Nasza drużyna musi dać z siebie 110 procent

105

NOWa: – Czy jest Pan zadowolony z wyniku, który zespół osiągnął po zakończonej rundzie?

Adrian Bergier: – Z tego wyniku nie można być zadowolonym. Nie ukrywam, że nowi zawodnicy mieli być wzmocnieniem dla drużyny i zapewnić jej utrzymanie w tabeli. Tak się jednak nie stało, spotkania na boisku z przeciwnikami wszystko zweryfikowały.

NOWa: – Obecnie Polonia znajduje się na 16 miejscu w tabeli, zatem spadek do IV ligi wydaje się nieunikniony…

AB: – Ja się nie poddaję, jest jeszcze trochę czasu, zostało 16 pojedynków, więc można zdobyć jeszcze 45 punktów, a tyle, plus ten dorobek, który mamy, pozwoli nam się utrzymać. Oczywiście też patrzę realnie na mecze: jest wiele zespołów lepiej zorganizowanych i silniejszych od nas, ale w każdym spotkaniu będziemy starać się grać o 3 punkty. Aktualnie naszym zadaniem jest zbudowanie zespołu tak, aby uniknąć spadku.

NOWa: – Jakie da Pan gwarancje na to, by teraz złapać środek tabeli?

AB: – Gwarancji nie ma żadnych i też nie będę nikogo zapewniał, że nie spadniemy. Jesteśmy jednak dobrej myśli. Teraz przyjdzie do nas 4-5 nowych zawodników, którzy wniosą nową jakość i pomogą nam zrealizować zamierzony cel i utrzymać się. Nigdy się nie poddaję, nigdy też nie spadłem z ligi jako zawodnik. Będąc trenerem, gdy prowadziłem drugą drużynę tak się stało, ale nie było wówczas innej możliwości. Teraz każdy z zawodników wniesie do gry własne doświadczenie. Liczę, że ten zespół, który teraz zostanie przygotowany, pokaże charakter i postara się utrzymać w III lidze.

NOWa: – Wspomniał Pan o wzmocnieniach: czy możemy poznać nazwiska nowych graczy, na jakie pozycje będzie szukał Pan wzmocnień?

AB: – Mamy zaplanowane testy, podczas których zawodnicy pokażą swoje umiejętności. Ja mam również swoje nazwiska, które mnie interesują. Na razie nie będę zdradzał szczegółów, ponieważ prowadzone są z piłkarzami indywidualne rozmowy. Jeżeli będę miał deklarację i zapewnienie przez daną osobę, że będzie na treningach, wówczas te nazwiska zostaną poznane. Na pewno szukamy pomocnika, bocznego obrońcy, bocznych pomocników.

NOWa: – Czy przyszli piłkarze Polonii będą wyszukiwani z klubów z naszego terenu, którzy znają specyfikę naszej piłki?

AB: – Na pewno to będą zawodnicy z obszaru trzebnicko-wrocławskiego, którzy grali na poziomie III ligi lub niższej – jednak nawet jeśli przyjdą do nas tacy zawodnicy, to mogę zapewnić, że są dobrze przygotowani. Znam ich potencjał, więc liczę na to, że nam pomogą.

NOWa: – Czy to są osoby, których pracę obserwował Pan podczas ostatnich rozgrywek, czy też są poleceni?

AB: – To są osoby, które widziałem osobiście w akcji, jak również takie, które został polecone przez zaufanych trenerów.

NOWa: – Proszę zatem powiedzieć jak będzie wyglądał okres przygotowawczy: czy drużyna będzie trenować na własnych obiektach, czy też wyjedzie na obóz przygotowawczy?

AB: – Nasze przygotowania przez zbliżającą się rundą rewanżową rozpoczęliśmy 13 stycznia. Na razie mamy ustalone codzienne treningi o godz. 17, plus mecze kontrolne. Będziemy mieć ciekawych przeciwników, więc myślę, że sparingi nam dużo dadzą. Wiadomo, że w początkowych sparingach będziemy najpierw chcieli sprawdzić nowych zawodników, którzy będą chcieli dostać się do drużyny. Już na środkowych i końcowych sparingach, chciałbym mieć wyklarowany skład i budować zespół pod mecze ligowe. Będziemy mieć dużo treningów w terenie, musimy się przygotować fizycznie do tego sezonu, bo niestety w każdym meczu musimy grać na 110 %, by uratować zespół w lidze. W pierwszym tygodniu lutego urządzimy sobie na miejscu mini-obóz przygotowawczy, z treningami dwa razy dziennie na naszych boiskach. Moim zdaniem nie ma sensu wyjeżdżać i wydawać pieniądze, ponieważ mamy takie warunki, których nie ma wiele klubów III ligowych.

NOWa: – Ale może jednak wyjazd teraz byłby wskazany, by złapać trochę oddechu przed kolejną rundą? Zespół od dawna nigdzie nie wyjeżdżał podczas przerw.

AB: – Tak, ale znane są problemy finansowe klubu, a taki obóz kosztuje. Oczywiście fajnie byłoby zabrać zespół gdzieś na wyjazd, integracja dla nas jest wskazana. Wiedząc jednak jakie są warunki finansowe klubu, nie będziemy tego wymagać. Tutaj też można dobrze przygotować zespół.

