • wiedzy technicznej – jeśli samolot zdalnie sterowany ma odwzorować rzeczywisty, należy się o nim, jak najwięcej dowiedzieć. Modelarz marzący o wzięciu udziału w mistrzostwach, musi mieć replikę samolotu. Dlatego gromadzi zdjęcia i dokumentację techniczną. Pasjonat nie tylko żmudnie skleja modele. Poznaje także historię samolotu i wiedzę z zakresu pilotażu. Nauka obsługi wymaga wytrwałości, skrupulatności oraz dociekliwości i cierpliwości. Przydaje się również pomoc doświadczonego modelarza, który powie i pokaże, jak dopracować skomplikowane detale.
  • koncentracji i uwagi – modele składają się z wielu najdrobniejszych elementów. Im ich więcej, tym odtworzysz bardziej rzeczywistą kopię. Dlatego ważne jest, aby umieć się skoncentrować. Potrzebne są też niezawodna pamięć i dobry wzrok. Modelarstwo to bowiem obsesja szczegółu.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here