Żmigrodzka gmina zadłużona po uszy…

1337

Temat pojawił się w przy okazji projektu uchwały dotyczącego emisji obligacji komunalnych. Emisja obligacji przez samorząd oznacza tyle, że gmina poszukuje zewnętrznych źródeł finansowania. Swoje obiekcje na ten temat wrazili radni opozycyjni, którzy są przeciwni większości operacji finansowych wykonywanych przez gminę. Rozpoczął radny Damian Sułkowski: – Państwo chcecie wypuścić te obligacje w kwocie 26 mln zł, co spowoduje przedłużenie długu i przedłużenie terminu spłaty. Ale trzeba pamiętać, że dodatkowo będzie trzeba za przesunięcie płatności zapłacić 2,5 mln zł. Mam pytanie do pani skarbnik – powiedziała pani na komisji, że musimy wprowadzić tego typu rozwiązanie ze względu na dopuszczalny wskaźnik spłaty zobowiązań, który przekroczymy w przyszłym roku – podsumował Sułkowski. Skarbik gminy, Anna Dobrowolska odpowiedziała, że nie może dokładnie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż nie ma odpowiedniego wskaźnika przed sobą. Radny Henryk Bagiński skrytykował leżące przed nim dokumenty. – Mamy tutaj tak „nagrypcone”, trudno znaleźć jakąkolwiek informację.

Skarbnik nie pozwoliła sobie jednak na prowokacje słowne opozycji. – Wypraszam sobie pana komentarze, bo to jest program, z którego wszyscy korzystamy i to wynika z programu, który pochodzi z ministerstwa finansów – odpowiedziała skarbnik takim tonem, że nawet beztrosko dyskutujący na tematy daleko odbiegające od emisji obligacji sołtysi zamilkli.

Radnego Sułkowskiego najwidoczniej zbiła z pantałyku stanowczość Anny Dobrowolskiej, bo nie był już tak rezolutny w swoich następnych wypowiedziach. – Nie jestem przekonany co do słuszności zaciągania tych obligacji – podsumował swoje wątpliwości.

– Ja pana rozumiem, ale to jest ostatni rok, kiedy gminy mogą przeprowadzać takie restrukturyzacje – uzasadniała skarbnik.

Henryk Bagiński nadal próbował wyjaśnić sytuację: – Póki co, to jestem radnym, ale póki co liczę i czytam bez okularów. Proszę mnie nie imputować i nie zasłaniać się programem ogólnym. Rozmawiamy o poważnych sprawach, bo to są ogromne kwoty. Chcę wszystko dokładnie zrozumieć. To co wy mówicie, to jest wasza interpretacja. Te konsolidacje, jak pani to nazywa, to kosztuje ponad 2,5 mln zł. Otrzymaliśmy opinie za pierwsze półrocze. Opinia RIO  jest negatywna, bo przekroczyliśmy 60% zadłużenia. Czym będziemy później łatać dziury w budżecie, skoro wszystkie kąski zostały sprzedane. Nazywanie tego konsolidacją jest kreatywnym wybiegiem księgowej. Na tym polega praca radnego, żeby wszystko liczyć i analizować – stwierdził radny. – Żeby była jasność, co do obligacji. My nie emitujemy tych obligacji na nowe cele. Co najważniejsze – nie zwiększamy długu. To jest coś w rodzaju kredytu konsolidacyjnego. Chcemy uporządkować sytuacje długofalowo, to pomoże nam spokojnie patrzeć na następne budżety. Zmniejszamy z roku na rok dług, w projekcie budżetu na 2014 rok nie ma założeń, że będziemy brali obligacje, a możemy zejść o kilkaset tysięcy z długu publicznego – uzasadnił burmistrz Lewandowski powód, dla jakich gmina wystawia papiery o wartości 26 mln złotych.

– Czy te obligacje można kupić? Bo ja bym kupił – tym pytaniem radny Gmyz rozładował napiętą atmosferę na sali. Skarbnik opowiedziała, że w takiej sytuacji trzeba się zwrócić do banku. Pomimo argumentów opozycji, radni przegłosowali projekt uchwały. Radni: Damian Sułkowski oraz Henryk Bagiński wstrzymali się od głosu. Emisja obligacji przez samorząd może wydawać się sporna, a kwoty emisji przerażać, ale to rozwiązanie ma kilka zalet. Obligacje są uważane za jeden z najbezpieczniejszych instrumentów finansowych, a dla samorządów stanowi to stabilny przychód. Za korzyściami obligacji przemawia także dłuższy okres karencji w spłatach, a jednostki pozyskujące środki w ten sposób są postrzegane jako posługujące się środkami w nowoczesny sposób. Jest to także pozytywnie postrzegana przez ekonomistów alternatywa dla kredytu bankowego. Ale są też minusy, ponieważ trzeba pamiętać, że te kwoty gmina będzie musiała spłacić, poprzez wykup obligacji w odpowiednim terminie.

26 mln zł – obligacje na taką kwotę wyemituje Gmina Żmigród

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here