Kiedy park będzie udostępniony?

57

Przypomnijmy, że remont obornickiego placu zabaw rozpoczął się w połowie wakacji, na co bardzo narzekali rodzice. Zdaniem niektórych zamknięcie placu zabaw w samym środku sezonu było bezsensowne. Kilkakrotnie o tym pisaliśmy. Przypomnijmy również, że koszt rewitalizacji parku to 760 tys. zł – taką kwotę zaproponował wykonawca, który wygrał przetarg. Prace rewitalizacyjne wykonywała obornicka firma Usługi Transportowe Wiesław Burek.

Oborniczanka, która napisała do nas na alert NOWa24 prosiła o wyjaśnienie, dlaczego cały park miejski jest zamknięty, skoro dokończenia (wstawienia urządzeń do zabawy) wymaga tylko część przeznaczona dla dzieci. Pani Joanna (nazwisko do wiadomości redakcji) napisała tak: „Chciałabym zainteresować państwa tematem rewitalizacji parku miejskiego w Obornikach przy ul. Trzebnickiej. Park został zamknięty 29 lipca i zgodnie z informacją na stronie urzędu prace miały trwać do 30 listopada. Dziś mamy 9 grudnia, a park nadal pozostaje niedostępny” – pisała Czytelniczka i dodała: „Jestem tym faktem niepocieszona, bo korzystałam z niego dość intensywnie spacerując z kijkami i psem. Postanowiłam popytać u źródła czyli w urzędzie i tam informacji udzieliła mi pani Małgorzata Świrska z działu Inwestycji i remontów stwierdzając, że park zostanie udostępniony dopiero na wiosnę, bo na zimę nie będą montować urządzeń zabawowych na placu od strony ul. Skłodowskiej. Stwierdzenie wydaje się dość logiczne, bo faktycznie w zimie dzieci raczej nie korzystają z placu zabaw. Na moje zapytanie co z częścią spacerową od strony ul. Trzebnickiej pani stwierdziła, że tam właściwie roboty zostały ukończone, montowane są już tylko skrzynki energetyczne do oświetlenia, ale ta część również będzie niedostępna przez całą zimę. „Dlaczego?”  zapytałam, odpowiedź padła „nie, bo nie” i już.Po tym stwierdzeniu pani nie wykazywała już chęci do dalszej dyskusji. Jestem zdziwiona takim rozwiązaniem. Część spacerowa służy naprawdę wielu mieszkańcom, można tam spokojnie pospacerować nie narażając się np. na ochlapanie przez samochody, czy bezpiecznie puścić małe dziecko. Może napiszą państwo coś w tej sprawie i urzędnicy zza swych biurek inaczej spojrzą na ten temat.” – zakończyła pani Joanna.

To, o czym mówiła państwa Czytelniczka jest prawdą tylko po części – odpowiada Andrzej Małkiewicz, kierownik wydziału inwestycji i remontów. – Obie bramy, zarówno od ul. Skłodowskiej, jak i Trzebnickiej są już otwarte. Od kilku dni można już swobodnie spacerować po parku – dodaje kierownik. Andrzej Małkiewicz zapewnia również, że kiedy będzie już uchwalony budżet, miasto ogłosi przetarg na zakup i montaż sprzętu na plac zabaw dla dzieci, a także przyrządów do ćwiczeń – fitnessu pod chmurką. Na ten cel miasto przewiduje wydać około 150 tys. zł. – Również wiosną zostaną uzupełnione nieświecące punkty świetlne. Park zyska zupełnie nową atrakcję – będzie nią fontanna. Wodotrysk wychodzi z poziomu ziemi i ma kształt półokręgu, strumienie wody, które będą wypływać z 9 dysz zostaną podświetlone. Planujemy, że fontanna zostanie uruchomiona także wiosną. Wodotrysk będzie miał pełne sterowanie. Dzieci chyba najbardziej będą zadowolone z tego, że po fontannie będzie można biegać – mówi kierownik.

Na wiosnę czeka oborniczan jeszcze jedna rewolucyjna zmiana. Zniknie ogrodzenie parku. – Park będzie zupełnie otwarty. Zdecydowaliśmy, że nie ma sensu konserwować ogrodzenia, bo to pociąga za sobą koszty. Poza tym, park ma być otwarty dla ludzi. Wiele parków jest zupełnie otwartych. Część dla dzieci oczywiście będzie zamykana – zapowiada Andrzej Małkiewicz.

W ostatni weekend park był już otwarty. Nowe alejki wyglądają imponująco. Wszędzie jest czysto, zamontowano kosze na śmieci, nowe ławeczki, widać już fontannę. W parku są również kosze na „psie odpadki” i podajnik z kartonikami i torebkami, aby można było je pozbierać.

Mimo iż, bramy były pootwierane, w środku nie było spacerujących.

Około 150 tys. zł
tyle miasto zamierza wydać na sprzęt do „ćwiczeń pod chmurką” i wyposażenie placu zabaw
762 tys. zł
tyle kosztuje pierwszy etap rewitalizacji obornickiego parku.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here