„Mijanka ” w Golędzinowie jeszcze przez dwa lata?

226

Jak już informowaliśmy, na początku sierpnia wyłączony został jeden pas drogi na wyjeździe z Golędzinowa, w kierunku Obornik Śląskich. Zapory i znaki tworzące „mijankę” stoją na mostku nad małym, ale rwącym strumykiem. Choć od ich ustawienia minął już miesiąc, w pobliżu nikt nie widział żadnych ekip budowlanych, czy remontowych. Mocno wybujała trawa w rowach i nad brzegiem potoku każe się domyślać, że od dawna nikt tam nie schodził, choćby po to, żeby sprawdzić stan budowli.

Kierowcy mocno psioczą, bo nie jest to jedyne zwężenie na tej drodze. Około 3 km na południe zwężenie drogi utrudnia komunikację jeszcze bardziej. Ale tam trwa wymiana nawierzchni, widać postęp prac więc kierowcy czekają cierpliwie. W Golędzinowie sytuacja wygląda inaczej: choć zwężenie jest oznakowane, nie ma żadnego wyjaśnienia, skąd to utrudnienie. Do naszej redakcji co jakiś czas dzwonią zdenerwowani kierowcy z prośbą o interwencję.

Przed dwoma tygodniami szef inspektorów nadzoru DSDiK Tadeusz Sroka poinformował nas że, sytuacja spowodowana jest robotami stabilizacyjnymi gruntu. Twierdził, że w tym miejscu tężeje beton. Jednak my, na miejscu nic takiego nie zauważyliśmy. Pytany w ubiegłym tygodniu, zmienił zdanie: – To zwężenie nie ma nic wspólnego z wymianą nawierzchni. Takie ograniczenia w ruchu wprowadzono na wielu dolnośląskich drogach wojewódzkich. Badania wykazały, że te przeprawy mają zbyt małą nośność, by mogły się na nich mijać duże samochody ciężarowe – powiedział Tadeusz Sroka. Nie umiał jednak powiedzieć, czy przeprawa zostanie wzmocniona przed zakończeniem remontu jezdni. – Tym zajmują się w wydziale mostów.

W wydziale mostów potwierdzono, że są ograniczenia: – W wypadku zbyt małej nośności przepraw, są tylko dwa rozwiązania: albo uniemożliwienie mijania się pojazdów, żeby w jednym miejscu jednocześnie nie znalazły się dwa ciężkie pojazdy, albo wyłączenie ruchu ciężarowego. W tym drugim przypadku konieczny jest jednak objazd – usłyszeliśmy. – O ewentualnych remontach decyduje wydział inwestycyjny.

Jak długo będzie utrzymywane przewężenie drogi w Golędzinowie? Czy sytuacja na moście nie spowolni remontu całej drogi? Czy istnieje możliwość zastosowania jakiegoś objazdu dla samochodów ciężarowych nie spełniających norm nośności, żeby usprawnić ruch pojazdów lżejszych? Czy nie planuje się poprawy oznakowania tej przeszkody? To są pytania, jakie przesłaliśmy do dyrektora DSDiK. Na odpowiedź czekamy.

1 KOMENTARZ

  1. Dziennikarze czekają na odpowiedź. Kierowcy czekają na usunięcie utrudnienia. A urzędnicy czekają na 14:00. Żeby szklanki umyć i iść do domu.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here