Ta biblioteka będzie multimedialna

346

Biblioteka, której mury są właśnie wznoszone w Prusicach będzie miała nie tylko nowoczesne wnętrza, ale i wyposażenie. Będzie to obok fitnessu i budynku Ośrodka Kultury i Sportu kolejny obiekt pretendujący do miana jednego z najnowocześniejszych w regionie. Inwestycja, której wartość przetarg ustalił na ponad 2 mln 152 tys. zł ma być dofinansowana z  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego Kultura + (priorytet Biblioteka + Infrastruktura bibliotek) zarządzanego przez Instytut Książki w Krakowie oraz z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego – Wydział Kultury. W sumie gmina otrzyma z zewnątrz około 1,3 mln zł.

 W nowej mediatece będzie można nie tylko wypożyczyć książkę, ale i skorzystać ze stanowisk z komputerami.W kompleksie znajdzie się także sala konferencyjna dla blisko 100 osób, hall (który ma być wykorzystywany na różnego rodzaju wystawy) z zapleczem socjalnym i technicznym, a także bufet. W budynku znajdzie się również, dział multimedialny, dział regionalny, kącik dla najmłodszych, kawiarenka literacka, czytelnia dla dzieci i dorosłych. Pracownicy otrzymają komfortowe pomieszczenia administracyjno-biurowe. Budynek ma mieć ponad 600 m kw. Czytelnicy będą mieli dostęp do i-buki, audiobuków i poprzez komputery, tablety czy czytniki online. Planuje się, że w bibliotece będą się odbywać kameralne i masowe spotkania, prelekcje, spotkania autorskie, spotkania z ciekawymi ludźmi, spotkania dla seniorów, projekcje lektur szkolnych, wieczorki wspominkowe, a także szkolenia, kursy, warsztaty, jak również różne kluby dyskusyjne.

 Jak powiedziała Kazimiera Rusin, wiceburmistrz Prusic, nie da się rozwijać w takiej bazie jak jest obecnie, jaką mamy, ale bardzo ważne jest to, że w nowoczesnej mediatece będą zatrudnieni przeszkoleni pracownicy.

 Mediateka ma zacząć działać pod koniec 2014 roku.

 O bibliotece słów kilka

 Podczas ostatniej sesji rady miejskiej, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej przedstawiła prezentację, która opisywała wszystko to, co się w bibliotece dzieje. Jak wspomniała na początku, do biblioteki należą dwie placówki: w Prusicach i filia w Strupinie. Biblioteka w Prusicach mieści się w budynku GOKiS-u, a filia w Strupinie obecnie w budynku przy ul. Piastowskiej, ale zostanie przeniesiona do nowoczesnych wnętrz w Centrum Kulturalno-Oświatowo-Sportowym przy ul. Rynek 15.

W placówce zatrudnione są 2 osoby, filia w Strupinie działa 16 godzin tygodniowo. – W Prusicach korzystamy z programu komputerowego Libra. Księgozbiór liczy łącznie około 30 tys. woluminów. W tym roku na zakup nowości wydawniczych otrzymaliśmy ponad 5 tys. zł z Biblioteki Narodowej – powiedziała Małgorzata Wojtyra i dodała, że stanowią go: literatura piękna dla dzieci i dorosłych oraz literatura naukowa, w bibliotece można również wypożyczyć audiobuki. Obecnie w bibliotece znajduje się kącik dla najmłodszych, kącik komputerowy z 4 stanowiskami komputerowymi z dostępem do internetu, mała czytelnia. Biblioteka bierze udział w wielu programach.

 Pracownicy tworzą obecnie strategię rozwoju mediateki. Dokument powstanie na podstawie tego, czego pracownicy nauczą się o funkcjonowaniu na specjalnych szkoleniach.

 Swoje pomysły, co mogłoby się znaleźć w nowej bibliotece mieszkańcy mogą zgłaszać w obecnej siedzibie biblioteki. Mogą się również zgłaszać osoby, które chcą, aby w nowych wnętrzach powstały nowe kluby zainteresowań – swoje propozycje można zgłaszać kierownik biblioteki – Małgorzacie Wojtyrze.

Ponad 2 mln 152 tys. zł

tyle ma kosztować mediateka, która powstaje na terenie Zespołu Szkół przy ul. Żmigrodzkiej

30 tys.
tyle woluminów liczą zbiory biblioteki w Prusicach

600 mkw.
taką powierzchnię będzie miała budowana właśnie mediateka

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here