Żmigrodzka młodzież znów na Kresach !

171

Akcja z roku na rok przybiera na sile, tym razem pojechało 700 wolontariuszy na 52 kresowe nekropolie, ponad dwa razy więcej niż rok temu. Sam wyjazd jest jedynie zwieńczeniem akcji. Aby pozyskać fundusze na wyjazd, w czasie roku szkolnego uczniowie przeprowadzili akcje zbierania symbolicznych złotówek oraz zorganizowali kwestę pod kościołem parafialnym w Żmigrodzie. Wyjechaliśmy 3 lipca. Po długiej podróży busem dotarliśmy do Tuligłów następnego dnia.  Miejscowość Tuligłowy została założona przez naszych rodaków  w XV wieku i do 1945 roku była  przez Polaków zamieszkiwana. Jako ciekawostkę mogę dodać, że z Tuligłów pochodził nasz wybitny malarz Julian Fałat, a właścicielem tuliglowskiego majątku na początku XIX wieku był Jacek Fredro, ojciec komediopisarza Aleksandra.

Już nazajutrz postanowiliśmy wybrać się na cmentarz, by zobaczyć, czy zeszłoroczna praca dała owoce. Od razu z ogromnym zapałem i radością ruszyliśmy ratować pamięć naszych pradziadów. Mieliśmy także zaszczyt ratować groby naszych obrońców, czyli powstańców styczniowych. W tym roku cmentarz wyglądał nie porównywalnie lepiej, najtrudniejsze prace zostały wykonane już rok temu. Przez okres pobytu udało się odrestaurować i odnowić ponad 80 polskich nagrobków. Pomimo tego, że przy pracach pracowały prawie same dziewczyny, to i tak udało się wykonać wszystkie niezbędne prace, nawet te, które wymagały dużej tężyzny fizycznej. Dzięki temu, że w tym roku mieliśmy mniej krzewów i chwastów do wyrwania zdołaliśmy pomalować i odnowić praktycznie wszystkie polskie nagrobki.

Zostaliśmy zakwaterowani w miejscowości Komarno, która znajduje się niedaleko Tuligłów . Od pierwszego dnia poczuliśmy wschodnią gościnność. Z tego powodu, jak i ze świadomości ,że znajdujemy się w ojczyźnie naszych przodków czuliśmy się jak w domu .W czasie wolnych dni odwiedziliśmy Lwów, a w nim miejsca szczególnie nam Polakom bliskie. Cmentarz w Tuligłowach został uratowany, za rok czeka nas kolejny cmentarz w Stojańcach.

Dzięki temu wyjazdowi bliżej poznaliśmy trudną historię Kresów, lecz to co dobre szybko się kończy. Czas naszego pobytu szybko upłynął. Z wielkim żalem 14 lipca pożegnaliśmy ziemię naszych przodków i wyruszyliśmy z powrotem do kraju.

Tego typu wyjazdy powinny być częściej organizowane, takie akcje stanowią prawdziwą szkołę patriotyzmu, a także gwarantują nie zapomniane wrażenia. Kresy stanowią nasze wspólne dziedzictwo, przez wieki właśnie tam rozwijała się polska kultura. Szczególnie podczas zaborów. Gdy Lwów był pod zaborem austriackim tzw. „Galicja”, tam właśnie Polacy mieli największe swobody i możliwości, aby obronić naszą tożsamość narodową przed zatraceniem. Ogromną hańbą byłoby, gdybyśmy zapomnieli o dziedzictwie i historii kresów. Dziś  Kresy nadal są zagrożone. Pamięć o nich coraz bardziej zaciera się w sercach współczesnych pokoleń. Sprawa Kresów jest dla nas Polaków sprawą honoru , długu wdzięczności i pamięci wobec naszych przodków.

Podziękowanie

Dyrekcja Powiatowego Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie składa podziękowania  wszystkim , którzy wsparli akcję : ” Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia”, a w szczególności :

· władzom Banku Spółdzielczego w Żmigrodzie za finansowe wsparcie akcji;

· ks. proboszczowi Eugeniuszowi  Walentowiczowi  za zgodę na przeprowadzenie zbiórki pod kościołem parafialnym p.w. Świętej Trójcy;

·radnej Marii Rybce i ks. Krzysztofowi Śliwie  za zorganizowanie zbiórki pieniędzy pod kościołem filialnym  w Bychowie;

oraz tym wszystkim,  którzy swoimi datkami zasilili puszki ministrantów zbierających na ten cel w dniu 16 czerwca b.r przed kościołem parafialnym w Żmigrodzie i tydzień później w  kościele  w Bychowie.

Dzięki Państwa pomocy i ofiarności zebraliśmy  środki niezbędne za zorganizowanie wyjazdu żmigrodzkich wolontariuszy na Ukrainę, w celu ratowania polskiego cmentarza w miejscowości Tuligłowy. W ciągu dziesięciu dni lipca żmigrodzcy licealiści  odrestaurowali   ponad 80 polskich nagrobków.

Wszyscy, których bliscy spoczywają na tuligłowskim cmentarzu mogą zapoznać się z pełną dokumentacją  z pobytu, wraz ze zdjęciami wszystkich odrestaurowanych nagrobków . Dokumentacja dostępna jest u opiekuna grupy  Mariusza Stacha  

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here