Maria Leszczyńska na Zamku Królewskim w Warszawie

1502

Ekspozycja obrazuje koleje życia Marii Leszczyńskiej, od niezwykłego powołania na tron najpotężniejszego państwa ówczesnej Europy. Maria urodziła Ludwikowi i Francji osiem córek oraz dwóch synów (niestety żaden z nich nie został królem). Kiedy Ludwik XV, początkowo zakochany i przywiązany do żony, odwrócił się od niej, nawiązując romanse z licznymi kochankami, Maria dobrowolnie usunęła się w cień, poświęcając wiele czasu życiu religijnemu oraz dwóm zamiłowaniom, które odziedziczyła po ojcu Stanisławie: muzyce i malarstwu.

Wystawa, zorganizowana została we współpracy z pałacem w Wersalu.  Jej celem jest nie tylko przedstawienie niezwykłych losów polskiej królewny, ale także wysmakowanej sztuki dworskiej czasów Ludwika XV. Prezentuje ponad sto obiektów, pochodzących niemal wyłącznie z kolekcji francuskich – publicznych i prywatnych. Pałac w Wersalu użyczył na wystawę sześćdziesięciu wyjątkowej klasy dzieł ze swoich stałych ekspozycji, a wśród nich ośmiu znakomitych płócien Jeana-Marca Nattiera, przedstawiających królewskie córki. Spośród innych artystów można wymienić m.in.: Jeana-Baptiste`a Oudry`ego, Jeana-Baptiste`a Vanloo, Pierre`a Goberta (tego, który wg  powieści Genevieve Chauvel „Le don d`aimer” malował portret Marynki, wtedy gdy była jeszcze jedną z kandydatek do tronu Francji).

Swych dzieł na wystawę użyczyły także inne instytucje francuskie oraz właściciele prywatni. Instytucje polskie reprezentują na wystawie: Biblioteka PAN w Kórniku, Fundacja Książąt Czartoryskich w Krakowie, Fundacja Zbiorów im. Ciechanowieckich w Zamku Królewskim w Warszawie i Zamek Królewski w Warszawie.

Organizatorzy wystawy mają nadzieję, że „dzięki wyjątkowej klasie artystycznej prezentowanych dzieł, stanie się ona wydarzeniem kulturalnym o pierwszorzędnym znaczeniu.”

Wystawa trwać będzie do 5 stycznia 2014 r.  Od 1 października czynna jest : we wtorki, czwartki, piątki, soboty w godz. 10 – 16; w środy – w godz. 10 – 20, a w niedziele – od 11 do 16. Ceny biletów: normalny – 15 zł, ulgowy – 8 zł , bilet rodzinny 10 złotych. Wystawa płatna także w niedziele.

A wiec warto zaplanować jesienną wycieczkę do Warszawy, by naocznie przekonać się kim była urodzona w Trzebnicy królowa Francji Maria Karolina Leszczyńska.

 

Oprac. na podstawie strony internetowej http://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/ekspozycje-czasowe/wersal-marii-leszczynskiej.-sztuka-dworska-we-francji-xviii-wieku

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here