Niechaj się wasze myśli rozjaśnią…

46

Przedstawiały widowisko, którego akcja rozgrywała się ponad 2 tys. lat temu, którego treść każdy zna dobrze, niemal na pamięć.

Oto ciemna, mroźna noc. Pustą drogą zmierza dwoje ubogich ludzi. Ona jest brzemienna, już wkrótce nastąpi dla niej czas rozwiązania. On poślubiony jej małżonek, pełen obaw i niepokojów, ale także odpowiedzialności, stara się zapewnić jej bezpieczeństwo i ochronę. Wędrują tak z cesarskiego kaprysu, zamiaru dokonania spisu mieszkańców, co nakłada obowiązek stawienia się w miejscowości, z której pochodzi głowa rodziny.

I oto docierają oboje do Betlejem, miasta gwarnego i ludnego. Ale szybko okazuje się, że brak tu dla nich miejsca na nocleg. Spotykają się z obojętnością i pogardą, nikt nie chce ich przygarnąć pod swój dach. Wreszcie ktoś radzi by udali się do lichej szopy, gdzie nocują domowe zwierzęta. Idą za tą radą. Warunki są bardzo trudne, ale jest przynajmniej dach, osłaniający od wiatru i chłodu. I w tym niezwykłym miejscu dokonuje się cud narodzin Syna Bożego.

Małe Dzieciątko staje się wkrótce obiektem adoracji. Obozującym w pobliżu pasterzom objawiają się chóry anielskie, zwiastując dobrą nowinę. Zaskoczeni i niepewni, okazują jednak głęboką wiarę i dążą za Gwiazdą Betlejemskiej. Docierają do szopy, znajdują małe dziecię „owiniete w pieluszki” i oddają hołd, bo poznali, że „on ich król i pan”. A potem prowadzeni przez tą samą gwiazdę przybywają „mędrcy świata monarchowie”. I oni także w tym małym uśmiechającym się dziecku widzą władcę, którego moc jest wielka, bo pochodzi z innego wymiaru świata…

To historia znana nam tak dobrze, przypominana przecież co roku. Ale jak to często powtarzał ksiądz Antoni, nigdy nie mamy jej dosyć i stale prosimy, jak małe dziecko „Opowiedz jeszcze raz…”. Bo przecież ta prosta opowieść to fundament naszej wiary w Boga i ludzi dobrej woli; naszej nadziei, że istnieje blask, który nasze myśli rozjaśni; naszej miłości silniejszej od wszelkich obaw i zagrożeń.

Życzmy więc sobie wzajemnie  głębokiego przeżycia tej cudownej nocy, smaku opłatka i wigilijnych potraw, zapatrzenia w światło Betlejemskiej Gwiazdy, zasłuchania w słowa i melodie najpiękniejszych kolęd. Niech trwa jak najdłużej ten czas Bożego Pokoju, radości i szczęścia. Niech przyniesie nam to co dobre, mądre i piękne, niech spełni to na co tak bardzo czekamy i czego tak bardzo pragniemy.

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here