Zakończyła się pierwsza edycja akcji „Teatru za jeden uśmiech”

75

Spektakl obejrzało bez mała pół tysiąca dzieci z gmin: Trzebnica i Zawonia. Maluchy były zachwycone. Reagowały wspaniale. Były smoki, księżniczki, latające ptaki i czarodziejskie ryby. Emocji nie brakowało. Dzieci głośno i aktywnie uczestniczyły w spektaklu. Świątynia otrzymała prawie 500 wykonanych przez dzieci uśmiechów. Powstanie z nich galeria. Przygotowały też specjalne laurki dla wójta gminy Zawoni Roberta Borczyka i burmistrza Trzebnicy Marka Długozimy, którzy za sprawą podpisanego porozumienia o współpracy kulturalnej między obiema gminami byli sprawcami teatralnego wydarzenia w Świątyni Artystów.

Razem z Maszynistą Łukaszem i jego niezawodną Kolomotywą Emmą dzieci odbyły przygodę na wyspie Trochania, gdzie panuje spokój i harmonia. Trochanią rządzi miłościwy Król – Ludwik Za Kwadrans Dwunasty, któremu wiernie służy Maszynista Łukasz ze swoją lokomotywą oraz poddani – Pani Coo i Pan Rękawek. Spokojne życie na wyspie komplikuje się jednak, kiedy przybywa na nią Listonosz z tajemniczą przesyłką. W paczce jest dziecko – mały chłopiec, którego król i poddani nazwali Kubą. Kiedy Kuba dorasta i powoli staje się dorosłym Poddanym, okazuje się, że wyspa Trochania jest zbyt mała, by zbudować dom dla kolejnego mieszkańca. Maszynista Łukasz i Kuba postanawiają wyruszyć Kolomotywą Emmą w świat…

Podczas długiej podróży Łukasz i Kuba muszą podejmować bardzo trudne decyzje, wykazać się wielką odwagą i prawdziwą życiową mądrością.

„Teatr za jeden uśmiech” to akcja którą zainicjowały wspólnie gminy: Zawonia i  Trzebnica oraz Świątynia Artystów, a partnerem, której jest Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Zawoni. Celem akcji ma być działanie na rzecz wyrównania szans uczestnictwa w kulturze dzieci ze wsi i środowisk małych miast, które jak dowodzą badania, mają niezwykle utrudniony dostęp do wielu dóbr, w tym do kultury wysokiej w szczególności. Plany na przyszły rok są jeszcze bardziej atrakcyjne. Będzie co najmniej pięć edycji akcji, w tym trzy przedstawienia teatralne, wystawa archeologiczna i koncert muzyki bardzo poważnej dla dzieci. Zapraszamy do Zawoni!

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here