Kto zdobędzie Smoka Sukcesu za 2013 rok?

138

OŚWIATA I KULTURA

 Teatr Miejski 48 – Aktywnie działająca społecznie grupa miłośników teatru, która z roku na rok coraz aktywniej i odważniej poczyna sobie na poletku kulturalnym. Rok 2013 przyniósł dwa nowe spektakle, organizację happeningu z okazji rocznicy podpisania protokołu żmigrodzkiego, wspólny projekt z metalową grupą Czoug. Teatr ma też cykliczną audycję w Radiu Żmigród, prezentuje własne interpretacje ambitnych utworów, nie idąc na artystyczną i intelektualną łatwiznę.

Mariusz Stach – nauczyciel historii i WOS w Powiatowym Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie. W ostatnich latach przygotowywani przez niego uczniowie osiągają wysokie wyniki na egzaminach maturalnych, wyższe niż średnia w powiecie i województwie. Ponadto jego uczniowie osiągają znaczące sukcesy w pozaszkolnych konkursach np. „Instytucje Unii Europejskiej”, „Prawa człowieka”. Nauczyciel jest szkolnym koordynatorem akcji: „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. W okresie wakacyjnym dwukrotnie już  brał udział z młodzieżą w pracach renowacyjnych cmentarzy na terenie Ukrainy. Współpracował z TVP Wrocław w przygotowywaniu programów związanych z tematyką kresową, którą propaguje wśród młodzieży.

 Iza Możdżeń – uzdolniona wokalistka, laureatka, a obecnie jurorka, obok  m.in. Stanisława Szelca,  w prestiżowej Dolnośląskiej Lidze Talentów. Na swoim koncie ma wiele występów, w składach jazzowych, spektaklach muzycznych i z repertuarem rozrywkowym,  w tym w trzebnickiej edycji prestiżowego Jazz Jamboree. Doceniana w środowisku muzycznym, występuje z najlepszymi muzykami. Cały czas doskonaląc swój warsztat zdobywa nowych fanów. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, w tym I. miejsca w Międzynarodowym Festiwalu DilongStar w Słowacji oraz II. miejsca w XIX Przeglądzie Kultury Młodych 2012, w kategorii piosenki anglojęzycznej.

BIZNES

 Bar Mleczny „Stara Piekarnia”  – firma, która przebojem wdarła się na żmigrodzki „rynek gastronomiczny”. Osiągnięcie tym bardziej cenne przy założeniu, że w mieście dotychczas istniały dwie placówki świadczące tego rodzaju usługi. Produkty wysokiej jakości oraz miła obsługa zaskarbiły serca i żołądki wielu żmigrodzian. Stara Piekarnia to przykład, że warto inwestować w swoje pasję i zamiłowania, a przy odrobinie szczęścia przekuć to w sukces biznesowy.

 P.P.H.U. „Marton” – Firma mocno zakorzeniona w żmigrodzkim biznesie, dbająca o jakość swoich produktów, doceniany na rynku ogólnopolskim. Napój gazowany słodzony czyli po prostu firmowa oranżada,  zdobył certyfikat Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT. Decyzja o przyznaniu tego prestiżowego godła została podjęta 23 października 2013 roku podczas oceny żywności biorącej udział w programie. Eksperci obradowali już po raz dziesiąty. Certyfikat „Doceń polskie” potwierdza, że nagrodzony nim artykuł spożywczy posiada tzw. polski akcent (jest produkowany w naszym kraju, z rodzimych składników lub zgodnie z tradycyjną recepturą) i co istotne – zdobył wysokie noty od Loży Ekspertów programu.

 Zakład Przędzalniczo-Dziewiarski WAJER s.c. Zbigniew Wajer – Ścisła czołówka żmigrodzkiego biznesu.  Jakość produktów i świadczonych usług, dzięki modernizacji produkcji, w niczym nie odbiegają od jakości prezentowanej przez markowe firmy uznawane dotychczas za liderów rynku. Firma zbudowała grono stałych odbiorców hurtowych, nie tylko w Polsce, ma pewnych kontrahentów europejskich i azjatyckich. Firma to wzorcowy przykład zaangażowania w działalność społeczną. Pomaga zarówno potrzebującym osobom, do których niejednokrotnie samodzielnie dociera właściciel firmy, jak i akcjom prowadzonym na dużą skalę, jak np. doroczna wyprawka szkolna dla najmłodszych uczniów.

SPORT I TURYSTYKA

 Dawid Tomaszewski – młody, ale już niezwykle utytułowany zawodnik,  także działacz sportowy. W minionym roku umocnił swoją pozycję w ścisłej czołówce  zawodników w naszym kraju, zdobywając podwójne mistrzostwo świata federacji Funakoshi Shotokan Karate Asociation.

 Joanna Jurkowska – przedstawicielka odnoszącej duże sukcesy żmigrodzkiej grupy młodych zawodników uprawiających sporty walki. Uzdolniona i utytułowana zawodniczka, która  stale podnosząc swój poziom, wywalczyła tytuł Mistrzyni Polski Karate w 2013 roku.

