II stopień referencyjności neonantologii w trzebnickim szpitalu

1064

Od września  bieżącego roku oddział neonatologiczny trzebnickiego szpitala  wykonuje świadczenia  zdrowotne  z zakresu II poziomu referencyjnego.  Co się za tym kryje? Otóż –  jak mówi dr Bogumiła Lubieniecka pełniąca od kilku miesięcy funkcję ordynatora – możemy  leczyć chore noworodki, nawet takie, które wymagają intensywnej terapii. Aby to było możliwe oddział został wyposażony w specjalistyczny sprzęt. 

 – Mamy dwa nowoczesne respiratory,  zestaw transportowy z aparatem umożliwiającym wsparcie oddechowe chorego noworodka przewożonego z bloku porodowego na pododdział intensywnej terapii noworodków i wcześniaków. Dysponujemy kardiomonitorami, pompami infuzyjnymi, innym niezbędnym sprzętem oraz  specjalistycznymi lekami. Możemy zaopatrzyć najbardziej chorego noworodka i wcześniaka. Jednak nastawiamy się na tzw. średnią patologię oraz późne wcześniactwo czyli dzieci urodzone po 32 tygodniu  trwania ciąży – powiedziała nam Bogumiła Lubieniecka.

 W przekształcenia oddziału zaangażowani byli dyrektor szpitala dr Edward Puchała, starosta trzebnicki Robert Adach oraz władze województwa z panem marszałkiem Jerzym Łużniakiem na czele. Urząd Marszałkowski udzielił także znaczącego wsparcia finansowego.  Przychylnie do przedsięwzięcia odnosi się też konsultant wojewódzki d.s neonatologii  dr. n. med. Małgorzata Czyżewska, która wizytowała szpital.

Zmieniające się wymagania wobec podmiotów wykonujących usługi medyczne wiążą się z koniecznością  stałego podnoszenia poziomu wyposażenia oraz kwalifikacji personelu.  Administracja szpitala trzebnickiego wychodzi naprzeciw tym potrzebom.  Dr.Stanisława Marcjoniak – dotychczasowy ordynator oddziału neonatologicznego wspiera zespół swoją fachowością i doświadczeniem. Do niedawna chore noworodki były odsyłane do oddziałów patologii noworodka we Wrocławiu.

 – Wiązało się to z uciążliwością dla matek oraz rodzin, zwłaszcza że niejednokrotnie chore dzieci były oddzielane od swoich mam z powodu braku miejsc dla tych ostatnich. Konsekwencjami były trudności w karmieniu piersią i cierpienie rozłąki – opowiada dr Lubieniecka.

Oddział neonatologiczny w Trzebnicy przyjmuje obecnie chore noworodki wraz z matkami.

Najczęstszą patologią jest nasilona żółtaczka okresu noworodkowego. Po 2-3 dniach pobytu mali pacjenci opuszczają szpital.

 – Jesteśmy przekonani, że poszerzenie możliwości terapeutycznych oddziału neonatologicznego trzebnickiego szpitala to ruch w dobrym kierunku – twierdzi dr Lubieniecka

Oddziały III stopnia referencyjnego znajdujące się we Wrocławiu często borykają się z brakiem miejsc i ciasnotą.  Oddział trzebnicki jest doskonałym uzupełnieniem tego sektora usług medycznych.  Wspaniała baza lokalowa oraz nowoczesny sprzęt  będą dobrze służyć przyszłym mamom  oraz ich pociechom. 30% rodzących w Trzebnicy  to mieszkanki Wrocławia.

Ten trend zostanie z pewnością utrzymany, mam nadzieję że  pokażemy  dobrą medycynę i zasłużymy na zaufanie i zadowolenie  pacjentek – kończy dr Lubieniecka.

Udało nam się uzyskać informację, że zakup sprzętu na wyposażenie oddziału kosztował prawie 500 tys. złotych.

Prawie 500 tys. zł kosztował sprzęt, w który został wyposażony oddział.

30% rodzących w Trzebnicy to mieszkanki Wrocławia.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here