Chińska muzyka u św. Jadwigi

180

Chińska muzyka w chrześcijańskiej świątyni – jak to jest możliwe, dziwili się mieszkańcy nie tylko Zawoni. A jednak. Dzięki otwartości księdza proboszcza Waldemara Kontka słuchacze zostali zabrani w „muzyczną podróż śladem chińskich dżonek” do krainy chińskiego smoka, by zbliżyć się do zagadkowej, prastarej kultury muzycznej Chin i dzisiejszego Tajwanu. Mogli zobaczyć także wiele oryginalnych instrumentów, tradycyjne stroje chińskie oraz poznać sporo ciekawostek tamtejszej obyczajowości.

 Wystąpił wybitna  artystka Anna Krysztofiak związana z Filharmonią Łódzką i Uniwersytetem w Łodzi, na którym prowadzi zajęcia poświęcone kulturze Chin. Jako jedna z nielicznych nie-chińczyków na świecie grywająca  muzykę Nanyin (Nanguan). Oprócz muzyki chińskiej pasjonuje  się także muzyką barokową, grając na wielu instrumentach z epoki. Od wielu lat jest także organistką w różnych kościołach katolickich na całym świecie, w tym w przepięknym kościele pod wezwaniem Naszej Pani (Notre Dame) w Brukseli. Z sukcesami koncertuje w wielu krajach oraz współpracuje z najwyższej klasy muzykami i specjalistami. Została nagrodzona stypendiami artystycznymi i naukowymi, w tym także stypendium rządowym Tajwanu, dzięki któremu przez kilka miesięcy mogła studiować tradycyjną muzykę chińską w Taipei National University of the Arts.

 Zawoński koncert odbył się w ramach Festiwalu „Solo”, który jest ciekawą formą kontaktu słuchacza z artystami,  nie tylko grają, ale także rozmawiają z słuchaczami, objaśniają, odpowiadają na pytania, wspólnie rozwiązują zagadki. Tak właśnie było w Zawoni, co słuchacze przyjęli z wielkim entuzjazmem, a ksiądz proboszcz zaprosił wykonawczynię, by ponownie tu przyjechała, tym razem z koncertem organowym.  Założeniem festiwalu jest zapraszanie co miesiąc solistów reprezentujących zróżnicowane gatunki muzyki z wielu kręgów kulturowych. W gminie Zawonia Solo Festiwal będzie gościł w wielu sołectwach. Koncerty odbywać się będą w świetlicach, a nawet w domach prywatnych i w ogrodach, by docierać do możliwie najszerszych grup odbiorców. Inicjatorem i pomysłodawcą festiwalu jest Julia Karpeta, która sama jest czynnym muzykiem. Gra na rzadkim instrumencie – violi da gamba. Festiwal jest objęty patronatem Filharmonii Wrocławskiej.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here