Głagolica na cenzurowanym

1734

Tadeusz Mroziński jest znanym trzebniczaninem. Jak sam twierdzi, z powodu swoich zainteresowań i wiedzy, prowadzi liczne zajęcia i warsztaty głagolicowe. Obecnie wystawę jego tekstów napisanych w głagolicy można oglądać w Trzebnickim Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy.

Przyszedłem do waszej redakcji, ponieważ mało kto wie, co to jest głagolica. Teraz właśnie jest wystawa moich tekstów i chciałbym, żeby ludzie wiedzieli o co chodzi. Tym pismem swobodnie pisze moja żona i syn, to naprawdę wciągające. Dzięki głagolicy można opisać cały świat. To jest cały system, bardzo złożony, ale spójny; jedno wynika z drugiego – powiedział nam podczas wizyty w redakcji Tadeusz Mroziński. Mężczyzna dodał, że bardzo mu zależy na tym, aby przybliżyć głagolicę mieszkańcom miasta.

Głagolica to pismo, którym posługiwali się kiedyś Słowianie, teraz można ją spotkać jeszcze na przykład w Chorwacji, zwłaszcza w Dalmacji. Rozróżniamy różne rodzaje głagolicy. To naprawdę skomplikowane, ale i bardzo zmyślne pismo. Każda litera ma również swój odpowiednik słowa, podobnie jak w hieroglifach, każda litera jest również powiązana z gwiazdami – mówił Tadeusz Mroziński.

Aby lepiej poznać nie tylko głagolicę, ale także porozmawiać o niecodziennych zainteresowaniach trzebniczanina, umówiliśmy się na rozmowę w czwartek. A tu niespodzianka. Pan Tadeusz przyszedł o umówionej godzinie, ale zaznaczył, że nie możemy o nim rozmawiać, ani też o dawnym piśmie Słowian. A dlaczego? Wyjaśnił to w bardzo prosty sposób. – Miasto zorganizowało mi wystawę. Nie mogę teraz z wami rozmawiać jako z pierwszymi. Dyrektor Adam Waz powiedział mi, że najpierw mam udzielić wywiadu dla Panoramy Trzebnickiej. Przykro mi, że tak wyszło. No nic na to nie poradzę. Nie jestem człowiekiem uwikłanym w układy, ale nie mogę. Porozmawiamy, jak już ktoś z Panoramy zrobi ze mną wywiad – wytłumaczył nam Tadeusz Mroziński.

Jeszcze w czwartek chcieliśmy zapytać dyrektora TCKiS, Adama Waza, na jakiej podstawie zakazał panu Tadeuszowi rozmowy z nami, nie udało się. Również wczoraj dyrektor był dla nas nieuchwytny. Warto dodać, że Adam Waz jest członkiem Platformy Obywatelskiej, partii, która twierdzi, że działa transparentnie.

1 KOMENTARZ

  1. Moja Babcia też potrafi przewidywać pogodę i bez zająknięcia powie jaka zima była w 45 i ile było śniegu w 63. Wie, że Ziemia się obraca i czasami miewa z tego powodu zawroty głowy. Jak Nowa ma ochotę pisać o takich rewelacjach to podam namiary i zapewnię wyłączność.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here