Ładne, ale i drogie lampki świąteczne

137

O montażu świątecznej iluminacji już pisaliśmy. Rzeczywiście, wieczorami i nocą miasto wygląda bardzo atrakcyjnie. Zarówno przejeżdżając główną ulicą, czy idąc deptakiem albo będąc na Rynku, widzimy mnóstwo ładnie mieniących się lampek i bożonarodzeniowych ozdób, które zamontowane są na nowych lampach czy fontannach. Światełka podobają się zwłaszcza dzieciom.

Możemy chyba zaryzykować stwierdzenie, że Trzebnica jest jednym z najładniej przystrojonych miast, w świąteczne iluminacje, spośród miejscowości naszego powiatu. Jednak nie ma nic za darmo….

Sprawdziliśmy, jakie koszty poniosła gmina w związku z montażem lampek i ozdób, które jeszcze przez miesiąc będą zdobiły miasto.

Jak nas poinformował Daniel Buczak montaż lampek i ozdób wyniósł 38 tys 745 zł, dodatkowo miasto przystrojono w nowe świecidełka, na które wydano 13 tys 437 zł, niektóre z iluminacji zostały tylko wypożyczone na okres 3 miesięcy (tj. od 1 grudnia do 4 lutego), za cenę wynoszącą… 37 tys 515 złotych. Ale to nie wszystko, bo do tego należy doliczyć koszty energii, która zostanie zużyta.

Czy wydawanie tak wielkich sum na lampki, które będą świecić tylko 3 miesiące jest „palącym” i priorytetowym zadaniem? Zdania na ten temat są podzielone. Niektórzy nie mają nic przeciwko temu, że miasto w nocy wygląda ładnie i świątecznie, inni twierdzą, że jest to marnotrawienie publicznych pieniędzy. Jeden z mieszkańców wsi, gdy zapytaliśmy go, co sądzi o świątecznym oświetleniu w Trzebnicy, powiedział wprost: – Wam w mieście to się chyba w głowach poprzewracało. My się nie możemy doprosić o lampę przy drodze, a wy sobie światełka wieszacie.

  Przeznaczanie blisko 90 tys. zł, a zwłaszcza wynajęcie dodatkowych ozdób na 3 miesiące, w momencie gdy w przegłosowanym budżecie wiele inwestycji albo zostało odłożonych w czasie albo na razie nie będzie w ogóle realizowana, jest mocno zastanawiające. Jak czytamy w przegłosowanej uchwale do budżetu i Wieloletniej Prognozy Finansowej, kilka ulic w mieście, które znajdują się w fatalnym stanie technicznym, nie będzie remontowane. Np. mieszkańcy ulicy Grota Roweckiego będą musieli jeszcze uzbroić się w cierpliwość jeżdżąc samochodem po drodze ułożonej ze starych płyt. Pieniądze na jej remont ujęte są dopiero w… 2016 i 17 r.

Nie wiadomo kiedy będzie realizowany, zapowiadany wielokrotnie przez burmistrza, remont ul. Teatralnej, bowiem na ten rok w budżecie zabezpieczono raptem 50 tys zł., a jak czytamy całkowity remont ma kosztować ponad 2 mln zł.

Cóż, remontów ulic, czy kompleksowej przebudowy śmierdzącej kanalizacji, póki co nie ma co się spodziewać, ale za to, trzebniczanie mogą sobie pospacerować po ładnie oświetlonych ulicach.

90 tys. zł

– tyle w przybliżeniu Gmina Trzebnica wydała, na montaż, zakup i… wynajem lampek i ozdób bożonarodzeniowych

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here