NOWa: – Jakie będą w takim razie zmiany w pierwszym składzie. Wiadomo, że przyjdzie kilku nowych zawodników, ale czy ktoś odejdzie?

AB: – Na dzień dzisiejszy 4-5 zawodników odejdzie z drużyny, na razie nie chcę zdradzać nazwisk, bo osobiście musimy z nimi porozmawiać i oni pierwsi muszą dowiedzieć się o naszej decyzji. Nie chcę, by dowiedzieli się z mediów, to nie jest sympatyczne (na stronie internetowej Polonii Trzebnica zamieszczono komunikat o zmianach w pierwszym składzie. Z zespołem pożegnają się: Piotr Chodkiewicz, Patryk Zieliński oraz Radosław Parada. Zarząd zaproponował przejście do drugiej drużyny następującym piłkarzom: Maciejowi Fitowskiemu, Wojciechowi Jankowskiemu, Jackowi Nawrotowi i Marcinowi Waliszczakowi – dop. autor).

NOWa: – Rozumiem, że sztab szkoleniowy i zarząd podejmą decyzję o tym, by pożegnać się z zawodnikami, którzy są „najsłabszym ogniwem” w zespole.

AB: – Najsłabszym może nie, ale są to osoby, które może potrzebują trochę czasu. Dla nich będzie to sygnał, by zabrać się do pracy. III liga to jest oczywiście liga amatorska, każdy z nas pracuje i ma swoje zajęcia, ale od amatorskiego zespołu też trzeba wymagać profesjonalizmu. Jeśli ktoś nie potrafi tego zrozumieć, to nie ma dla niego miejsca w zespole.

NOWa: – Czy inne kluby są zainteresowane pozyskaniem kogoś z zawodników Polonii?

AB: – Mamy 2-3 zawodników, którzy pozostają w kręgu zainteresowań innych klubów. Oczywiście jeżeli dany piłkarz otrzyma propozycję gry w wyższej lidzie, to nie będę mu tego zabraniał, wtedy będziemy starali się pozyskać na jego miejsce innego zawodnika. Jestem z ekipą w stałym kontakcie, na dobrej stopie i nie będę im niczego zabraniał. Póki nie padły żadne deklaracje, nic nie będę zdradzał.

NOWa: – Rozumiem, że Pan pozostanie w klubie, ale czy padały propozycje gry w innych klubach?

AB: – Co rundę otrzymuję takie propozycje, ale mam bardzo dobry kontakt z prezesem i chcę pomóc w tym, by w tym regionie piłka dobrze wyglądała, by był dobry poziom i zainteresowanie. Myślę, że to niedługo zostanie zauważone i w przyszłości uda się pozyskać kolejnych sponsorów dla Polonii.

NOWa: – Czy Sławek Kołodziej również zostaje i czy wasz duet po przerwie poprowadzi drużynę?

AB: – Sławek jako zawodnik zostaje i myślę, że pomoże drużynie. Jako duet nie będziemy już prowadzić zespołu, ponieważ Sławek ma swoje ważne zajęcia. Sam podejmę się zadania prowadzenia drużyny.

NOWa: – Z kogo jest pan zadowolony, kto najlepiej spisał się w zakończonych rozgrywkach, a kto nie?

AB: – Zajęliśmy słabe miejsce to fakt, ale na pewno parę osób wniosło dość dużo, starało się, ich poziom był wysoki, nie można było się do czego przyczepić. Na pewno wyróżniłbym Krystiana Jajko, a także Tomka Szczepka, który wszedł na linię obrony i dopóki nie złapał kontuzji grał bardzo dobrze. Myślę, że to były dwa najjaśniejsze punkty tego zespołu. Trudno powiedzieć czy ktoś mnie zawiódł. To są jeszcze młodzi zawodnicy, kiedy sam byłem młody, to forma była różna. Wszystko zależy od tego jak się odżywiają, jak regenerują, jak spędzają czas wolny. Wiem, że w tym wieku trudno siedzieć w domu i myśleć tylko o piłce. Chociaż, jeżeli ktoś stawia sobie cele i grę traktuje na poważnie, to powinien się przyłożyć.

Plan sparingów:
– 18.01.2014 r., godz.12 Polonia-Śląsk II Wrocław (Stadion Olimpijski we Wrocławiu);
– 25.01.2014, godz. 11 Polonia-Barycz Sułów (Stadion Miejski w Miliczu);
– 1.02.2014, godz.13 Polonia-KS Polkowice (Stadion Miejski w Trzebnicy);
– 8.02.2014, godz. 11 Polonia-Orla Wąsosz (Stadion Miejski w Trzebnicy).
– 15.02.2014, godz. 11 Polonia-Sokół Wielka Lipa (Stadion miejski w Trzebnicy)
– 18.02.2014r, godz 18 Polonia-Odra Opole (Centrum Sportu w Opolu)
– 22.02.2014, godz. 11 Polonia-KP Brzeg Dolny (Stadion Miejskie w Trzebnicy)
– 1.03.2014 godz. 16 Polonia-Olimpia Kowary (Stadion Miejski w Trzebnicy)

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here