Piotr Gąsior: Od Bruce`a Lee do polskich mistrzów taekwon-do

1752

O swoich zainteresowaniach mówi, że najpierw była pasja, która przerodziła się w sport: – To było w późnych latach osiemdziesiątych. Wtedy na fali były filmy typu „Wejście smoka”, „Klasztor Shaolin”, byłem, jak wielu moich kolegów nimi zafascynowany – powiedział nam Piotr Gąsior.

Gdy miał 15 lat, rozpoczął naukę w jednym z wrocławskich liceów. Wtedy też zaczął treningi w kick-boxingu na wrocławskim AWF-ie oraz judo w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Gdy niedługo później w Obornikach Śl. powstała sekcja Taekwon-do, nie zastanawiał się długo. Rozpoczął treningi kolejnej sztuki walki. Trenował m.in. pod okiem wielkiego mistrza Park Jung Tae z Korei i mistrza Pera Andrsena z Norwegii.

Piotr nie ograniczał się tylko do własnych treningów. Zajął się także działalnością organizacyjną. Założył pierwsze sekcje i kluby taekwon-do w Strzelinie, Świdnicy, Wałbrzychu, Opolu, Jaworzynie Śl. i Ziębicach. Niebawem, w roku 1991, zaczął trenować młodszych kolegów. – Pracę trenerską rozpoczynałem w bardzo młodym wieku i w dodatku z niskimi stopniami. A to dlatego, że wykruszył się jeden z trenerów w Strzelinie. Dojeżdżałem tam przez kilka lat z Ryśkiem Lisowskim. Sam jeszcze nie wszystko wiedziałem, a już nauczałem. Ale takie wtedy były czasy – wspomina.

Sam wielkich sukcesów sportowych nie odniósł. Jak sam mówi, zbyt mało startował, a dużo czasu poświęcał sprawom organizacyjnym i rozwojowi taekwon-do w Polsce. Gdy miał dwadzieścia lat został najmłodszym w historii sztuk walki założycielem i prezesem organizacji ogólnopolskiej: Polskiej Unii Taekwon-do (PUT) i przedstawicielem w Polsce trzech federacji taekwon-do o światowym zasięgu. Dziesięć lat później został członkiem zarządu Dolnośląskiej Federacji Sportu. Gdy po śmierci twórcy taekwon-do, koreańskiego generała Choi Hong nastąpił rozłam w międzynarodowych organizacjach Piotr zaczął wycofywać się z ich przedstawicielstw. Nie zrezygnował jednak z pracy z młodzieżą.

Jako trener może poszczycić się sukcesami swoich wychowanków zarówno w kraju, Europie, jak i na arenach światowych. Wychował mistrzów świata juniorów: Karolinę Gajek i Marcina Stachowicza, wicemistrzynię świata – w roku 2000 juniorek, a dwa lata później seniorek – Ninę Chyży oraz brązowego medalistę mistrzostwa świata juniorów Krzysztofa Jaromina. Brązowy medal mistrzostw świata zdobyła także trenowana przez niego drużyna juniorek.

Obecnie Piotr Gąsior prowadzi sekcje takewon-do w 35 miejscowościach czterech województw. Najbliższe są w Obornikach Śl., Trzebnicy, Żmigrodzie, Zawoni i Urazie. Jest autorem książki „Taekwon-do -cały mój świat. Technika”. Jego zasługi zostały docenione: w ub. roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Brązowym Krzyżem Zasługi.

1 KOMENTARZ

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here