Walka wręcz – judo

611

Najmłodszą grupę stanowili zawodnicy urodzeni w 2006-2007 roku, a najstarsi w 1999 roku i wcześniej. Wśród najmłodszych dominowali chłopcy Na 20 uczestników rocznika 2007  było ich 16. Najbardziej obsadzoną kategorią wiekową były roczniki 2004-2005, bo aż 67 judoczek i judoków. Prawie tyle samo, bo 60 zawodników liczyły roczniki 2002-2003. Czternasto- i trzynastolatkowie stanowili 31 osobową grupę. W najstarszej zaś wystąpiło zaledwie 3 zawodników. Razem w turnieju o Puchar Wójta startowało 181 osób.

Zdawałoby się, że judo to sport dla chłopców. Jednak dziewczęta walczyły na równi z nimi. Na pierwszej macie obserwowaliśmy dziewczynki. Ich wola zwycięstwa zdumiewała obserwatorów i kibiców. Widzieliśmy walki, w których już po pierwszym zetknięciu się rąk i starciu był ippon i takie gdzie zawiązywano fachowe chwyty oraz trzymania. Każda walka miała swoją historię. Jedne trwały zaledwie kilkanaście sekund, a były i takie, w których parę razy stawano do rozstrzygnięcia, bowiem żadne powalenie nie były skuteczne dla wypunktowania.

Po ukończeniu walk w grupie dziewcząt z rocznika dziesięcio- i jedenastolatek zapytaliśmy liderkę grupy, Zuzannę Mielnik (uczennicę ZS w Szewcach) o jej dorobek zawodniczy. Powiedziała: – Jaki dorobek, ja trenuję dopiero ponad dwa miesiące. Rozpoczęłam treningi po namowie brata i jego pokazach walki. Rodzice też nie byli przeciwni bym rozpoczęła treningi. Dzisiaj wystąpiłam nie wierząc, że uda mi się pokonać swoje rywalki i wywalczyć puchar. Polubiłam judo. Trenujemy dwa razy w tygodniu pod kierownictwem znanego trenera Mirosława Woszczaka. My dziewczynki treningi traktujemy też jako sportową zabawę. Spotykamy się i nawiązujemy nowe przyjaźnie. Uważam, że judo to dobry sport. Chciałabym doskonalić sztukę walki i już jako starsza walczyć o znaczące trofea, i występować na dużych imprezach. Sport wcale nie przeszkadza mi w nauce, raczej pomaga, bo czuje się bardziej odważna. Myślę, że pomoże mi w życiu pokonać różne trudności. Poza judo gram w siatkówkę. Trenuję w szkółce Impelu Wrocław. Mam tam też wiele koleżanek. Wspólnie trenujemy. Co prawda zajmuje mi to wiele czasu, ale jestem zadowolona. I te treningi w siatkówce pomagają mi w doskonaleniu sprawności w judo…

Walecznością okazał się Maciek Falów, uczeń IV klasy ZS z Szewc. –Judo trenuje już półtora roku – powiedział. W dzisiejszym turnieju wypadłem dobrze, zająłem pierwsze miejsce. Trenuję dwa razy w tygodniu. Trener pokazuje nam różne sposoby wykonania rzutów i innych technik walki. W turnieju starałem się wykorzystać rady trenera. Chętnie biorę udział w treningach. Czuję się pewniej wśród kolegów.. Będę nadal trenował. Nasza sekcja uważana jest za dobrze przygotowującą do turniejów i walki…

Młodziutka Magdalena Szkolna, choć zajęło drugie miejsce w swej grupie jest zadowolona z występów w turnieju. Powiedziała: – Stoczyłam dwie walki jedną wygrałam drugą przegrałam. Ta przegrana to może przez nieuwagę. Było to wówczas, gdy koleżanka mocna zaatakowała. My w szkole chętnie przychodzimy na treningi. Ja i moje koleżanki trenując równocześnie bawimy się i rywalizujemy, która z nas jest lepsza. To jest fajne, bo podnieca.. Będę trenowała judo…

W czasie naszej obecności pomagał nam w pracy wyjaśniając równocześnie wiele spraw, zastępca dyrektora ZS w Szewcach Michał Wołoszczuk, który powiedział: – Nasza sekcja judo pracuje pod patronatem WKS „Śląsk”. Uczestniczą w niej uczniowie naszej szkoły od maluchów poczynając po gimnazjalistów. Treningi prowadzi zasłużony zawodnik, trener Mirosław Woszczak. Ma sporo pracy, bo na treningi przychodzi około 40 uczestników. W pracę grupy i jej prowadzenie zaangażowani są: WKS, szkoła, rodzice. Dzisiejsza impreza o Puchar Wójta została zorganizowana z inicjatywy WKS  i szkoły. Puchary i upominki pokrywa OKSiR w Wiszni Malej. Na nas spoczywają obowiązki organizacji tu na miejscu. Przybyło dzisiaj na turniej 7 grup plus nasza. Gościmy dzisiaj przedstawiciela władz okręgowych judo, wójta, przewodniczącą rady gminy, radnych. Oni wręczają puchary, dyplomy i upominki.. Jest to I nasz turniej. Zapowiada się, że będą następne. Poczesne miejsca zajęli zawodnicy z ZS Szewce.

Specjalne wyróżnienia dla najlepszych zawodników otrzymali:

Martyna Winczewska, Michał Kielar, Maciej Falów , Weronika Dutkiewicz, Zuzanna Mielnik, Angelika Matusik.

 

MŁODZICY

I. Angelika Matusik; II. Aleksandra Matuszek, Natalia Głąb, Zuzanna Grabowska; III. Nikola Stawińska, Natalia Gurazda.

 

DZIECI STARSZE

I. Zuzanna Mielnik, Maciej Falów, Weronika Dutkiewicz, Magdalena Szkolna, II. Arkadiusz Opaliński, Kamila Cholaszczyńska, III. Klaudia  Bubis, Martyna Kozłowska Martyna.

 

DZIECI MŁODSZE

I.  Martyna Winczewska, Michał Kielar, II. Kornel Fjałkowski, Maciej Turczyk Maciej, III. Maria Grzegorczyk, Szymon Mielnik, Kacper Służalec.

 

MALUSZKI

I. Joanna Krauze, II. Krystian Kasperkiewicz, Miłosz Król.

 

Zawodnicy z Obornik Śląskich

 

1. Furman    Piotr   2007   II   Wilki

2. Durnaś Mikołaj 2006 III Wilki

3. Durnaś Kacper 2005 III Wilki

4. Lenart Filip 2005 II Wilki

5. Kowalski Miłosz 2004 I Wilki

6. Taratorkin Tomasz 1999 I Wilki

7. Razik Wojciech 2004  III Wilki

8. Browarny Daniel 2002 III Wilki

9. Stawiska Patrycja 2001 III Wilki

 

W kategorii do 50 kg I miejsce wywalczyła Zofia Idzik, trzebniczanka, która podczas zawodów reprezentowała klub wrocławski.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here