Festiwal Karpia i Lasu w rytmie reggae

278

Festiwal Karpia i Lasu w Rudzie Żmigrodzkiej to jedna z dwóch imprez organizowanych w ramach tegorocznych Dni Karpia na terenie gminy Żmigród. Impreza ma już swoją tradycję, a kompleks rekreacyjny w Rudzie Żmigrodzkiej jest znakomicie przygotowany na przyjęcie wielkiej ilości gości nie tylko ze Żmigrodu, ale też okolicznych miast, w tym Wrocławia.

Zabawa ruszyła w samo południe. Na ogromnym placu rozstawiono dmuchane zamki i trampoliny dla dzieci, wyznaczono trasę dla elektrycznych samochodów, przygotowano też miejsce, w którym okazale prezentowały się maszyny do ścinki drzew udostępnione przez Nadleśnictwo Żmigród. Trzeba przyznać, że leśnicy zaprezentowali się bardzo udanie. Pod czterema namiotami Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Doliny Baryczy” urządzono wystawę poświęconą bogactwu naszych lasów (oraz lasów Nadleśnictwa Szklarska Poręba), pokazano liczne narzędzia i akcesoria kuchenne wykonane z solidnego drewna, przygotowano nawet ścieżkę edukacyjną, na której wszyscy chętni, mając zasłonięte oczy, mogli rozpoznawać poszczególne rodzaje podłoża występującego w lesie (trociny, szyszki, darń, igliwie itp.). Najbardziej oblegane było jednak stoisko, na którym hodowcy spod Wschowy prezentowali publiczności ptaki drapieżne specjalnie hodowane do polowania z udziałem swoich opiekunów. Wielkopolscy sokolnicy pokazali sześć gatunków ptaków łownych: raroga stepowego, sokoła wędrownego, jastrzębia Harrisa (myszołowiec towarzyski), pustułkę, puchacza bengalskiego i białozora. Niestety, ze względu na słaby wiatr tylko trzykrotnie udało się pokazać ptaki w locie, kiedy atakowały podwieszoną pod latawcem przynętę. Spore zainteresowanie wzbudził też mini most skonstruowany wg pomysłu Leonarda da Vinci, bez użycia jakichkolwiek gwoździ czy spoiw i klejów.

Bardzo okazale prezentowały się stoiska gastronomiczne oraz z produktami regionalnymi. Jarmark produktów regionalnych wyróżnionych znakiem „Dolina Baryczy Poleca” gwarantował, że bez trudu można było nabyć świeże i smażone ryby (w tym specjał gospodarstwa Jana Krzysztofa Raftowicza z Rudy Żmigrodzkiej, jakim jest karp wędzony), grzyby w egzotycznych zalewach, soki i przetwory oraz inne, typowe dla naszego regionu wyroby, jak kosze, talerze i koszyki z loomu. Wyjątkowo sprawnie rozprowadzano materiały promujące uroki Doliny Baryczy, o co zadbali pracownicy Urzędu Miejskiego w Żmigrodzie i Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”. Zgodnie z planami zorganizowano również pokaz odłowów karpia oraz obserwacje ornitologiczne.

Publiczność najbardziej jednak czekała na sporą dawkę dobrej muzyki. Już o godz. 13 rozpoczął się wielki koncert pod nazwą „Reggae na Stawach”. Na okazałej scenie pojawiły się zespoły Randers (o mocnym zacięciu rockowym), Root Wise, grający hipnotyczne reggae oraz Natural Mystic Akustycznie. Jak sama nazwa wskazuje, grupa wykorzystywała instrumenty akustyczne, serwując publiczności muzykę na styku reggae i jazzu z licznymi pogłosami i elektronicznymi efektami. Gwiazdą wieczoru był natomiast znany zespół reggae/ragga Ras Luta. Kilkusetosobowa publiczność przywitała zespół bardzo gorąco, choć musiała na występ sporo się naczekać (opóźnienie z powodu awarii mikrofonów wyniosło niemal godzinę). Charyzmatyczny lider zespołu, Luta, gorąco zagrzewał do zabawy młodzież okupującą plac przed sceną, w czym wydatnie pomagał mu dwuosobowy chórek gibkich i ponętnych dziewcząt. Koncert gwiazdy udał się znakomicie, mimo iż pod koniec występu zaczął siąpić deszczyk.

Tegoroczny Festiwal Karpia i Lasu poprowadziła znana wrocławska dziennikarka Joanna Lamparska, a o liczne atrakcje zadbały: Gmina Żmigród, Nadleśnictwo Żmigród, Stawy Milickie SA, Zespół Placówek Kultury w Żmigrodzie oraz Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” z Milicza.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here