Cruising, downhill, freeride – wybierz coś dla siebie

714

Longboard to rodzaj deskorolki, która jednak znacznie różni się od tej tradycyjnej. Blatlongboardu jest dłuższy oraz bardziej wybrzuszony, posiada dłuższe oraz znacznie bardziej stabilne tracki o duże, miękkie kółka, które pozwalają na dość szybką, a przy tym jednak stabilną i komfortową jazdę. Chętnie używa się ich przy zjazdach downhillowych lub slalomach, ponieważ znacznie łatwiej utrzymać na nich równowagę. Te wszystkie cechy sprawiają, że longboard nie jest już tylko domeną nastolatków, które traktują longboarding jako hobby lub sposób spędzenia wolnego czasu, jednakże jest coraz częściej wybierany również przez osoby dorosłe jako środek transportu.

Decydując się na zakup deski powinniśmy przede wszystkim określić, co zamierzamy z nią robić. Do wyboru mamy kilka dyscyplin, które wymagają posiadania całkowicie innych umiejętności oraz typu deski. I tak, zdecydować możemy się na cruising, czyli swobodne przemieszczanie się w przestrzeni miejskiej, gdzie longboard traktowany jest jedynie jako środek transportu. Downhill, jak sama nazwa wskazuje, polega na zjeżdżaniu ze wzniesień w celu osiągnięcia jak największej szybkości, zazwyczaj wybierany przez miłośników adrenaliny. Freeride, choć także polega na zjeżdżaniu ze wzniesień, to koncentruje się jednak na wykonywaniu wielu manewrów, skrętów i tricków, które są dość widowiskowe, jednakże wymagają wielu prób i ćwiczeń. Ostatnia już dyscyplina, slalom, polega na omijaniu przeszkód.

Oczywiście można się domyślić, że poza umiejętnościami, predyspozycjami fizycznymi a także wykonanymi żmudnymi ćwiczeniami każda z wyżej wymienionych dyscyplin wymaga także posiadania odpowiedniego typu longboardu. Deski różnią się od siebie zazwyczaj parametrami takimi jak długość, szerokość, elastyczność a także rozstaw tracków lub ewentualnie obniżenie blatu. Przed zakupem warto zatem przetestować kilka różnych rodzajów desek, ewentualnie przedstawić swoje oczekiwania wykwalifikowanemu sprzedawcy, który powinien dobrać odpowiedni model do oczekiwań i wymagań użytkownika.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here