Nominacja dla redaktora naczelnego NOWej gazety trzebnickiej

160

– Wasza praca, jest dobrą służbą na rzecz współobywateli, po prostu na rzecz sąsiadów. Jest też służbą trudną bowiem, jak to często bywa, patrzenie władzy na ręce, wytykanie jej błędów, a nawet nieuczciwości, nie wywołuje, łagodnie mówiąc, entuzjazmu tej władzy. A ta władza ma instrumenty w postaci ogłoszeń. Albo założenia własnej, „słusznej” gazety. Niemądra władza lokalna nie widzi w niezależnej prasie lokalnej ważnego partnera i potrzebnego recenzenta własnych poczynań, lecz często traktuje was jako konkurenta do władzy, przeszkodę w rządzeniu. Dlatego wasze zadanie jest tak ważne, ale i tak trudne – napisała Ewa Kopacz, marszałek Sejmu RP, w liście (cały publikujemy na portalu nowagazeta.pl – przyp. red.) odczytanym przez wiceministra Adama Podgórskiego, który pełni funkcję zastępcy Szefa Kancelarii Sejmu. – Co prawda nie jesteście ulubieńcami lokalnej władzy, ale jesteście solą polskiej demokracji – pisała dalej marszałek.

Tak rozpoczęła się uroczystość wręczenia nominacji oraz ogłoszenia laureatów, która odbyła się w piątek, 10 stycznia, w Sali Kolumnowej Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej w Warszawie. Już od rana do gmachu sejmu zjeżdżali się wydawcy i dziennikarze niezależnej prasy lokalnej z całej Polski. Galę poprowadziła znana prezenterka TVP Anna Popek, a towarzyszył jej przewodniczący jury – dziennikarz roku 2013 – Mariusz Szczygieł. Dodajmy, że konkurs organizowało Stowarzyszenie Gazet Lokalnych, a patronat nad nim objęła Ewa Kopacz, marszałek Sejmu RP, zaś głównym sponsorem był bank BGŻ.

Warto podkreślić, że w tym roku nadesłano rekordową ilość tekstów. Jury miało więc pełne ręce roboty, bo sprawdzenie i ocena 1145 tekstów, to naprawdę trudne wyzwanie. Materiały dziennikarskie nadsyłano do 7 kategorii: „Dziennikarstwo śledcze i interwencyjne”; „Ekonomia”; „Edukacja”; „Zdrowie”; „Rolnictwo, wieś i ekologia”; „Społeczeństwo” oraz „Publicystyka historyczna”.

Konkurencja była więc ogromna. Tym bardziej miło nam poinformować, że w kategorii „Ekonomia” nominację uzyskał tekst z naszej gazety pt. „Tajemnicze umowy”, napisany przez Daniela Długosza.

– Local Press, to największy i najważniejszy konkurs dla prasy lokalnej w Polsce. Dlatego bardzo się cieszę, że mój tekst został doceniony przez jury i znalazł się w piątce najlepszych w tej kategorii, w której nadesłano 115 tekstów. Warto zauważyć, że w tym roku jesteśmy jedną z niewielu gazet powiatowych, które uzyskała nominację. Pozostałe nominowane teksty pochodzą z gazet, które ukazują się w dużych miejscowościach, kilku powiatach, a często są to byłe miasta wojewódzkie, jak np. Jelenia Góra. Opisywany przeze mnie materiał dotyczył przedziwnych umów, jakie burmistrz Trzebnicy zawierał i dalej zawiera z różnymi prawnikami. Przypomnę, że początkowo utrudniano nam dostęp do umów, sprawy znalazły nawet swój finał w sądzie. Dlatego cieszę się, że jury doceniło moją pracę – powiedział nam Daniel Długosz, redaktor naczelny NOWej gazety trzebnickiej.

Przy okazji gali prezes SGL Dominik Księski poinformował zebranych dziennikarzy, że chciałby wręczyć Ryszardowi Krawczykowi, prezesowi łódzkiej RIO, medal za mądrość i odwagę. Za co? Otóż łódzka izba obrachunkowa, jednoznacznie orzekła, że gminy oraz jej jednostki podległe, czy spółki gminne nie mają prawa przyjmować płatnych reklam i ogłoszeń do wydawanych przez nie gazet samorządowych. Jest to sprzeczne z prawem. (Szerzej o tej sprawie, w kontekście wydawanych w naszych gminach gazetach samorządowych, napiszemy za tydzień).

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here