Sprawy wody załatwisz w nowej siedzibie

144

Obecnie siedziba Związku Gmin Bychowo mieści się w ratuszu w Prusicach, na ostatnim piętrze, a zakład budżetowy ma siedzibę na ul. Kolejowej, tuż obok prusickiego ZGKiM, co nie tylko utrudnia petentom załatwiania spraw, ale i znacznie podnosi koszty funkcjonowania. ZGB musi płacić czynsz za użytkowane pomieszczenia na rzecz Urzędu Miasta i Gminy w Prusicach. Jak wyliczył burmistrz Prusic, a jednocześnie przewodniczący zarządu ZGB, roczny koszt funkcjonowania obu biur wynosi około 50 tys. złotych.

 – Kiedy zostałem burmistrzem Prusic, automatycznie wszedłem do zarządu Związku Gmin Bychowo. W styczniu tego roku, zostałem wybrany na przewodniczącego zarządu. Jako nowy przewodniczący wytyczyłem sobie cele, które będę realizował. Pierwszy z nich, to utrzymanie jakości i ceny wody na takim poziomie, jaki mamy obecnie. I to udało się zrealizować. Drugi cel, to stworzenie jednej, nowoczesnej siedziby dla Związku Gmin Bychowo – mówi Igor Bandrowicz.

 Jak dodaje, pomysłów na lokalizację nowej siedziby było wiele. Niektórzy uważali, że powinna się ona mieścić w Bychowie, ale wtedy z prostą sprawą trzeba byłoby jechać kawał drogi. Mieszkańcy Prusic czy Trzebnicy mieliby spory kawałek drogi do pokonania. Między innymi dlatego, że Prusice są położone mniej więcej pośrodku wszystkich gmin, które należą do związku, to jest to geograficznie najlepsza lokalizacja.

 – Wspólnie z zarządem doszliśmy do wniosku, że lepiej jest wziąć kredyt, wybudować nowoczesną i wygodną dla mieszkańców i pracowników siedzibę, a zamiast czynszu spłacać ratę kredytu. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że już po 6 latach inwestycja zwróciłaby się, a związek miałby już własną, nowoczesną siedzibę i ponosiłby tylko koszty bieżącego utrzymania – podkreśla przewodniczący Zarządu Związku Gmin Bychowo.

 Nowa siedziba ma się mieścić na ul. Kaszyckiej w Prusicach. Na ten cel gmina Prusice sprzedała za 70 tys. zł 30-arową działkę pod budowę. W nowych budynkach będzie się mieścić zarówno zakład, jak i biura. Będzie można tam załatwić sprawy związane z przyłączem, z pociągnięciem wody, a także opłacić rachunki. Niebawem  gotowa będzie  koncepcja siedziby, a do końca roku ma powstać projekt techniczny. Wykonuje go firma Domar Architektura i Budownictwo z Ostrowa Wielkopolskiego, a jego koszt to 36,9 tys. złotych.

–  W związku z tym, że mamy bardzo rozproszoną sieć, cena za metr sześc. wody wynosi 4,2 zł brutto. Na pewno odbiorcy wody nie będą obciążeni, w cenie wody,  kosztami inwestycji, które planujemy pokryć z oszczędności oraz wkładów  poszczególnych gmin – zaznacza burmistrz Prusic i dodaje: –  Poszukaliśmy oszczędności i ucięliśmy nagrody dla pracowników, z tych wygospodarowanych 150 tys. zł kupiliśmy już nieruchomość. Planuję przygotować taki montaż finansowy, abyśmy mieli 50 proc. wkładu własnego. I tu będę jeszcze aplikował do poszczególnych gmin, aby wsparły inwestycję, a resztę pieniędzy pozyskamy z kredytu. Przewidujemy, że raty zaciągniętego kredytu będziemy pokrywać z pieniędzy, które przeznaczylibyśmy na czynsz i opłaty z funkcjonowaniem wynajmowanych pomieszczeń. To wszystko powinno się spiąć bez problemów.

50 tys. zł
tyle obecnie kosztuje roczne utrzymanie biur ZGB

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here