Bieg sylwestrowy przed nami. Pewnie z kolejnym frekwencyjnym rekordem!

60

W tym roku zawodnicy pobiegną nieco inną trasą, o czym już państwa informowaliśmy. 29. Uliczny Bieg Sylwestrowy połączony jest z dwoma akcjami charytatywnymi: pierwszą z nich jest zbieranie pieniędzy przeznaczonych na działanie fundacji, pomagającej dzieciom w walce z chorobami nowotworowymi, a każde 10 zł z opłaty startowej trafi na konto tej fundacji. W tym roku trzebniczanie będą mogli także włączyć się w pomoc dla Zbigniewa Kaczmarka, który od kilku miesięcy walczy z białaczką. Chociaż miejscowi biegacze zwolnieni są z opłaty startowej, to mogą wpłacać dobrowolną kwotę, która zostanie przeznaczona na leczenie pana Zbyszka. Przelane kwoty z dopiskiem „Biegnę dla Zbyszka”, należy przesłać na numer konta: 66 9591 0004 2001 0000 4079 0103. Ponadto od każdego biegacza spoza gminy, dwa złote z opłaty startowej przekazane zostanie również na pomoc panu Zbyszkowi.

Od połowy października prowadzona była akcja „I ty możesz przebiec bieg sylwestrowy”. Rozmawiamy z Pawłem Wolskim, który jest jej pomysłodawcą.

NOWa:  Akcja „I ty możesz przebiec bieg sylwestrowy” prowadzona jest już po raz drugi. Skąd wziął się pomysł, by zorganizować coś takiego dla trzebniczan?

Paweł Wolski: – Swego czasu we Wrocławiu prowadzona była akcja „I ty możesz przebiec maraton”, przygotowująca zawodników do startu w maratonach To wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, więc postanowiłem zorganizować coś podobnego u nas. W ubiegłym roku zauważyłem, że w okolicy Lasu Bukowego biega bardzo wiele osób. Chciałem przeprowadzić taką akcję, która przygotowała ich przed startem w biegu sylwestrowym. Chciałem by te osoby spróbowały swoich sił w pokonaniu 10 kilometrowej i niełatwej trasy.

NOWa: Jak wyglądały przygotowania, czy na początku prowadzone były specjalne ćwiczenia?

P.W.: – Cel naszych spotkań był jeden: wyznaczyliśmy konkretne dni, miejsce zbiórki i godzinę spotkań. W tym wyznaczonym czasie każdy kto chciał spróbować swoich sił i przygotować się do biegu, spotykał się i trenował z nami. Nie prowadziliśmy jednej rozgrzewki, ponieważ każdy z biegaczy był na innym poziomie przygotowania, nieraz biegliśmy w grupie, innym razem rozdzielaliśmy się. Akcja prowadzona była od połowy października, jednak mogły w niej wziąć udział tylko te osoby, które wcześniej trenowały, biegały indywidualnie. Ktoś, kto nigdy wcześniej nie biegał, nie mógłby w tak krótkim czasie odpowiednio przygotować się do biegu sylwestrowego.

NOWa: Kto przychodził na treningi: czy było więcej kobiet czy mężczyzn?

P.W.: – Powiedziałby, że pół na pół, chociaż obserwuję, że z roku na rok zaczyna biegać coraz więcej kobiet. Przebiegaliśmy dystanse po 5-8 km, dlatego nie ćwiczyły z nami dzieci, to byłby dla nich zbyt wymagające zajęcia.

NOWa: Przygotowania już się zakończyły. Jak wypadł sprawdzian przed biegiem?

P.W.: – W czwartek przed świętami podzieliliśmy się na trzy grupy i wyruszyliśmy na trasę biegu. Chcieliśmy, by uczestnicy podczas tego treningu pobiegli tak, jakby brali udział w imprezie. Niektórzy pokonali trasę w czasie do 40 minut, inni nieco dłużej bo do 50, pozostali przebiegli 10 km w godzinę. Jednak ten wynik nie oznacza wcale, że tak pobiegną 31 grudnia. Na starcie, wśród tylu biegaczy, włącza się adrenalina, panują inne emocje. Wiele zależy także od dyspozycji danego zawodnika, a także od warunków atmosferycznych, a podobno tego dnia ma być wietrznie, jak informuje stacja meteorologiczna Pawła Orzechowskiego.

NOWa: Akcja prowadzona była po raz drugi. Czy brali w niej udział ci sportowcy, którzy po raz pierwszy wystartowali w biegu w ubiegłym roku?

P.W.: – Tak, 15-20 osób to byli biegacze, którzy przygotowywali się do biegu w zeszłym roku, natomiast w tym roku razem z nami biegało 10 nowych zawodników. Jednak nasza grupa trzebnickich biegaczy trenuje cały rok, nie tylko przed biegiem. Cieszę się, że dzięki naszym spotkaniom powstała grupa biegaczy, która wzięła udział w biegu charytatywnym „Bieg Nadziei”, który dedykowany był Zbyszkowi Kaczmarkowi.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here