Chińska muzyka u św. Jadwigi w Zawoni

90

festiwalA jednak. Dzięki otwartości księdza proboszcza Waldemara Kontka słuchacze zostaną zabrani w „muzyczną podróż śladem chińskich dżonek” do krainy chińskiego smoka by zbliżyć się do zagadkowej, prastarej kultury muzycznej Chin i dzisiejszego Tajwanu. Będą mogli zobaczyć także wiele oryginalnych instrumentów, tradycyjne stroje chińskie oraz poznać sporo ciekawostek tamtejszej obyczajowości.

Wystąpi znakomita artystka Anna Krysztofiak związana z Filharmonią Łózką i Uniwersytetem w Łodzi na którym prowadzi zajęcia poświęcone kulturze Chin. Jako jedna z nielicznych nie-chińczyków na świecie grywa muzykę Nanyin (Nanguan). Oprócz muzyki chińskiej pasjonuje się także muzyką barokową. Gra na wielu instrumentach z epoki. Od wieli lat jest także organistą w różnych kościołach katolickich na całym świecie, w tym w przepięknym kościele pod wezwaniem „Naszej Pani” w Brukseli. Z sukcesami koncertuje w wielu krajach oraz współpracuje z najwyższej klasy muzykami i specjalistami. Została nagrodzona stypendiami artystycznym i naukowymi, w tym także stypendium rządowym Tajwanu, dzięki któremu przez kilka miesięcy mogła studiować tradycyjną muzykę chińską w Taipei National University of the Arts.

Zawoński koncert odbywa się w ramach Festiwalu „Solo”, który jest ciekawą formą kontaktu słuchacza z artystami. Ci bowiem nie tylko grają, ale także rozmawiają z słuchaczami, objaśniają, odpowiadają na pytania, wspólnie rozwiązują zagadki. Założeniem SOLO festiwalu jest zapraszanie co miesiąc solistów reprezentujących zróżnicowane gatunki muzyki z wielu kręgów kulturowych. W Gminie Zawonia Solo Festiwal będzie gościł w wielu sołectwach. Koncerty odbywać się będą w świetlicach, domach prywatnych, w ogrodach by docierać do możliwie najszerszych grup odbiorców. Inicjatorem i pomysłodawcą Festiwalu jest Julia Karpeta, która sam jest czynnym muzykiem. Gra na rzadkim instrumencie – viola da gamba. Festiwal jest objęty patronatem Filharmonii Wrocławskiej.

Serdecznie wszystkich zapraszamy

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here