Szpital powiatowy jednak będzie szpitalem wojewódzkim?

331

Na spotkaniu przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego z dolnośląskimi samorządowcami, które miało miejsce w Rudzie Żmigrodzkiej podczas omawiania perspektywy finansowej na nadchodzące lata 2014-2020, marszałek Rafał Jurkowlaniec zabrał głos w sprawie Szpitala św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Był to głos długo wyczekiwany, gdyż od wielu miesięcy rada powiatu oraz sami trzebniczanie spekulowali na temat dalszych losów placówki. Starosta Robert Adach podczas jednej z ostatniej sesji mówił, że najbezpieczniejszą opcją byłoby oddanie szpitala w ręce województwa dolnośląskiego. Co na to marszałek Jurkowlaniec?

– Trzebnicki szpital powiatowy jest najbardziej markowym szpitalem dolnośląskim w Polsce. Do tego ma kłopoty finansowe. Bardzo poważnie bierzemy pod uwagę przejęcie tego szpitala. Mamy na ten szpital pewien pomysł, pracujemy nad tym, i prawdopodobnie w 2014 roku przejdzie on pod skrzydła samorządu województwa – poinformował uczestników spotkania.

Na spotkaniu obecny był przewodniczący rady powiatu, Marek Koliński, który także wypowiedział się na temat szpitala powiatowego. – Drogi są ważne, ale służba zdrowia też jest ważna. Byliśmy pierwszym samorządem powiatowym, który przejął od marszałka Wróblewskiego szpital, teraz koło chyba się odwróci i placówka powróci do województwa. Mam nadzieję, że odpowiednio się Państwo pochylicie nad tym tematem – powiedział przewodniczący rady powiatu.

Tym samym ucięto spekulacje na temat dalszych losów szpitala. Bo chociaż marszałek o przejęciu placówki mówił „prawdopodobnie”, to sam fakt, że wypowiada się na ten temat w gronie najważniejszych samorządowców Dolnego Śląska zobowiązuje. Tym samym opcja wydzierżawienia szpitala prywatnemu podmiotowi, który stawiał przyszłość funkcjonowania szpitala pod znakiem zapytania, wydaje się w tej chwili zupełnie nieaktualna.

Przypomnijmy, że trzebnicki szpital ma około 20 milionów długów. Większość to dług, który został przejęty po połączeniu trzebnickich placówek w jeden kompleks. Co więcej zgodnie z prawem, bieżące straty szpitala, po odliczeniu amortyzacji, musi pokrywać organ założycielski czyli w tym wypadku powiat. Za zeszły rok powiat z własnego budżetu musi pokryć stratę w wysokości około 2,5 mln zł.

2 KOMENTARZY

  1. Niech się Marszałek śpieszy, bo może nie zdążyć. Na spotkaniu nie było Starosty. Ktoś wyszedł przed szereg. Po tej ruchawce w PO, może być różnie.

  2. Nie wiem kiedy Starosta przejzy wreszcie na oczy i zauważy że zarzadzanie szpitalem przez Puchalę od czasow komunistycznych począwszy juz sie dawno powinno zakończyc.Ten czlowiek nigdy juz nic dobrego dla szpitala nie wymyśli.Mówienie ze wszystkiemu winne sa niskie kotrakty z NFZ to kolejna bzdura.POzatym tego czlowieka nienawidzi juz 100 procet zalogi(kiedys ten wskaznik oscylował przez wiele lat ok 90 procent) nawt najblizsza grupa lekarzy odwrociła sie od niego chociaz zarabia ponad 20 tys miesiecznie.Pieęgniarki i reszta personelu średniego nia ma 2000 tys pensji.A i jeszcze jedna sprawa w nagrode za nieudolne zarzadzanie szpitalem w trzebnicy Puchala jest ronoczesnie dyrektorem szpitala w Zmigrodzie.Czy to ma sens panie Starosto.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here