U nas jest jeszcze dużo do zrobienia

323

W naszym sołectwie mieszka kilku rolników, kilku emerytów, a  kilka osób prowadzi  działalność gospodarczą. Większość pracuje zawodowo w Trzebnicy i we Wrocławiu. Istenieje Ochotnicza Straż Pożarna. Działa Ludowy Zespół Sportowy Orzeł, który jednak ze względu na brak boiskamecze rozgrywa w pobliskim Brzeziu – mówi sołtys Andrzej Janik.

W ostatnim czasie dokończono wymianę linii energetycznych zasilających obie wsie i montuje się dodatkowe oświetlenie uliczne wzdłuż miejscowości. Wymieniono także ogrodzenie wokół świetlicy, a wewnątrz zrobiono toalety.

Możemy też pochwalić się pięknym placem zabaw. Zamontowano także przystanek w  Janiszowie oraz drugi dla dzieci w Biedaszkowie Wielkim. Mieszkańcy żyją swoim życiem i w obecnych niełatwych czasach trudno znaleźć czas na działalność społeczną. Jednak cyklicznie co roku organizujemy kilka spotkań i imprez z okazji Dnia Kobiet, Dnia  Dziecka, andrzejek czy mikołajków. Wiem, że gdy będzie potrzeba nasi mieszkańcy pomogą. Tak było gdy organizowaliśmy dożynki parafialne w 2011 roku – opowiada pan Andrzej.

Sołectwo Biedaszków Wielki leży pomiędzy Wzgórzami Trzebnickimi a Doliną  Baryczy, wśród lasów, łąk i pól uprawnych. Są to piękne przyrodniczo tereny, gdzie nietrudno spotkać bociana na łące czy sarnę lub lisa w zagajniku. Można tu nazbierać grzyby czy jagody, podziwiać pomnik przyrody – klon jawo, dom szachulcowy z początku XX wieku czy oborę murowaną z 1910 roku.

Obecnie jest tworzony projekt boiska wielofunkcyjnego, które ma powstać w przyszłym roku.

Wnioskujemy o budowę  600-metrowego odcinka drogi gminnej do kilku posesji, do których podczas deszczu czy roztopów nie można dojechać. Planujemy założyć jeszcze kilka lamp, aby bardziej doświetlić ulice. Od lat staramy się o położenie nowej nawierzchni  na drodze powiatowej pomiędzy Ujeźdźcem Wielkim a Biedaszkowem Wielkim. Droga ta jest w fatalnym stanie, a przecież są tamtędy wożone dzieci do szkół, mieszkańcy jeżdżą do lekarza czy do pracy. Pan starosta osobiście już kilka lat temu obiecał nam tę drogę, jednak na tym się skończyło – mówi pan Andrzej. Mieszkańcy chcieliby też mieć chodniki wzdłuż drogi.

W Biedaszkowie są budynki po byłej szkole podstawowej. Ich stan jest opłakany. Część z nich jest wykorzystana jako mieszkania socjalne, na pozostałe brak funduszy na remont czy zagospodarowanie. Sołtys mówi, że w miejscowości jest dużo rzeczy do zrobienia.

W tej chwili taka najpilniejszą rzeczą do realizacji jest ogrzewanie w świetlicy. Wyposażyliśmy kuchnię i salę środkami z funduszu sołeckiego, TCKiS przekazało nam sprzęt komputerowy, jednak teraz bez ogrzewania nie da się z niego korzystać – powiedział sołtys, dodając:

W 2013 roku mieliśmy z funduszu sołeckiego do wykorzystania prawie 13 tysięcy złotych. Z tych pieniędzy kupiliśmy meble do kuchni w świetlicy, sprzęt AGD do kuchni, nagłośnienie i oświetlenie do świetlicy. Część środków przeznaczyliśmy na imprezy kulturalne dla mieszkańców. W roku 2014 chcemy z funduszu sołeckiego wymienić scenę w świetlicy i  utwardzić wjazd i plac pod  świetlicą. Część środków przeznaczymy na organizację corocznych  imprez kulturalnych.

Jak co roku, w dniu 8 grudnia w świetlicy w Biedaszkowie Wielkim odbyły się mikołajki dla dzieci z Biedaszkowa Wielkiego i Janiszowa. Udział wzięło  70 dzieci.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here