Kto śpiewa, ten podwójnie się modli…

219

Ksiądz dr Jerzy Leonard Sienkiewicz urodził się 19 kwietnia 1949 r. w Łokaczu Małym k. Krzyża Wielkopolskiego. Od najmłodszych lat interesował się muzyką, już jako uczeń liceum rozpoczął grę na organach w kościele parafialnym w Krzyżu.

Od 1967 r. kształcił się w salwatoriańskim Seminarium Duchownym w Bagnie. Święcenia kapłańskie przyjął w Trzebini w 1974 r. Pracę duszpasterską prowadził w Obornikach Śląskich, gdzie w 1984 r. utworzył chór parafialny, a także w Bagnie (prowadził tam chór kleryków) oraz przez ponad 20 lat w Trzebnicy – od 1988 do 2011 roku kierował Chórem Świętej Jadwigi. Ostatnie lata życia spędził we wspólnocie salwatoriańskiej w Zakopanem.

Równolegle z pełnieniem posługi kapłańskiej pogłębiał swą wiedzę z teorii muzyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1980 ukończył studia magisterskie, a siedem lat później uzyskał tytuł naukowy doktora nauk teologicznych w zakresie muzykologii kościelnej.

W czasie pracy z chórem trzebnickiej bazyliki zawsze podkreślał, że jest kontynuatorem dzieła swych wielkich poprzedników: ks. dziekana Wawrzyńca Bochenka oraz ks. Grzegorza Czecha. Chór św. Jadwigi pod Jego batutą miał wiele osiągnięć i prestiżowych występów. Coroczną tradycją stały się koncerty kolędowe w Trzebnicy i okolicznych miejscowościach. Z okazji 60 – lecia istnienia trzebnickiego chóru ks. Jerzy Sienkiewicz wydał małą monografię zespołu, przygotował także artykuł na ten temat, który ukazał się w XV – XVI numerze Brzasku z 2009 roku. Przypomnieć warto, że był także kompozytorem pieśni ” Trzebnico nasza zielona”, do której słowa napisał Jerzy Bogdan Kos.

Szczególną zasługą Zmarłego Kapłana, Jego opus vitae jest wydana w 2003 r. książka „Św. Jadwiga Śląska w modlitwach i pieśniach”. We współpracy z innym wielkim czcicielem trzebnickiej Świętej ks. prof. Antonim Kiełbasą powstało dzieło bezcenne, gromadzące teksty i nuty powstałe od XIII w. do czasów współczesnych, w trzech językach: polskim, niemieckim i czeskim.

W naszej pamięci Ksiądz Jerzy pozostanie jako człowiek życzliwy i przyjazny, dzielący się z bliźnimi danymi Mu od Boga talentami.

Będziemy pamiętać o Nim w modlitwach.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here