Trochę o technologii i telewizorach LED

129

LG전자,_세계최대_풀LED_72인치_‘시네마_3D_스마트_TV’_출시

Przeciętnego Kowalskiego, średnio nadążającego za nowinkami z rynku elektroniki użytkowej, od tego „dobrobytu”  może rozboleć głowa. By do tego jednak nie dopuścić, postanowiliśmy przygotować mini przewodnik po technologiach, na których oparto budowę telewizorów nowego typu. Tym razem zajmiemy się LED.

 

Charakterystyka technologii LED

LED to skrót angielskiej nazwy Light-Emitting Diod. Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju rozwinięcie technologii LCD. Telewizory LED różnią się bowiem od tych wykonanych w technologii LCD tym, że za podświetlenie ich ekranów nie odpowiadają szlachetne gazy zamknięte w szklanych rurkach, ale właśnie diody LED.

I to właściwie jedyna różnica. Warto tu dodać, że technologię LCD LED odróżnia od tych wykorzystujących plazmę fakt, iż nie potrzebują „pikseli”, aby na ekranach naszych 32-, 40- czy 50-calowych telewizorów „stworzyć” głęboki, soczysty obraz. Wystarczy im bowiem do tego właśnie system podświetlania, którym dysponują.

 

Local Dimming

Wybierając telewizor LED warto zwrócić uwagę, czy posiada on funkcję Local Dimming. Powoduje ona, że w przypadku, gdy zachodzi taka potrzeba, w danej części ekranu są wyłączane diody. Dzięki temu udaje się uzyskać naprawdę głęboką czerń, co wcześniej nie było najmocniejsza stroną odbiorników telewizyjnych tego typu.

 

LED – chwyt marketingowy?

Warto zauważyć jeszcze jedną sprawę. Producenci dostarczający na rynek telewizory LED twierdzą, że stanowią one pod względem technologicznym zupełną nowość. Nie jest to, o czym zresztą już była mowa, prawda. Owszem, rodzaj podświetlenia odróżnia je od klasycznych odbiorników LCD, ale nic ponadto. Zatem można takie zapewnienia potraktować jako chwyt marketingowy.

 

Gdzie kupić?

Najlepiej w sieci, w sklepach internetowych bowiem można trafić na najbardziej atrakcyjne cenowo oferty. Przykładowo – szeroki wybór telewizorów LED można znaleźć na Nokauciewraz z opiniami użytkowników na temat tego, czy dany odbiornik spełnił ich oczekiwania.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here