Udany plener malarski

641

Sześcioro artystów brało już udział w premierowym wydarzeniu artystycznym w 2012 roku, siedmioro debiutowało w Trzebnicy. Wszyscy mają na swoim koncie pokaźny dorobek, brali udział w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych plenerach czy wystawach, niektórzy są czynnie zaangażowanie w działalność stowarzyszeń artystów; wśród nich byli także profesorowie w renomowanych uczelniach w Polsce i na Ukrainie.

W Plenerze wzięli udział następujący artyści, posługujący się różnymi technikami: z Polski – Elżbieta Filipkiewicz – ceramika, Justyna Karolina Gałązka – malarstwo, projektowanie form wydawniczych, ilustrowanie książek dla dzieci, fotografia, Stanisław Gnacek – metaloplastyka artystyczna, Danuta Krakowiak – malarstwo olejne, rzeźba, Janusz Łozowski – malarstwo, Ewa Mroczek (przedstawicielka Trzebnicy) – malarstwo, Daria Sołtan-Krzyżyńska – malarstwo, rysunek i tkanina artystyczna, Lucyna i Walenty Wróblewscy – malarstwo; z Ukrainy –  Olha Baklan – malarstwo, kostiumografia, Mieczysław Maławski – malarstwo i Natalia Wasiljewna Skrynnik – malarstwo oraz Eva Groń z USA – malarstwo, rysunek, techniki graficzne, mural.

Plener trwał w dniach od 16 do 25 sierpnia, ostatniego dnia w niedzielę odbył się wernisaż. Jedna z artystek Natalia Skrynnik, jechała prawie dwa dni z Krasnohradu k. Zaporoża na Ukrainie.

Wydarzenie jakim jest plener rządzi się swoimi prawami, trzeba przy tym wziąć pod uwagę specyfikę wrażliwości artystów i stosowane przez nich techniki. To nie jest tak jak w zajęciach lekcyjnych, że wszyscy siadają i wykonują zlecone zadania. Każdy z artystów musiał znaleźć swoją inspirację dla swojego dzieła: krajobraz, obiekt, jakiś detal architektury.

Jak stwierdził główny inspirator pleneru i opiekun artystów: – Mając na uwadze walory Trzebnicy i Dolnego Śląska oraz fakt, że niektórzy byli tutaj po raz pierwszy, starałem się przekazać minimum informacji i pokazać niektóre ciekawe miejsca. Był więc spacer po Trzebnicy, zwiedzanie bazyliki i muzeum Sióstr Boromeuszek, odwiedziliśmy Wyższe Seminarium Duchowne Salwatorianów w Bagnie i klasztor pocysterski w Lubiążu. Niektórzy artyści wybrali się na Mszę św. ze ślubami wieczystymi u Sióstr Boromeuszek, czy koncert w bazylice inaugurujący Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej.

Ważny też był czas spędzony razem na rozmowach przy kawie i śpiewie piosenek polskich i ukraińskich. To wszystko sprawiło, że artyści mogli się lepiej poznać, wymienić doświadczenia czy wspomnienia.

Na czas trwania pleneru artyści byli zakwaterowani w trzebnickim  Domu Pielgrzyma. Organizatorami tegorocznego pleneru było sześć podmiotów religijnych, samorządowych i biznesowych: dom zakonny Salwatorianów w Trzebnicy, parafia św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi w Trzebnicy, Starostwo Powiatowe w Trzebnicy, Starostwo Powiatowe we Wrocławiu, Gmina Trzebnica i właściciel Hotelu Trzebnica. Każdy ze współorganizatorów partycypował w kosztach Pleneru.

Z myślą o szerszym gronie miłośników sztuki odbyły się trzy spotkania autorskie z artystami w Trzebnickim Centrum Kultury i Sportu. O sobie i swojej twórczości opowiadali : Natalia Wasiljewna Skrynnik i Walenty Wróblewski, Olha Baklan, Justyna Karolina Gałązka i Stanisław Gnacek oraz Elżbieta Filipkiewicz i Mieczysław Maławski. Prezentowali też niektóre swoje prace, była też sposobność do pytań i indywidualnych rozmów w nimi. To bardzo dobry pomysł i sporo interesujących spraw zostało na tych kameralnych spotkaniach przedstawionych.

Także niedzielny wernisaż, połączony z Bartłomiejkami wykazał, że Trzebnica i okolice to miejsca pełne niezwykłego uroku, warte artystycznego przedstawienia. Sami artyści z uznaniem  wyrażali się o organizacji pleneru, podkreślali jego niezwykły klimat i atmosferę i zapowiadali, że chętnie wrócą tu przy podobnej okazji.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here