Świątynia Artystów. Kultura z najwyższej półki w byłym kościele

528

Hala, produkcja, teraz koncerty

Tylko pomalowane linie, wyznaczające odległość boiska świadczą o tym, że niegdyś w byłym kościele mieściła się salka gimnastyczna dla uczniów z pobliskiego zespołu szkół. Potem znów o tym miejscu było głośno, za sprawą produkcji izolacji do sprzętu AGD, na którą skarżyli się rodzice przychodzący na pobliski plac zabaw razem z dziećmi. Po protestach i nagłośnieniu sprawy przez naszą gazetę, firma zmieniła swoją siedzibę. A wnętrze byłego protestanckiego kościoła z XIX w. znowu stało puste. Tak było jeszcze przez kilka miesięcy, do czasu powołania przez nowo wybranego wójta Zawoni, Roberta Borczyka, rady programowej kultury, powstałej do pobudzenia życia kulturalnego w gminie. Tak w ekspresowym tempie narodził się, prawdopodobnie jedyny na taką skalę w kraju projekt pn. „Świątynia Artystów”. Dzięki zaangażowaniu i pracy grupy kilku osób od kwietnia udało się zorganizować koncerty i spektakle, jakie cieszą się niesamowitym zainteresowaniem ze strony mieszkańców.

Ratunek dla kościoła

Jak mówi w rozmowie z nami Ryszard Gil, głównym celem jest ratunek dla kościoła. Gmina wspólnie ze stowarzyszeniem świętej Magdaleny dąży do tego, by odrestaurować obiekt i przywrócić mu dawny blask. Potrzeba jednak środków finansowych, by przeprowadzić pilne prace. – W tym roku zaczynamy od przygotowania projektu programu użytkowego, w przyszłym roku chcemy zrobić remont dachu, ponieważ gdybyśmy tego nie zrobili to ten dach pod koniec przyszłego roku zawali się. W następnej kolejności musimy zrobić odwodnienie i izolację poziomą, ponieważ  na ścianach wychodzi wilgoć. Od 2015 r. robilibyśmy gruntowny remont wnętrza. Na poddaszu utworzylibyśmy muzeum i przynajmniej dwie pracownie, a w wieży galerię zawońską, gdzie dzięki np. historycznym zdjęciom czy uratowanym zabytkom dokumentowalibyśmy historię i tradycję Zawoni i okolic. Chcemy również przywrócić głównej sali pierwotny wygląd sakralny poprzez budowę empory, które pojawiały się w protestanckich świątyniach. Z jednej strony będą one służyły jako dodatkowe miejsca dla widowni podczas koncertów czy przedstawień i dzięki temu będziemy mogli pomieścić salę do 500 osób, a nie jak 200 – 300 do tej pory. Z drugiej strony te balkony powiększą salę wystawową. Na początku przyszłego roku planujemy zorganizować w kościele konferencję historyków sztuki i konserwatorów zabytków, by pokazali w jakim kierunku  powinna przebiegać restauracja tego obiektu – powiedział nam Ryszard Gil, jeden z założycieli „Świątyni Artystów”. To projekt, który ma przedstawiać mieszkańcom wydarzenia kulturalne z najwyższej półki. Oprócz Ryszarda Gila „Świątynię” tworzą: Anna i Mirosław Kochowie, Grzegorz Derela, Konrad Laprus.

Plan za przyszły rok już jest!

25 maja odbył się pierwszy koncert w zawońskim kościele. „Duety miłosne” dedykowane były wszystkim mamom z okazji ich święta. Występ śpiewaków z Opery Wrocławskiej oklaskiwany był na stojąco przez licznie przybyłą publiczność. Później m.in. na scenie, która stoi w centralnym miejscu sali odbył się recital wokalistki Aleksandry Henkiel. Na „Skrzypku na dachu” zabrakło miejsc siedzących, a i stojące zajęte były do ostatniego wolnego kawałka. Natomiast teraz, we wtorek 15 października w godz. 9 i 11.30 przygotowano aż dwa spektakle dla dzieci -„Zaczarowana Kolomotywa”. To będzie ostatni występ w kościele w tym sezonie.

