Żmigrodzkie Smoki Sukcesu rozdane

593

Oficjalnego otwarcia balu dokonał burmistrz gminy Żmigród Robert Lewandowski. Jako gospodarz miejsca wzniósł także toast i podziękował wszystkim sponsorom za wsparcie i pomoc, które potwierdzone zostały wpłatami na specjalne subkonto, a także ufundowaniem wielu atrakcyjnych prezentów, które podobnie jak w latach poprzednich można było, za pomocą losów, kupić podczas balu. Nie trzeba przecież przypominać, że impreza ta ma co roku dwojaki charakter. Z jednej strony organizuje się ją po to, by uhonorować osiągających spore sukcesy żmigrodzian, z drugiej równie ważny jest aspekt charytatywny. Z tego też powodu co roku mniej więcej dwa miesiące przed balem organizowane jest spotkanie podczas którego ciało doradcze wskazuje dziecko z gminy Żmigród, dla którego podczas balu będą zbierane środki finansowe. W tym roku małym bohaterem imprezy został półtoraroczny Filip Gawłów z Korzeńska. Chłopiec choruje na uwarunkowany genetycznie zespół wrodzonych wad, które blokują psychomotoryczny rozwój dziecka (zespół Rubinsteina – Taybiego, na który choruje około dwudziestu osób w naszym kraju). Do tego dochodzą zarazem powikłania związane z wcześniactwem. Dziecko cierpi na przewlekłą niewydolność oddechową, przez co przez cały praktycznie czas musi być podłączone do respiratora, przez umiejscowioną na stałe rurkę tracheotomijną. Filip jest karmiony przez gastrostomię produktami specjalistycznymi, doprowadzanymi specjalną rurką bezpośrednio do żołądka. Przez całą dobę musi pozostawać pod stałą opieką i nadzorem mamy.

Wszystkie wpłaty na konto stworzone dla zbiórki publicznej i środki ze sprzedaży fantów podczas balu, zostaną przeznaczone na rehabilitację i przystosowanie mieszkania pod kątem potrzeb Filipa. Na chwilę obecną jest to kwota 10 tys. 680 zł. Ale będzie ona wyższa, ponieważ wpłat na specjalne subkonto można dokonywać do 31 stycznia.

Podczas balu miało także miejsce rozdanie statuetek Żmigrodzkiego Smoka Sukcesu. Wręczenie odbyło się zaraz po kolacji i pierwszym bloku tanecznym. Gościom grał do tańca zespół Vabank. W tym roku publiczność zabawiał także podczas balu znany wszystkim kabareciarz, cyrkowiec i iluzjonista w jednej osobie, czyli nie kto inny jak Marcin Płoniewicz, znany szerokiej publiczności bardziej jako Pan Ząbek. W trakcie balu organizowano także licytacje rzeczy podarowanych przez sponsorów, w których wszyscy chętnie brali udział, dając za licytowaną rzecz niejednokrotnie kilkaset złotych i więcej. Można było także kupić za 20 zł los, by później wziąć udział w losowaniu wielu interesujących nagród, także przekazanych na ten cel przez hojnych sponsorów.

W końcu nadszedł upragniony moment i Zbigniew Zamachowski zaprosił na scenę kapitułę wraz z burmistrzem. Wszyscy z niecierpliwością czekali na wyniki. W Kapitule Żmigrodzkiego Smoka Sukcesu w tej edycji pracowali: przewodniczący rady miejskiej Jan Czyżowicz, Małgorzata Kosińska, reprezentująca urząd miejski, nasz czołowy rolnik Henryk Fita, Mirosław Uruski reprezentujący środowisko harcerskie, Daniel Długosz, wydawca i współwłaściciel  NOWej Gazety Trzebnickiej oraz ks. Andrzej Majchrzak, proboszcz parafii w Powidzku.

Prowadzący odczytywał trzy nominacje w każdej kategorii, które wcześniej były podane do publicznej wiadomości wraz z uzasadnieniem nominacji, następnie jeden z członków kapituły otwierał kopertę z nazwiskiem laureata, który zapraszany był następnie na scenę po odbiór statuetki i dyplomu.

Laureaci Żmigrodzkiego Smoka Sukcesu za rok 2013:

W kategorii „sport i turystyka” wygrał Dawid Tomaszewski, najlepszym rolnikiem została Teresa Augustyniak, w kategorii „działalność społeczna” wygrała żmigrodzka Ochotnicza Straż Pożarna, w kategorii „biznes” laureatem został Zbigniew Wajer, natomiast w kategorii „kultura i oświata” Mariusz Stach. W tym roku nagroda specjalna trafiła do Danuty Demut.

Podczas balu miał miejsce jeden smutny akcent. Otóż kilka dni przed balem okazało się, że zmarł Józef Budzisz, który wraz z małżonką został nominowany w kategorii rolnictwo. Jego pamięć uczczono minutą ciszy.

10 680 zł udało się w tym roku zebrać podczas Gali Żmigrodzkiego Smoka Sukcesu dla Filipa Gawłów z Korzeńska.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here