 Żmigrodzki Klub Biegacza „Sukces”  –  klub, który popularyzuje bieganie, ale i gminę Żmigród, startując w biegach długodystansowych w tym maratonach na terenie Dolnego Śląska i całego kraju. Klub włączył się w organizację Żmigrodzkiego Biegu Smoka, co zdecydowanie wpłynęło na poziom sportowy i organizacyjny imprezy. Wzorcową formą promocji aktywnego trybu życia jest akcja „Maraton na raty”, czyli comiesięczne spotkania i wspólne bieganie, do którego zaproszeni są wszyscy mieszkańcy – inicjatywa ta spotkała się z pozytywnym odzewem żmigrodzian, stając się sukcesem sportowym i frekwencyjnym.

DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA

 Dariusz Gierus –  sołtys wsi Niezgoda oraz radny Rady Miejskiej w Żmigrodzie. Człowiek, dzięki któremu mieszkańcy wsi integrują się i co ważne działają wspólnie. Organizator wielu imprez i wydarzeń, dzięki którym osoby młode mają szansę na zdobycie nowych doświadczeń, a starsze na spotkania w gronie przyjaciół i zwykłą rozmowę, na którą często nie mają czasu. Jak podkreślili mieszkańcy zgłaszający kandydaturę, gdyby każda wieś miała swojego Dariusza Gierusa, nasza gmina byłaby jedną z najaktywniejszych, o ile nie najaktywniejszą w kraju.

 Jadwiga Żukowska (Uniwersytet III Wieku) – pani Jadwiga jest emerytowaną nauczycielką nauczania początkowego w Żmigrodzie. Znana i lubiana wśród żmigrodzkiej młodzieży. Z wielkim sercem oddana pracy społecznej na terenie naszego miasta. Wspiera niejednokrotnie różne akcje społeczne w Żmigrodzie. Jest założycielką i prezesem Żmigrodzkiego Uniwersytetu III Wieku do którego już kolejny rok uczęszcza wielu żmigrodzian,  którzy nie są już  czynni zawodowo, a tutaj mogą się dalej realizować. I realizują się, korzystając z bogatego programu oferowanego przez uniwersytet, który stał się także jednym z najważniejszych projektów kierowanych do grup senioralnych w naszej gminie.

Żmigrodzka Ochotnicza Straż Pożarna  –  1 października 2013 r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się konferencja „Rola Ochotniczych Straży Pożarnych w działaniach ratowniczych i ochronie ludności”. Podczas uroczystości  wręczono  nagrody dla najaktywniejszych jednostek OSP w Polsce. Żmigrodzka jednostka ze swoimi 920 wyjazdami na przestrzeni około 2,5 roku  zajęła wysokie 4. miejsce w kraju. Żmigrodzcy strażacy-ochotnicy zbierają także najwyższe noty jeśli chodzi o stopień wyszkolenia i działania edukacyjno-profilaktyczne, dbając o krzewienie wiedzy pożarniczej zwłaszcza wśród młodzieży. 

ROLNICTWO

 Dawid Rudnicki – to młody rolnik, który od dziesięciu lat prowadzi gospodarstwo rolne w Węglewie. Zajmuje się produkcją zwierzęcą oraz roślinną. Z małego, rodzinnego gospodarstwa otrzymanego od rodziców, stworzył biznes oparty na nowoczesnych technologiach, znany wśród hodowców w skali całego regionu. W 2008 roku zbudował nowoczesną oborę oraz halę udojową według standardów UE, która była drugim takim budynkiem w naszym powiecie. A dzisiaj do gospodarstwa przyjeżdżają rolnicy oraz zootechnicy, aby zobaczyć i uczyć się jak wygląda praca w nowoczesnym gospodarstwie. W skład produkcji zwierzęcej wchodzi około 100 sztuk bydła. Ciągłe rozwijanie swojej wiedzy na temat hodowli powoduje, iż Dawid Rudnicki jest jednym z największych dostawców mleka w regionie. Zajmuje się także produkcją roślinną – uprawia niemal 100 hektarów na własny użytek, prowadzi także usługi rolnicze, tym samym pomagając w uprawach innym rolnikom.

Teresa Augustyniak – samodzielnie przejęła, a następnie rozwinęła produkcję rolną opartą na hodowli drobiu. Gospodarując na przeszło 120 hektarach, wybudowała także nowoczesny kurnik, spełniający normy unijne i najwyższe standardy tego typu obiektów. W ciągu kilku lat weszła do czołówki nie tylko żmigrodzkich, ale i uznanych w skali regionu rolników, w czym pomogło także efektywne pozyskiwanie i wykorzystywanie środków zewnętrznych.  Pani Teresa jest dowodem na to, że najtrudniejsze nawet doświadczenia i życiowe tragedie nie mogą złamać woli człowieka, który ma jasno ustalone cele. Dlatego w środowisku lokalnym postrzegana jest nie tylko jako wzór rolnika, ale także prawdziwy autorytet, punkt odniesienia dla młodych, rozpoczynających swą pracę w rolnictwie.

Krystyna i Józef Budziszowie   – prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 130 hektarów  we wsi Chodlewo. Specjalizują się w produkcji roślinnej,  korzystając efektywnie ze środków unijnych, co procentuje wprowadzeniem wielu innowacji. Prowadzą gospodarstwo wyróżniające się  nie tylko w gminie Żmigród, uskuteczniają wizję nowoczesnego gospodarstwa rolnego jako oczywiście producenta żywności, ale i firmy aktywnie świadczącej usługi zewnętrzne z zakresu rolnictwa.

NAGRODA SPECJALNA

W tej kategorii nie ma nominacji. Laureata nagrody poznamy podczas Balu Smoka w dniu 18 stycznia 2014 roku.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here