Potem jeszcze zostanie zorganizowane wspólne kolędowanie i pieczenie pierniczków, ale to spotkanie odbędzie się już w jednej z lokalnych restauracji, ponieważ… w kościele nie ma ogrzewania. Twórcy „Świątyni Artystów” jednak nie próżnują i… właśnie domykają kalendarz imprez kulturalnych na przyszły rok. Na pewno w świątyni w 2014 r. odbędzie się kilkanaście ciekawych wydarzeń: koncertów czy teatralnych przedstawień. Najważniejszym wg Ryszarda Gila będzie festiwal „Sztuka kobiet”, który będzie składał się z dwóch wystaw artystycznych, pokazu mody i teatru dla dorosłych. Kolejny to „Teatr za jeden uśmiech” – oprócz przedstawień dla dzieci, najmłodsi usłyszą koncert symfoniczny muzyki poważnej. Jednak nas zaintrygował projekt… budowy grobowca faraona. – W jaki sposób zamienić kościół w sarkofag? – zapytaliśmy naszego rozmówcę. – Zamieścimy tam kopie i oryginały z wykopalisk z Egiptu, to będzie wielka ekspozycja, która powstanie w miesiąc, w tym miejscu powstanie prawdziwa piramida. Cóż, sprawdzimy efekt końcowy tego pomysłu…

Pobudka dla kultury

Zbyt mało propozycji przedstawiał Gminny Ośrodek Kultury, dlatego właśnie zdecydowano o powołaniu „Świątyni Artystów”. Oczywiście ta inicjatywa nie spotkała się na początku z pełną aprobatą mieszkańców, zdania w tej kwestii był podzielone: jedni twierdzili, że nie trzeba organizować innych wydarzeń kulturalnych, drudzy wprost przeciwnie: od początku kibicowali temu pomysłowi. Teraz zdecydowana większość mieszkańców jest zadowolona z przeznaczenia kościoła na miejsce służące promowaniu kultury.  – Nasza grupa liczy kilka osób, więc sami nie dalibyśmy rady przygotować wszystkiego przed każdym występem. Możemy za to liczyć na pomoc przychylnych nam mieszkańców, którzy chętnie angażują się w organizację. Pomaga nam szkoła, ośrodek kultury, prywatne osoby, np. właściciele prywatnych firm udostępniając nam bezpłatnie plac na parking dla gości, różni przedsiębiorcy pożyczają nam traktor do przewożenia sprzętu, czy krzesła…bo tak się akurat składa, że większość sprzętu pożyczamy. W tej chwili „Świątynia Artystów” jest właścicielem tylko jednego reflektora. Jeszcze inni oferują inną pomoc i np. pieką na ciasta na poczęstunek, jak to miało miejsce na „Skrzypka na dachu” – wyjaśnia Ryszard Gil.

Otwarte porozumienie

Kilkanaście dni temu wójt gminy Zawonia Robert Borczyk i burmistrz gminy Trzebnica Marek Długozima, podpisali porozumienie o wzajemnej współpracy kulturalnej. Oznacza to tyle, że będą wspólnie organizować i zapraszać mieszkańców obu gmin na występy, które odbywać się będą w Świątyni Artystów. Już teraz dzieci z sołectw takich jak: Boleścin, Masłów czy Kuźniczysko, wspólnie z najmłodszymi mieszkańcami Zawoni i okolic, wezmą udział w przedstawieniu teatralnym. Podsumowaniem blisko rocznej współpracy między oba włodarzami będzie koncert, który planowo odbędzie się w czerwcu na Placu Pielgrzymkowym w Trzebnicy. Jednak, jak wyjaśnił nam Ryszard Gil, podpisanie listu intencyjnego o wzajemnej współpracy to pomysł otwarty, skierowany do wszystkich włodarzy z powiatu. Już prowadzone są rozmowy z pozostałymi wójtami i burmistrzami na temat ewentualnych partnerskich projektów.

Trudno teraz dociekać co stanowi o sukcesie Świątynia Artystów. Być może to, że widowiska i spektakle zainteresowani mogą obejrzeć na miejscu i to za darmo. Że uznani artyści, prezentujący na co dzień wysoką sztukę, często godzą się wystąpić przed pełną salą bez wynagrodzenia. Słowa uznania należą się także samym pomysłodawcom tej inicjatywy, którzy swój wolny czas poświęcają na organizację koncertów, a także na prowadzenie rozmów z artystami. I swoją pracę na rzecz upowszechniania kultury w Zawoni również wykonują bezpłatnie.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here